Author Topic: Стабилизиран извор за напојување со L296P  (Read 3651 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хеехех
Ако имаш некој калкулатор за индукција пресметување, види со феритно лонче "коцку" намотки ќе ти требаат, мислам дека многи помалку отколку на торусно јадро или на феритна прачка-од радипремницине.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
хеехех
Ако имаш некој калкулатор за индукција пресметување, види со феритно лонче "коцку" намотки ќе ти требаат, мислам дека многи помалку отколку на торусно јадро или на феритна прачка-од радипремницине.
Да ама овој калем треба да издржува струји до 4А,а ако мотам на феритно лонче,повеќе од 1А и ќе се скува хахах :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
еееех луѓе...така е кога се поправате, а ништо не растурате  ;D за јадро поголемо имам ја (од толку јадра мода да се најде некое поголемо) а и не ли беше 33uH или грешка сум???

Не верувам дека толку мала е индуктивноста, мада може да се пресмета која ќе биде горната гранична фреквенција на филтерот, само што треба на рака да ја правам пресметката ;). Како и да е, мислам дека беше 300uH или 330uH, едно од тие две беше.

Ај upload-ирај го datasheet-от на форум или дај барем линк од тој што ти го имаш Bojan ;) ;D.

а на феритно лонче да намоташ ???

Не, феритните лончиња не се наменети за големи струи :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Eве ви даташит за колото ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Quote from: Логинг
Кристијан,

1. Феритно јадро кое би било најпогодно за оваа апликација е FER-T32X19X13P (86 ден.). Можете да го мотате во повеќе слоеви со жицата со која сте тестирале (1.4mm) и со мерење и експериментирање да добиете индуктивност колку што ви треба. Ваков еден индуктивитет ќе одговара само за едниот канал од вашето напојување. За другиот канал треба да направите уште еден идентичен калем. Бидејќи каналите на напојувањето ќе бидат независни, за добивање на симетричен напон ќе треба да ги поврзете сериски, со тоа струјата ќе биде исто така максимум 4А а напонот би бил двојно поголем. Значи не ви треба калем за 8А.
   2. Диода BYW80 немаме. Може како замена да ја препорачаме диодата BYW29/200 (симнете datasheet и проверете дали ќе ви одговара), цената е 63 денари.
   3. Трансформатор 2x35V/300VA би одговарал за таа апликација, цената е 2574 денари.

Добро, во право е за првата точка (малку сум избрзал со пресметките), колото пак ќе се затвора преку маса бидејќи се врзани двете точки (или ако не се, ќе ги врземе со краткоспојник, што мислам дека е подобра опција, најдобро е да има два засебни калема трафото, 2 X 35V, а не два со еден заеднички извод). Но сепак, јас барем би го правел повторно предимензионирано напојувањето. Мада можеме малку да немалиме, на пример место 1.4mm жица да се стави 1.2mm, ама ако можеме да најдеме :S.

Мада морам да кажам дека најдобро решение е со торусно јадро, а не со феритно лонче, ама ако не можеме да најдеме поголемо троусно јадро, тоа е тоа, ќе работиме и со феритни лончиња. Торусните јадра се добри бедејќи не прават пречки на околните компоненти (магнетното поле останува во јадрото), затоа и сакав да го изработиме со торусно јадро, но ако не можеме да најдеме некое поголемо да се продава некаде, тоа е тоа.

Инаку цената на трафото е скапа, ама мене ми беше понудено 2X30V 200VA трафо во BT за скоро истата цена (2500 денари), така да и не е баш нешто преголема цената, во споредба со цената во BT подобра е оваа цена (100VA добиваш плус за скоро истата цена ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Quote from: Логинг
Кристијан,

1. Феритно јадро кое би било најпогодно за оваа апликација е FER-T32X19X13P (86 ден.). Можете да го мотате во повеќе слоеви со жицата со која сте тестирале (1.4mm) и со мерење и експериментирање да добиете индуктивност колку што ви треба. Ваков еден индуктивитет ќе одговара само за едниот канал од вашето напојување. За другиот канал треба да направите уште еден идентичен калем. Бидејќи каналите на напојувањето ќе бидат независни, за добивање на симетричен напон ќе треба да ги поврзете сериски, со тоа струјата ќе биде исто така максимум 4А а напонот би бил двојно поголем. Значи не ви треба калем за 8А.
   2. Диода BYW80 немаме. Може како замена да ја препорачаме диодата BYW29/200 (симнете datasheet и проверете дали ќе ви одговара), цената е 63 денари.
   3. Трансформатор 2x35V/300VA би одговарал за таа апликација, цената е 2574 денари.

