Author Topic: Полнач за акумулатор  (Read 5610 times)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Полнач за акумулатор
« Opened on 12.01.2014, Sunday, 21:29:41 (Edited 13.01.2014, Monday, 00:34:56) »
Дечки, ми дојде една идеа, т.е еден пријател имаше направено од НАПОЈУВАЊЕ од компјутер, полнач за акомулатор.
Е сеа баш не го разбрав салам како тоа го изведил..
Па сакам да се посоветувам со вас, дали и како може тоа да се изведе,  какво да биде напојувањето 300/450/500W... на кој жици (дали на тие што вади 12В) да ги врзам клемите..

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Полнач за акомулатор
« Reply #1 on 12.01.2014, Sunday, 21:39:13 (Edited 12.01.2014, Sunday, 21:46:12) »
Е сега тоа е малце комплициран проблем компјутерското напојување дава 5 волти 12 волти и со модификации може да се добијат и 24 волти.Еве сега да го поврзеш 12 волти да дава но мислам дека вадеа и околу 15 ампери а може и повеќе зависи од моќноста.Погледни ги темите низ форумов има две три теми за АТХ компјутерско напојување таму ќе видиш како да го поврзеш има многу шеми многу објаснувања јас од таму видов како да го поврзам.Е сега акумулаторите се полнат со напон од 14 па 14,5 волти а ти со дванаесет волти можеш само да го дополниш ако е многу празен акумулаторот плочите ќе повлечат поголема струја и напонот од 12 волти ќе падне на 11 волти да речеме и нема да можеш да го наполниш акумулаторот.Инаку не се битни амперите.Колку појака струја побрзо се полни.Сега значи времето на полнење јачината на струја го одредува.Така ако е празен скроз не верувам дека ќе го наполниш.Воопшто не верувам дека со компјутерско напојување треба да се прават полначи за акумулатор 12 волти.Треба да лади кулерот добро мислам да не е некое старо користено напојување ризично е тоа според мене и акумулатор се полни со поголем напон од 12 волти секогаш.Оставам на поискусните нека те поучат малце ;D.Види тие што ќе ти кажат :D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Полнач за акомулатор
« Reply #2 on 12.01.2014, Sunday, 21:49:14 (Edited 13.01.2014, Monday, 00:37:45) »
Велиш 14/14.5 В ?!
Гледам јас на оригинален купечки пишува, 12В излезен и 5Ампери


Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Полнач за акомулатор
« Reply #3 on 12.01.2014, Sunday, 21:54:50 (Edited 12.01.2014, Sunday, 21:59:52) »
Јас еве мене во празен од кога ќе го пуштам полначот за акумулатор ми дава 13,9 некогаш 14  волти ама мојот е постар Искрин е со него сум полнел и акумулатори за камион 150 ампер часа и послаби нормално.25 ампера дава на излез тоест 23 мерено од мене.Со дебели клеми ми е солидна струја е 23 ампери.Сега и ова полначе да го измериш на излез гарант ќе дава малку повише од 12 волти 13 да речеме секогаш мора.Оти ако е слаб акумулаторот наеднаш повлекува голема струја и го обара напонот не верувам да е фиксно 12 волти на излез мора барем еден волт повеќе за големи акумулатори од камиони да речеме и повеќе треба бидејќи тие кога се слаби наеднаш поголема струја влечат и го оборуваат напонот. Како сакаш може и да не ми веруваш но види слаб тоест скроз празен акумулатор дека ќе наполниш со компјутерско напојување не верувам ти не верувај ако сакаш ;) ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Полнач за акомулатор
« Reply #4 on 12.01.2014, Sunday, 21:59:36 »
Верувам во се сега, бидејќи не сум правел до сеа таква работа.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Полнач за акомулатор
« Reply #5 on 12.01.2014, Sunday, 22:05:09 (Edited 12.01.2014, Sunday, 22:15:39) »
А за кола ќе полниш акумулатори така сигурно до 45 ампер часа или 55 ампер часа сигурно може нив ќе можеш со 12 волти да ги полниш полека ама ако не се испразнети скроз.Можеш да ги одржаваш со компјутерско напојување ако не ја возиш колата да речеме и алтернаторот не ги дополнува.Инаку скроз празен акумулатор независно дали е 45 или 55 амперчаса со 12 волти нема да го наполниш а да не зборувам за поголем капацитет,или ако колата ти е дизел нема шанси за дизел треба акумулатор со поголем капацитет.Оставам на поискусните да те поучат повеќе.Види што ќе ти кажат поискусните сепак тие повеќе знаат ;D ;D ;).Сепак јас колку што знам мора малце да е поголем напонот независно од капацитетот дали акумулаторот е 45 амперчаса или 55 амперчаса на пример ;D :).Барем така беше правилото колку што знам јас
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Полнач за акомулатор
« Reply #6 on 12.01.2014, Sunday, 22:17:34 »
Не можеш да полниш акумулатор со компјутерско напојување без да го модифицираш да дава 14-14,5V, со 12V ништо не правиш.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Полнач за акомулатор
« Reply #7 on 12.01.2014, Sunday, 22:20:02 »
Така бе друже Lordzi.Го потврдивте она што го зборев.Не на членот му испадна дека му измислувам.Бидејќи и на сликата давало 12 волти 8).Инаку тоа модифицирање не е баш едноставно 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Полнач за акомулатор
« Reply #8 on 13.01.2014, Monday, 03:13:58 »
Не можеш да полниш акумулатор со компјутерско напојување без да го модифицираш да дава 14-14,5V, со 12V ништо не правиш.
Како што гуглав, гледав некој жици таму ги поврзуваа за да добијат над 12В напон.. само не разбрав баш што и како, пошто на брзина ѕирнав исклучив и излегов..

