Author Topic: Напонски исправувач 13,8 V 30A  (Read 5617 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Напонски исправувач 13,8 V 30A
« Opened on 24.11.2011, Thursday, 01:42:10 »
Значи вака.....
Од стари расипани уреди што собрав од ваму таму од пријатели, отпади а и мои....Трансформатор, моќни диоди и отпорници, прекидачи, транзистори, регулатор на напон, ЕМИ-филтер и ред други работи дојов до идеа да направам исправувач на напон за радиостаница. Мене како радиоаматер тоа и те како ми е потребно.
Мојте колеги радиоаматери ми велат дека не ми е потребен баш толкав исправувач од 30А ама кога веќе го имам трансформаторот и диодите оти да не? нели?
Имам шема ама ако имате некоја подобра слободно предложете некоја подобра. Единствено нешто што ми фали се електролити, нив ќе ги најдам исто така.
Значи 90% од материјалите ми се од отпад и се надевам дека од ова ќе направам нуклеарна машина. Исто така работам на кутијата што е од 3 мм дебел алуминиум. Еве некоја слика.....



Амперметарот и волтметарот од сликата нема да се користат бидејќи нарачав инструменти од LordZi кои со нетрпение ги очекувам, тие подобро ќе се вклопат во овој монструм од уред. Исто така и оние поголеми диоди најдесно нема да ги користам оти потаму ќе правам 60А исправувач, трансформаторот го имам, ама ми беше многу тежок да го качам горе и да го сликам, на него ќе ги ставам и мерните инструменти од сликата

Трансформаторот за овој исправувач е негде околу 10 килограми тежок, навивките му се бакарни ленти, друг радиоаматер го пресмета и го тестира, без проблем може да вади 30А



Пардон, исправка на првата слика, има два пара исправувачки диоди, значи се исправува со две диоди по принципот FULL WAVE RECTIFIER а не BRIDGE RECTIFIER, Трансформаторот е CENTER TAP така што напонот може да се исправи со две диоди, а другите две помали диоди се 10 Амперски, па со нив планирам да направам нешто друго како на пример регулирано напојување секако на друг излез и со други буксни, додека главниот излез ќе биде фиксен 13,8 волти, на ладилникот има и тиристор а и термопрекидач (изваден е ама ќе се врати)



Ладилникот за транзистори го купив од отопад за едни смешни 100 денари, треба само на фреза да отворам место за уште еден или два транзистори, тоа е лесно струка ми е  ;)




имам нови транзистори 2N3055 што најчесто се користат за оваа намена.

Останатите делови за кутијата ги имам исто исечено спомнав дека тоа е 3мм дебел алуминиумски лим. Останаа уште електролитите, зависно која шема ќе ја одмерам такви ќе барам. Ако имате некоја сугестија или предлог слободно коментирајте. Овој проект ќе го почнам следната недела

Hams do it! With Frequency

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Браво и респект за проектот. Секако дека ке се најде тоа 30А трафо, само едно помоќно појачало на КБ да приклучиш на него и да тера без проблем.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А зошто едноставно не искористиш некое ATX напојување за генерирање на напонот? Корекцијата до 13.8V од 12V се прави лесно ;). За поголеми корекции, малку е проблематично (потребно е пресметување и премотување на SMPS трафото), но сум гледал ATX напојувања кои можат да дадат и до 30A на 12Vниот излез (иако, тоа би го нарекол „туркање на границите до максимум“, сепак, барем за неколку секунди, можеби навистина и можат да дат толкава струја ;D).

Инаку, вака убава е идејата ;). дефинитивно може да се изведе со обичен линеарен регулатор ;). Провери низ темите за напојувања, LordZi има направено неколку одлични стабилизирани извори за напојување ;). Можно е некоја негова идеја за конструкција или распоред на елементи да ти „врши работа“ ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Еве ти неколку шеми па разгледај ;D



Листа на делови за оваа шемава погоре што е ;D
Code: [Select]
A transformer capable of delivering 20 amps @ 15volt (30 amps)
4 x 2N3055 (6 x 2n3055)
Use a large radiator (heat sink) of appropriate size and surface area; insulating and heat-conducting spacer or at least a thin mica; hot adhesive and thermal paste.

