Author Topic: Како да го отстранам брумот од радиото?  (Read 5690 times)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
На овој малиот транзистор 2н4033 кој пин му е емитер кој база кој колкектор?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Еве ти го даташитот на 2N4033 :), во него имаш се што ти треба Syrus ;).

2N4033 Datasheet:
Code: [Select]
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/stmicroelectronics/9041.pdf

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Фала, барав јас на гоогле ама она не го имав најдено.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Фала, барав јас на гоогле ама она не го имав најдено.

клик тука....

и кај тие куќишта кај што е тоа како издадено лимче мало тоа е емитер, средниот извод е база а другиот е колектор...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Тоа ме бунеше, со ваков транзистор немам работено одамна, сум заборавил.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и ја немам работено одамна, ама како возење точак ти е тоа...ако го научиш нема да го заборавиш :D... барем за мене е така...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Не е една работа да се памти, ама воглавно основните работи остануваат за цел живот, само сеа овој калемот ке ме мачи нема во алфа од 10нанохенри, има само од 2.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
колега дај кажи на кој калем мислиш?

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Оној од 10 микрохенри, од електронското де, на шемата што е

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
колега или јас ќороцкопиве(очилава) ги немам исчистено или тебе ти требаат  ;D   Колку што гледам имат еден од 100 микрохенри.... Едино со 10ка што е, е конденаторот од 10 микрофарадеји.

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Моја грешка, тоа е калем од 100 uH

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да пробаш со овој програм да пресметаш ;). Мада само за воздушни калеми е, ама ќе ти сврши работа ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1720.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Ок си е се ова програмчето ама проблемот е што јас незнам да пресметувам, пошто воопшто немам работено со калеми верувајте стварно многу заглавив  :(

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве како треба да изгледа калемот, имаш број на навивки димензии на тело, број на слоеви, дебелина на жица ;). Само пази, за воздушен калем се работи, значи не ставаш феритно јадро ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Syrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 480
Гига фала за мачењето ама џабе :) ова не го разбирам на колку дебела бургија колку намотки да намотам на неа и со колку дебела жица??