Author Topic: Како да поврзам трафо за аудио појачало?  (Read 4734 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Цело време засилувачот го пробувам на 4 омски звучници, дали грешам, дали повлекуваат премногу струја транзисторите и заота ми горат, немам ниту еден 8 омски со поголема моќност.

Па пробај го со 8 омски, но со помала моќност, стави еден потенциометар за Volume контрола на влезот на засилувачот и не го пуштај преглсно, само колку да видиш дали ќе изгори ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Едноставно немам 8 омски звучник со никаква моќност, имам едни од по 10 вати. нема шанса да бркаат работа, сите звучници кои ги имам се 4 омски.Ама мислам дека не би требало тоа да е причината пошто на шемата пишува дека работи на 4 оми и токму на 4 оми дава 150 вати што и не ми е толку битно.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
поврзи 2 звучници сериски и имаш 8 оми
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Едноставно незнам што да правам, утре ке купам уште еден транзистор кој се надевам ке биде последен. И ке видиме што ке биде, искун набавив. :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Значи вака Syrus  ;)
- Сите транзистори на засилувачот треба да бидат на исто ладилно тело за да имаат темпреатурна стабилизација  ;)
- Сите транзистори треба да имаат лискун на себе кој ке биде подмачкан со силиконска паста  ;)
- Сите штрафчиња треба да имаат пластична шајбничка со која ке бидат одвоени од металното тело на транзисторот  ;)
- Доколку ладилникот е мал и брзо се загрева треба да му ставиш поголем но доколку немаш истотака би било добро да му ставиш два кулера од компјутерско напојување кои ке ја смалат температурата  ;)
- Плочката од страната каде што е лемена треба да ја очистиш со што поголем процент на алкохол (70%-100%)  ;)
- На влез стави оклопен микрофонски кабел кој нема да пренесува никакви паразитни осцилации и шумови  ;)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Syrus тоа што ти прегоруваат транзисторите е по твоја вина :(. Засилувачот добро работи и со 4омски и со 8омски звучници :). Ова ти го кажувам, бидејќи го имам тестирано повеќе пати овој засилувач и сум презадоволен од резултатите и како потврда еве го користам во вуферот и веќе неколку месеци работи скоро по цел ден без никаков проблем ;).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Прво пред да го пуштиш на напон земи унимер и провери секој извод од транзисторите дали фаќа на ладилникот(ладилниците). Потоа на излез од грецот стави унимер на подрачјето за диоди мерење, по некое време треба да покажи отворено коло. Предходно кондензаторите испразни ги, ќе ти замини униерот ако се под напон. Потоа пак испразни го кондензаторите па стави го обратно унимерот и провери колкав отпор ќе покажи. За да ги испразниш ондензаторите ќе земиш еден отпорникод 4,7 до 10 кило оми и ќе го доприш на - и + на засилувачот, ќе го оставиш 20-30 секунди. Пази, доколку се под напон кондензаторите може да те протресе струја. Значи нема на - и маса или + и маса туку на - и + за да се испразната сите  кондензатори. Отпорникот ако не грее при работа може и да го оставиш нема да смета, ќе придонесува за празнење на кондњнзаторите кога е исклучен. Исто така треба да обрниш внимание на капацитетор на кондензаторите и максималната струја на грецот. кога кондензаторите се празни влечат многу јака струја, иако е моментална може да го оштети грецот. За оваа струја да се наали треба поебен склоп или да ставиш паралелно диоди кои поднесуваат јака моментална струја и до 150 ампери  kako што се уф3004 fr302 i други. може да ги залемиш и на самиот грец. Исто така овие се "брзи" диоди, па ќе го заштитат целиот склоп и од мрежни шумови.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Еве вака, денес купив нов транзистор и го пробав појачалото, и се случува истото од пред неколку дена, сијалицата не свети ама кога ке врзам за излез звучник свети и звучникот грчи, во алфа ми рекоја дека тече неправилен смер на струја на звучникк т.е можно е грецот да е готов, ама јас имав едни грецпво ги наместив и се случува истото, значи во секој случај кривицата е во напонот кој што иди во звучник но не ја знам неговата причина :(( губам нерви

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А си пробал да мериш напони и струи? Измери ги напоните rail to rail и види колкави се, измери ја струјата што тече низ транзисторите, провери дали греат транзисторите...

Како што реков, ваков проект не е за почетници.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ке го направам следново: утре ке купам грец и тоа ке биде последно ако не успеам ништо да направам ке правам нова плочка и се одново, ке искористам некои работи кои се поскапи, старата плочка целата е со мостови од лемено и прелемувано по стопати.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Сириус,уникат си !! Не прифати веднаш никаква сугестија ,ниту совет - ни од мене ,ниту од некој друг! Ме изненадува дека се уште мислиш дека со замена на грецот се ке решиш! Дури и мислиш дека со промена на плочката се ке решиш.Ако немач живци,ако не си систематичен и стрплив,ништо нема да решиш .И уште една констатација ,со која се сложуваат повекемина ,а ти ја напиша и Гига Ват - ова не е проект за почетници, нема да го направиш лесно додека прво не ги научиш основните чекори .
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!! ;D ;D ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
antonio@arsenal не прифаќаш, зошто тогаш толку прашуваш ? Сериозно не ми е ја јасно
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ке го направам следново: утре ке купам грец и тоа ке биде последно ако не успеам ништо да направам ке правам нова плочка и се одново, ке искористам некои работи кои се поскапи, старата плочка целата е со мостови од лемено и прелемувано по стопати.

Пред да купуваш нов грец, прво исклучи го засилувачот од напојувањето, вклучи го само напојувањето и измери колку напон добиваш на излез после електролитите и напиши овде што си измерил, после ќе одиме постепено од таму.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
kako што кажа лордзи пробај го напојувањето или само тоа залеми го ништо друго види што ќе има на излез или извади го грецот стави го на трафо и мери. И полека не се живцирај, не си прв што не ти фатил проектот на прва. Кај осигурачите стави отпорници од 10 оми 10 вати и така пробувај, ако има грешка ќе изгорат први тие, сао не го пуштај до максумум, малце пушти го колку да  видиш дали ќе работи.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Мерам на излез за на звучник ми дава 110 волти наизменичен напон, причината не ја знам. :(