Добро, во право е за првата точка (малку сум избрзал со пресметките), колото пак ќе се затвора преку маса бидејќи се врзани двете точки (или ако не се, ќе ги врземе со краткоспојник, што мислам дека е подобра опција, најдобро е да има два засебни калема трафото, 2 X 35V, а не два со еден заеднички извод). Но сепак, јас барем би го правел повторно предимензионирано напојувањето. Мада можеме малку да немалиме, на пример место 1.4mm жица да се стави 1.2mm, ама ако можеме да најдеме :S.

Мада морам да кажам дека најдобро решение е со торусно јадро, а не со феритно лонче, ама ако не можеме да најдеме поголемо троусно јадро, тоа е тоа, ќе работиме и со феритни лончиња. Торусните јадра се добри бедејќи не прават пречки на околните компоненти (магнетното поле останува во јадрото), затоа и сакав да го изработиме со торусно јадро, но ако не можеме да најдеме некое поголемо да се продава некаде, тоа е тоа.

Инаку цената на трафото е скапа, ама мене ми беше понудено 2X30V 200VA трафо во BT за скоро истата цена (2500 денари), така да и не е баш нешто преголема цената, во споредба со цената во BT подобра е оваа цена (100VA добиваш плус за скоро истата цена ;)).
Па имаат и доста поголеми калеми,само треба да тркнеме да ѕирнеме...Море какво феритно лонче,само феритен прстен му е мајката :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Quote from: Логинг
Кристијан,

1. Феритно јадро кое би било најпогодно за оваа апликација е FER-T32X19X13P (86 ден.). Можете да го мотате во повеќе слоеви со жицата со која сте тестирале (1.4mm) и со мерење и експериментирање да добиете индуктивност колку што ви треба. Ваков еден индуктивитет ќе одговара само за едниот канал од вашето напојување. За другиот канал треба да направите уште еден идентичен калем. Бидејќи каналите на напојувањето ќе бидат независни, за добивање на симетричен напон ќе треба да ги поврзете сериски, со тоа струјата ќе биде исто така максимум 4А а напонот би бил двојно поголем. Значи не ви треба калем за 8А.
   2. Диода BYW80 немаме. Може како замена да ја препорачаме диодата BYW29/200 (симнете datasheet и проверете дали ќе ви одговара), цената е 63 денари.
   3. Трансформатор 2x35V/300VA би одговарал за таа апликација, цената е 2574 денари.
Eххх бре колеги,не можете без мене,бетер од google сум :D :D 8) 8)

ја си го добив трафото гага, платив само за премотување 500 денари (ама потоа јас пак го премотував)

eве и даташит, супер е даташитот, се е објаснето во него...
Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=T7WXT7W8
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Бојан,а на која страна пишува како да се направи да дава од 0V напон?Збореше нешто со зенерки :D...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
25та страна на мојот даташит
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
25та страна на мојот даташит
Ѕирнав,значи со +3 компоненти може да се направи да мери од 0V-30V,а за од 0V-40V?



If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
затоа треба со гига да се собереме да експериментираме малце :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
затоа треба со гига да се собереме да експериментираме малце :D
Eeee треба треба,иначе вака од тепка -„рефни го одговорот“ ништо не бива :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а оти не мотате на торусче од некое напојување има така поголеми 2 прсти бери на средина да ставиш, на такво јас имам мотано нешто слично на ова
или пробајте со некј трафо 1:1 можеби и со тоа ќе успеете
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
На феритно лонче велиш да го намоташ со 1,4 мм жица ке прајт проблем ?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
нема толку место за да го намоташ на феритно лонче...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)