Author Topic: Дали може да се полни батерија од мобилен дирекно со полначот без телефон?  (Read 772 times)

Offline goke1993

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
Знаши прашањето е во насловот п.с ако знае некој како нека објасни ;D

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
да можи, ќе одиш до пазарче ќе си купиш универзален полнач 150денара и секаква батерија можеш да полниш позз
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека универзални полначи за Li-Ion-ски батерии не постојат. Ако мислеше на Ni-Cd батерии, да има такви полначи и кај нив не е многу критично времето на полнење и струјата на полнење, но кај Li-Ion-ските, тоа е релатино битна работа, поради тоа има цели кола во мобилните телефони кои се посветени на оваа работа (интелигентни кола за полнење на батерии). Ако Li-Ion батеријата ја прикличиш на Ni-Cd полнач, најверојатно нема да биде употреблива потоа, а можно е и да експлодира (барем јас колку што знам).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе се наполни, но голема е можноста да ја оштетиш батеријата со што би изгубила капацитет
ќе го намалиш времето на траење на батеријата..
ако се работи само за една иста батерија која сакаш да ја полниш, а не повеќе, може да направиш полнач само за таа батерија и нема да имаш никаков проблем :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
имам полнето и батеријата е во ред, на полнач од мобилен, али др марка

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
имам полнето и батеријата е во ред, на полнач од мобилен, али др марка

Ќе работи, ама животниот век и се скратува :S. И пазете да не ја преполните, допирајте ја од време на време да видите дали е топла ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
пола саат е полнев, во зорт ситуација, инаку секако дека не е најдобро решение... али исто така ако "верглате" телефон директно на полнач, односно жиците од полначот ги ставите на конекторите на батеријата голема е веројатноста да со зезните телефонот.

Offline goke1993

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
на мојот телефон му е расипан конекторот го носев на поправка го сменија ама пак не сакаше да се полни , а моментално немам пари за нов така да мора некако да примитизирам привремено  :)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
и кај мене на нокита 6300 не сака да полни со полнач јас го полнам со оваков и сега за сега е добро, инаку да го правам ми побараа 700ден.

d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хммммм... не сум знаел дека има вакви универзални полначи за батерии за мобилни... благодарам за информацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline goke1993

  • Нов член
  • *
  • Posts: 3
fala donis92 ke treba da pobaram nekade vakov univerzalen polnac  ;D

Пишувај кирилица!