Author Topic: шема за појачало 2х100 вати!  (Read 1350 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
шема за појачало 2х100 вати!
« Opened on 25.06.2013, Tuesday, 02:02:15 »
Ми треба шема за појачало 2х100 вати рмс, по можност да биде хибрид, лампско предпојачало со транзисторско или мосфет појачало но секако може целото да биде solid state, но не некое high end, ми треба колку да свири не да ме кошта ххх евра. ;D.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: шема за појачало 2х100 вати!
« Reply #1 on 26.06.2013, Wednesday, 00:10:54 »
Пробај со TDA7294 две такви

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: шема за појачало 2х100 вати!
« Reply #2 on 27.06.2013, Thursday, 21:45:08 »
Металика ти како настрадин оџа, сакаш магарето да не јаде многу а да работи турбо по цел ден, такво нешто НЕМА  ;D ;D ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
абе не само јас многу сакаат "магарето" да не јаде многу а да работи цел ден, ама нема,  ;D значи вака јас барам некоја шема, со некое интегрално колку да брка звучници, ми треба за дома и за по забави значи не нешто што ке ти е мерак да го слушаш не сум до толку аудиофил  ;D. а тоа дека може да биде и хибрид го реков бидејки планирам некогаш да убацам и гитара па да го обои малку тонот. ;D и доколку прочиташе ке видеше дека напишав немора да е high end, колку да брка работа, сега кога ке соберам пари ако не асоцира некој друг некоја шема, ќе ја пробам оваа со ТДА7924, па вие додека соберам постирајте секакви шеми и high end, можно е да соберам повеке пари  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
ТДА7294 или ТДА7293 ти е околу 160 денари, трансформаторот околу 1500. барај барем 200 вати трансформатор, повеќе подобро, околу +/-25 волти. Таман кога ке го исправиш да добиеш +/- 35 волти. Најевтина варијанта ти е со интегралецов.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
според моуте пресметки би требало да ме фати околу 600ден стерео верзија без трафото, а во врска со трафото јас планирам да ставам некое од 350вати со излези 25-0-25. Деновиве ке одам да прашам еден винклер колку би коштало да намота едно трафо па ке видиме. ;D истотака ке мора да барам и некој голем ладилник, но во прв план ми е да го завршам сегашниот проект, па лемна станица и на крај ова  :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: шема за појачало 2х100 вати!
« Reply #6 on 29.06.2013, Saturday, 01:12:48 »
Ако бидне убаво трафо кажувај! :) Ретко се наоѓаат такви мајстори.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: шема за појачало 2х100 вати!
« Reply #7 on 29.06.2013, Saturday, 01:18:23 »
Има една изрека - со домашен есап- на пазар не се оди! Малку тешко 600 денари стерео да те чини.Уште ни почки не си направил ;D ;D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: шема за појачало 2х100 вати!
« Reply #8 on 29.06.2013, Saturday, 01:44:50 »
Толку ке е од прилика само појачалото, ама кај се влезовите, ладилниците, кутија, напојувачки дел....

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: шема за појачало 2х100 вати!
« Reply #9 on 29.06.2013, Saturday, 02:02:52 »
абе изреки има еден куп. ;D инаку правилно е домашниот есап никогаш не оди на пазар.Зошто тешко 600 ден да ме чини, ако го работам на универзална толку ке е негде, инаку јас реков "околу" 600 ден така да можеби ке кошта повеке можеби помалку  ;). влезови, конектори, јекови мислам дека сето тоа го имам али ке проверам, за кутија ке се снајдам едино трафото, а во врска со ладилниците, па и јас ќе си снабдам некое од отпад, штом вие можете од т.н. бувљак за ефтина пара да вадите ладилници зошто јас да неможам од отпад башка ладилник си е ладилник, и овоа е алуминиум и овоа е алуминиум. ;D најскапото нешто ке биде напојувачкиот дел, :(. и како што рече diddy сакаш магарето малку да јаде а многу да работи. циција сам шо да праам. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: шема за појачало 2х100 вати!
« Reply #10 on 29.06.2013, Saturday, 12:27:59 »
хахаха, абе на ѓубре пазар се можеш да најдеш, само треба да начекаш и да си редовен :D Мој совет, стави ги на еден голем ладилник, и со кулерче во средина. Поевтино е, и поубаво лади. Не заборавај да ставиш електро изолација меѓу интегралецот и ладилникот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: шема за појачало 2х100 вати!
« Reply #11 on 29.06.2013, Saturday, 13:31:20 »
Јас би додал - и малку повеке термална паста.А друго,подобро голем ладилник,отколку кулер,за да избегнеш било какви сметњи од електромоторот.