Author Topic: Како да поврзам трафо за аудио појачало?  (Read 4730 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
епа ќе видиш утре, кратката врска може да ти го оштети грецот и другиот транзистор. Сепак провери ги двата транзистори.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Имам ставено сијалица сериски со трафото па постои минимална можност нешто да изгори, ако има спој ке свети сијалицата.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
аааа, осетливи се пролупроводнивите, може и со помали струи да се оштетат. Не се надевај многу на сијалицата.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Имам ставено сијалица сериски со трафото па постои минимална можност нешто да изгори, ако има спој ке свети сијалицата.

аааа, осетливи се пролупроводнивите, може и со помали струи да се оштетат. Не се надевај многу на сијалицата.

Во право е, сијалиците се „троми“ и се користат најчесто за испитување на напојувачки секции и заштита на звучници (најчесто високотоници бидејќи и онака треба време додека се загрее намотката на високотонецот, не се случува тоа моментно ;)), полупроводниците брзо горат, не им треба многу време за да изгорат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
полупроводник гори побрзо и од најбрзиот осигурач :S
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
полупроводник гори побрзо и од најбрзиот осигурач :S

Да, тоа всушност ни е најголемиот проблем :S. Што скоро нитуедна DIY зашита не е брза онолку колку што брзо гори полупроводник :S. Заштитата најчесто се става колку за да не изгорат и околни компоненти, а за полупроводниците на излез од засилувачот, најверојатно ќе изгорат :S. Треба да се види што ставаат за заштита во поскапите модели на засилувачи при краток спој на излез, Sony рисиверот што го имам дома има таква заштита со реле, и до сега барем се покажала како доста ефикасна ;) (иако и релето е релативно споро, но сепак, подобро тоа одколку ништо нели :S). А сигурен сум дека е контролирана со интегрирани кола ;). Треба да се провери кои се искористени во заштитата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
сега за сега заштитата со реле е најефикасна и најефтина, бидејчи струјата не го постигнува максимумот веднаш, иако е тоа доста нагло, сепак во поглем број случаи заштитата успева да го заштити колото. Патем со полупроводник може да заштитите осигурач, но не и обратно, како што кажа ГигаВат осигурач најчесто се става колку за да не изгорат и околни компоненти,

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Сириус, направивме сите околу 850 поста ,ако не се лажам, и не успеавме да го средиме појачувачот! :D :D Очигледно не е до Форумашиве - до тебе ќе да е! Ај,батали,па на лето дојди до Велес да го средиме за пола саат ,уште и нова плочка ке ти направам,ако треба гратис електролити и грец ке добиеш,а може и нешто ке научиш! ;) Мислам дека е доста од ова тема! Станав алергичен!! ;D ;D ;D ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако не друго стави бар некоја слика од тој засилувач, да му го видиме суратот... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
исто така изгледот на лемните места.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Вака сега, појачалото работи добро, работат и двата канали, веке некое време ги теретам и добро се покажуваат, само имам едно мало проблемче, на едниот канал имам ставено различна фирма на излезни транзистори едниот е ST а другиот е MOROCCO и кога ке го приклучам појачалото тој канал многу има шум, зуи и брчи а сепак работи и дава звук ако го гибнам со рака транзисторот звучникот прекинува  да зуи.Дали различната фирма е причината??

Споено мислење: 26.03.2011, Saturday, 22:23:20
Имам слики кога ке биде готово ке ставам

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
не ќе да е само до фирмата, и масата и земјата ќе да имаат некој удел.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Одг: Како да поврзам трафо за аудио појачало?
« Reply #147 on 26.03.2011, Saturday, 22:27:52 (Edited 26.03.2011, Saturday, 22:31:39) »
Немам врзано земја :)

Споено мислење: 26.03.2011, Saturday, 22:31:39
Не е до тоа верувај звучникот многу шуми и едниот транзистор ми беше употребуван дали е можно да е оштетен??

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не е до тоа верувај звучникот многу шуми и едниот транзистор ми беше употребуван дали е можно да е оштетен??
Јас мислам дека е можно,ако си го „мучел“ и си дошол скоро до лимит,па можно е да е оштетен... :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
хах не бе какво мачење ааа друго, едниот транзистор со жици ми е ставен на ладилник, има ли тоа врска??