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Полнач за акумулатор
« Reply #9 on 13.01.2014, Monday, 10:23:45 (Edited 13.01.2014, Monday, 16:53:27) »
Има отворено тема за тоа на форумот , разгледај ја:
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3660.0

Во принцип треба да најдеш постаро ATX напојување со TL494 и да ги смениш вредностите на отпорниците на пин 1 (или да ги замениш со тример) и (внимателно!) да подесиш околу 14V на излез на 12-волтната линија, за овој излезен напон не треба да се премотува трафото, да се менуваат електролитите на излез или сл., евентуално ќе треба да ја исклучиш заштитата од пренапон, е сега не знам колку знаење имаш, иако сето ова не е нешто прекомплицирано.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline elektro

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
Одг: Полнач за акумулатор
« Reply #10 on 13.01.2014, Monday, 16:44:51 »
Доколку сакаш да правиш полнач во домашни услови би те советувал да си набавиш универзален полнач за лаптоп со напони од 14-до 24V ~4А (Евтини се ) остатокот од електрониката е твој избор дали ќе користиш микропроцесор, операциски или сл. и на крајот можеш да добиеш доста добар и квалитетен полнач за акумулатори за мали пари како на прилер од типот на CTEK полначите за акумулатори.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Полнач за акумулатор
« Reply #11 on 13.01.2014, Monday, 19:44:31 (Edited 13.01.2014, Monday, 19:50:37) »
Може и така но може членот има вишок компјутерси напојувања па сака нешто да направи од нив.Јас му препорачувам да побара и низ форумов ми се чини видов една шема за полнач на акумулатори 4 ампера што дава на излез но како сака за таа треба да вложи пари многу ќе се троши трафото скапичко е вака може си има компјутерски напојувања низ дома и поевтино ќе пројде.Инаку компјутерското напојување мора де се модифицира за да го користи за полнење на акумулатори ќе му треба малку знаење за тоа но не е тешко сигурно тоест има познавање во електрониката.Му посочи Lordzi каде да бара но има мислам уште една ваква слична тема во истата категорија побарај си. ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Полнач за акумулатор
« Reply #12 on 13.01.2014, Monday, 19:52:54 »
Доколку сакаш да правиш полнач во домашни услови би те советувал да си набавиш универзален полнач за лаптоп со напони од 14-до 24V ~4А (Евтини се ) остатокот од електрониката е твој избор дали ќе користиш микропроцесор, операциски или сл. и на крајот можеш да добиеш доста добар и квалитетен полнач за акумулатори за мали пари како на прилер од типот на CTEK полначите за акумулатори.

Напротив,ова е поскапа и понесигурна варијанта за реализирање на полнач за акумулатор.Било која варијанта да ја правиш мора да има ограничување на полнењето! Второ,полначите за лап топ не само што нема ограничување на струја,туку овие универзалните ,кај кои се менуваат * врвовите* за различити напони, немаат ни регулација на напонот.Трето,овие полначи немаат решено добро греење и најчесто страдаат поради тоа.Многу поедноставно  и поевтино решение е да се купи трафо, грец и направи мала електроника за ограничување на струја,како и за автоматско исклучување кога е полн акумулаторот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Полнач за акумулатор
« Reply #13 on 13.01.2014, Monday, 20:01:48 »
Многу убаво кажано знам колку греат полначите од лаптоп еве мојот е 24/7 уклучен дури и од струја не го гасам. ;D.Сега дури почнав да го гасам кога не го користам.Ако премногу го држиш уклучен може да рикне.И плус немал ограничување на струјата а јас си мислев цело време дека има
Quote
Второ,полначите за лап топ не само што нема ограничување на струја,туку овие универзалните ,кај кои се менуваат * врвовите* за различити напони, немаат ни регулација на напонот.Трето,овие полначи немаат решено добро греење и најчесто страдаат поради тоа.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Полнач за акумулатор
« Reply #14 on 13.01.2014, Monday, 21:22:08 »
Поедноставно, посигурно и поевтино решение ти е да почнеш од нула и да направиш полнач по некоја шема од форумов.
Hams do it! With Frequency