Author Topic: ми треба шема за напојување за засилувач ТДА 7293 од емитер  (Read 1363 times)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
ми треба шема за напојување за засилувач ТДА 7293 од емитер
« Opened on 14.02.2011, Monday, 11:35:36 (Edited 14.02.2011, Monday, 21:19:26) »
дали може некој да ми каже како треба да изгледа напојување за овој засилувач
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=964 приклучен на 1,2киловати трафо меѓутоа засилувачот да биде стерео изработен односна со два засилувачи

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
паралелно двата засилувачи ќе ги врзиш, освен ако ен сакасшд а ги мостуваш. Инаку 400 вати е максимална моќ рмс е оклу 170 така да нема птреба до 1200 ватно трафо...

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Одг: Напојување за ТДА 7293 од емитер
« Reply #2 on 14.02.2011, Monday, 14:13:19 (Edited 14.02.2011, Monday, 14:28:20) »
Епа какво само тоа го имам тогаш повеќе излези да си направам само кажи до колкав е максумун на аудио засилувачи кои можат да бидат приклучени на тоа трафо

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
epa kakvo samo toa go imam togas povise izlezi da si napraa samo kazi do kolku  mozam
Kирилица!
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
4  е најоптимално, но доколку сакаш 4.1 т.е. 4 сателити и еден вуфер нема да има никаков проблем.

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
а како би изгледал напојувачкиот блок? бидејки стварно немам претстава

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
со 3 паралено ке имаш пад на напон така да најубаво 2 засилувачи и ке имаш резерва

Споено мислење: 14.02.2011, Monday, 14:50:25
а како би изгледал напојувачкиот блок? бидејки стварно немам претстава
планираш да правиш стабилизатор или не ако не правиш стабилизатор тогаш само филтерски кондензатори треба и готово ;)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
може зашто да не

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
да ама поскапо би те чинело да правиш и стабилизатор со кондензатори најубаво стај 10 од 10000микрофаради и ке си имаш и резерва и тука ако некогаш повлече поголеми струи  ;)

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
 а би можел ли 20 од 4700 микроф поради тоа што се многу поевтини

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
може...и оливер имаш ли некое друго појачало направено до сега??? и колку вати било тоа???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка,мислам дека се ова е премнбогу сложено за тебе! Се извинувам ,ама мислам и јас дека треба да одиш со нешто поедноставно,да не дојдеме пак во ситуација сите ние како со Сириус, до некои 300 постови и да не направиш ништо.

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
Одг: Напојување за ТДА 7293 од емитер
« Reply #12 on 14.02.2011, Monday, 15:18:03 (Edited 14.02.2011, Monday, 15:19:58) »
да едно и јас напојувањето не го праев туку ми го праеше еден професор и тоа беше преправано од АТХ напојување  а појачалото беше 2х100вати транзисторско (по три години цркна напојувањето од необјасливи причини)

Споено мислење: 14.02.2011, Monday, 15:19:58
бај д веј нема сигурно сам да го праам туку со еден братучед кој е поголем електричар од мене (само што заврши коце)

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
голема задача си зел а да те прашам зошто ти било тоа напојување од 1200 вати кога може да работи со 600-700 вати или планираш да го грмиш со саати и денови до даска   ??? ???

Offline oliver-sk

  • Нов член
  • *
  • Posts: 36
  • Gender: Male
со саати да со денови не верувам а земав да го правам со 1200вати трафо бидејки Shadow ми кажа дека имало толкава побарувачка на моќнос а и такво ми дадоа иако не знам ни јако како ќе се искористи толкава моќност едино 3-4 засилувачи да направам па 4 петнаески да ставам