IC 1: 7812 (small heatsink)
D1: MB2504 is used as it is a 25 ampere rectifier bridge and should also be very well cooled. Alternatively, you could use three times four BYW29 8 amp diodes (TO220 pinning, cooling).
D2, D3: 1N4001 or similar
D4: 1N5401
C1: 47nF
C2: 22000uF (+ 10000uF) 35volts
C3: 100uF/35volt
C4: 100nF
C5: 4.7uF/35volt
C6: 4.7uF/35volt
C7: 100nF
C8: 220nF
C9: 220uF/25volt
C10: 47nF
C11, C12: 100nF
R1: 2k2 / 1W
R2: 10 1/2W (2,2 1/2W)
R3: 6,8 1/2W (2,2 1/2W)
R4: 1 Ohm 1/2W
R5′: 0.1 Ohm/10W
R6: 2k2
R7: 10
R8: 2k2
R9: 22
R10: 1k
R11: 10
P1: 500
F1: 2A (3.18A)
F2: 22A (35A)

P1 allows you to ‘trim’ the output voltage of the 13.8V power supply exactly.
Just to be sure to prevent HF entering (or going back to the mains) use a ring core to turn the mains a few times around it (see insides pics). Be sure to use thick braid wires!!! They need to handle 20 (30) amps.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
На сајтот на др.Боро

Code: [Select]
http://bas.elitesecurity.org/indexV.html(оди во RADIO > IZVORI NAPAJANJA > Ispravljac 13,8V/30A

имаш одличен исправувач 13,8V/30А, комплет со коло за заштита.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Скоро ми бараше еден пријател шема и му понудив две  со 723 и регулација, а му беше за некоја галванизација,помала работа.Ја направи првата и досега функционира,не се пожалил ;D

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
@GigaWatt
Сум размислувал и на тоа за АТX напојувања, знам дека може да се преправи за 13,8 V сепак линеарното напојување е многу далеку подобро од Swtch mode напојувањата, поради стабилноста и константниот напон, што се можеби единствена предност на линеарните напојувања во однос на Switch mode. Гледам дека имате одлични шеми постираноп за кои ви сум многу благодарен. Останува уште да одберам која, сите се одлични
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Напонски исправувач 13,8 V 30A
« Reply #7 on 24.11.2011, Thursday, 20:59:51 (Edited 24.11.2011, Thursday, 21:01:32) »
Да да, тоа да, стабилноста на напонот дефинитивно ќе биде подобра со линеарен стабилизатор, но може линеарно да се стабилизира напонот по неговото исправување ;). На пример, напонот на излез од напојувањето да биде околу 15V, па потопа линеарно да се стабилизира до 13.8 ;). Ако не повеќе, барем големиот гломазен трансформатор се изоставува од целиот стабилизатор и место него се поставува switching напојување ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Напонски исправувач 13,8 V 30A
« Reply #8 on 25.11.2011, Friday, 13:55:04 (Edited 25.11.2011, Friday, 13:56:57) »
можеби имаш право ама не знам дали можеш трансформатор од Switch мод напојување линеарно да го стабилизираш за да издржи 30А, не сум сигурен за тоа бидејќи не знам. Иначе точно е дека Swich mode напојувањата се далеку помали и полесни од линеарните напојувања, ама не знам дали можеш од двата вида напојувања да ги извадиш само позитивните страни а негативните да ги отклониш, знаеш како е, СВЕ СИ ИМА ПОЗИТИВНИ И НЕГАТИВНИ СТРАНИ. Негативните страни на линеарното напојување му се позитивни страни на Switch мод напојувањето и обратно
Hams do it! With Frequency

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во право си за ова, не сум го пробал ова, ама сигурен сум дека е изводливо и мислам дека со малку експериментирање може да се изведе како што треба ;). На мисла сум вакво нешто да пробам да направам, ама немам време сега, ќе морам некогаш друг пат да експериментирам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
можеби имаш право ама не знам дали можеш трансформатор од Switch мод напојување линеарно да го стабилизираш за да издржи 30А, не сум сигурен за тоа бидејќи не знам. Иначе точно е дека Swich mode напојувањата се далеку помали и полесни од линеарните напојувања, ама не знам дали можеш од двата вида напојувања да ги извадиш само позитивните страни а негативните да ги отклониш, знаеш како е, СВЕ СИ ИМА ПОЗИТИВНИ И НЕГАТИВНИ СТРАНИ. Негативните страни на линеарното напојување му се позитивни страни на Switch мод напојувањето и обратно

Можеш излезот од свич трансформатор да го стабилизираш со линеарен регулатор, ама со ова  губиш една голема предност на свич напојувањето, а тоа е поголема ефикасност односно помало загревање во споредба со линеарен регулатор со истата моќност. Зборот ми е ќе имаш големо загревање особено на 30 ампери, зошто целиот “вишок“ напон од трансформаторот ќе се троши на загревање на излезните транзистори и ладилникот.

Кај чистите свич напојувања нема “вишок“ на напон од трансформаторот, односно напонот кој е излегува од секундарот е точно онолку колку што треба да биде на излез од напојувањето и нема вишок, а ова се прави со ПВМ модулација. На пр. ако треба на излез поголем напон, односот на ширината на импулсите се зголемува за точно онолку колку што треба за да се добие потребниот напон на излез.  Поради ова свич напојувањата се поефикасни и помалку се загреваат и согласно со тоа им треба помал ладилник.


Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ako bas tako hoces, pa moze to isto da se uradi i sa kombinacijom SMPS kao ulaznog sklopa i linearnog  stabilizatora kao izlaznog sklopa. Da se ne bi grejao tj. da se smanje gubitci na zagrevanje, uraditi tako da se simultano sa izlaznim naponom linearnog regulatora menja i izlazni napon iz SMPS-a tako da on bude uvek oko 4-5V visi od izlaznog napona linearnog regulatora. Na taj nacin se izbegao veliki (i skupi) mrezni trafo a i disipacija linearnog regulatora je minimalna. Ja to nisam probao ali mi sad pade ta ideja i valjalo bi to jednom pokusati.

Istini za volju, gubimo poentu ove teme.... covek vec IMA trafo koji hoce da iskoristi!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ako bas tako hoces, pa moze to isto da se uradi i sa kombinacijom SMPS kao ulaznog sklopa i linearnog  stabilizatora kao izlaznog sklopa.

Епа тоа и јас го спомнав, ама никогаш не сум пробал нешто такво и затоа не знаев дали ќе функционира како што треба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Nema razloga da ne funkcionise ako se i jedan i drugi podsklop odrade kako treba. Jedino sto ce se gubiti na disipaciji ako se SMPS deo odradi kao izvor fiksnog napona dakle kao da zamenjuje klasican trafo sa grecom i elektrolitima. Tada bi disipacija linearnog dela bila sve veca sto je na izlazu stabilizatora nizi napon a povlaci se veca struja. Ako se i SMPS deo napravi kao TRACKING tj. da "prati" promene izlaznog napona i stalno je veci za 4-5V dobice se i usteda na tezini i velicini uredjaja jer nema glomaznog trafoa, ali nece trebati ni glomazan hladnjak za redne tranzistore jer ce na njima disipacija biti dosta niza nego uobicajeno.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Напонски исправувач 13,8 V 30A
« Reply #14 on 26.11.2011, Saturday, 06:37:54 (Edited 26.11.2011, Saturday, 06:40:38) »
Да, твојата идеја за „пратење“ на напонот од страна на линеарниот дел од колото за регулација е супер, ама има еден проблем, што switching напојувањата можат да ги менуваат своите излезни напонски нивоа само во опеределен опсег кој е релативно мал :S. Значи, за ATX напојување тоа би значело менување на излезниот напон од 12V-ниот rail (чисто го давам како пример, тоа ќе се одрази на сите напони) во граници од +- 5 или 6V, не верувам дека ќе се постигне поголемо менување од излезниот напон од тоа :S. Во принцип тоа зависи од бројот на намотки и карактеристиките на излезното трафо од секундарот на SMPS напојувањето :S. Така да, барем јас мислам дека е подобро е само да се елиминира огромниот трансформатор од целото напојување со едно SMPS напојување кое може даде релативно висок напон и потоа целата останата електроника за регулација на излезниот напон и струја да биде линеарна. Да, со ова не се елиминира големиот ладилник кој е потребен за излезните транзистори, но барем се елиминра потребата од скапо трафо ;).

ПС: Туку, навистина му ја уништивме цела тема на Z31GH,и онака планира да го прави напојувањето со трансформатор, ова нека остане за некоја друга тема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."