Author Topic: Помош за мотање на трафо.  (Read 9509 times)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #30 on 19.01.2013, Saturday, 00:52:33 »
Кога ке премотуваш треба тоа да го правиш внимателно и на рака,никако на моталица бидејки нема да имаш простор.Нема потреба од лак само добро ке ја затегнуваш жицата.Ако го потопиш во лак после амин сервисирање,нека даде некој пример ако потопувал во лак,јас тоа не сум го правел.
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #31 on 19.01.2013, Saturday, 06:40:02 (Edited 19.01.2013, Saturday, 19:13:54) »
@ GigaWatt Ја знам таа трака, се вика креп-трака ( или само така ја викаат :) ). Се користи за изолирање при фарбање. Ми е страв да не направи проблем при поголема температура затоа што старата жица што ја извадив од трансформаторите е покрута и поцврста. Покрај тоа ми изгледа како “исушена“ ( ова најверојатно се случило од зголемена температура ), затоа во понеделник планирам да одам и да купам жица за трансформаторите, па ќе ги прашам и нив дали имаат или пак да ми кажат што да употребам.

Прашај, па пиши тука и ние да дознаеме ;D. Не дека јас имам премотувано трансформатор, немам, ама сум гледал клипови, најчесто баш таква креп-трака користат, повеќе слоеви од неа, ама таква користат ;).

А инаку, што се однесува до изолацијата меѓу примарот и секундарот, најдобро е ако можеш да ја поделиш касетката на две различни секции, една за примар, една за секундар, како на сликиве долу.









On Topic: Гледав неколку видеа за премотување на трансформатори и нигде не ставаа бакарни лимови, па поради моето неискуство ќе го изоставам тој дел. За лакот знам и сум во намера ако најдам да го потопам и да го испечам за да се намали можноста да мрдаат жиците и со тоа да есе намали можноста да настанат било какви осцилации. Единствено не сум сигурен кога да го направам  тоа, дали да го потопам откако ќе ги намотам и примарот и секундарот, или да го потопам само примарот, па после и секундарот ??

Мислам дека целото се топи, откако ќе се намота и примарот и секундарот, ама не сум сигурен :S. Ова некој поискусен нека пише. Но, како што пиша ddd, пази, зошто потоа е многу тешко за расклопување :S. Подобро е ако можеш само лимовите неколку пати со четка да ги премачкаш со лак. Околу печењето... мое мислење е дека ја оштетува изолацијата на жиците од намотките, така да, јас лично, не би го практикувал.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #32 on 19.01.2013, Saturday, 10:07:53 »
Ова со поделената касетка е најдобра опција, ако можеш да најдеш. Бакарната трака не е обавезна, затоа ти пишав ако можеш не е лошо да ставиш, ако не здравје... ;) Жицата, посебно подебелата од секундарот, колку и да ја затегаш со рака пак ќе се „врати“ малце и нема да биде идеално затегната, затоа се става лак, за да ја стегне да не осцилира после  (истовремено да ги стегне и лимовите да не зујат). Најдобро е да се потопи целото трафо, и тоа во вакуум за да продре насекаде лакот, ама тоа е малце тешко во аматерски услови. Температурата на печење ја пишува на кутијата од лакот, ако не се испече нема да се стегне. Некои ставаат лак за паркет како замена за трафо лак, ама немам искуство како функционира ова.
Botom line - ни трака ми лак не се стриктно неопходни, иако се многу пожелни, на почеток имам премотувано трафа без ниедно од нив, без моталица - на рака, со креп-трака помеѓу слоевите, па еве ги и ден-денес работат, малце зујат додуше ама уште работат :)
Иначе мислам дека си згрешил што си го размотал и примарот, ќе си заштедеше доста работа ако го оставеше... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #33 on 19.01.2013, Saturday, 16:38:46 »
Иначе мислам дека си згрешил што си го размотал и примарот, ќе си заштедеше доста работа ако го оставеше... ;)

Да, тука се согласувам со LordZi, си направил грешка што си го размотал примарот. Тој е со многу повеќе намотки од секундарот и ќе ти одземе многу време додека намоташ околу 1000 намотки или конкретно за твоето трафо 877 намотки (според димензиите кои ги даде за касетката) ;).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #34 on 19.01.2013, Saturday, 19:16:35 »
Иначе мислам дека си згрешил што си го размотал и примарот, ќе си заштедеше доста работа ако го оставеше... ;)

Тоа сакав и јас да прашам, дали го има размотано и примарот, бидејќи тоа е всушност потешката работа :S. Тој се мота со потенка жица, така да, „попипава“ е работата :S... а и повеќе намотки има.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #35 on 19.01.2013, Saturday, 22:24:43 »
Еве ти ја пресметката за ова трафо.......
 24 V / 5A е максимумот значи за таа струја жица ке собере и ке добиеш 138 W
 2 х 24 V значи користиш жица 1,11mm без лак 2 х 95 намотки
Ако си го растурил и примарот........
 877 намотки со жица 0,55mm без лак

Примарот со моталица,секундарот на рака и пак ке пишам мој предлог е без лак.На крајот трба да изгледа вака.........



Кога ке ги ставаш лимовите прво се ставаат Е лимовите така унакрсно па кога ке ги наместиш сите дури тогаш се ставаат И лимовите и на крај се затега со штрафови.........
Дарко

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #36 on 19.01.2013, Saturday, 22:48:49 (Edited 19.01.2013, Saturday, 22:50:49) »
Денес бев до Ројка, ама затворено беше. Инаку да, како и сите “паметни“ самоуки момци, се сум одмотал на трансформаторите од радозналост. Да не испаднам толку глупав, во самоодбрана ќе кажам дека трансформаторите беа мотани со повеќе примари, па ми беше страв да не не ја собере жицата случајно :P :D :D :D

Сега ќе си играме сврти-затегни 2 пати по 900 пати само за примарите :D. Во врска со лакот, со намера сум да го правам тоа само затоа што се плашам од мрдање на жицата и ми е страв да не има осцилации кои недајбоже би се претвориле во шум/брум. Во план сум да ги изгњавам малце во продавничката каде што ќе купувам жица, да ме поупатат во процесот ако сакаат и воедно да ми кажат што да употребам наместо лак за трафо ако неможам да најдам.


Сакам во самата кутија да ставам 7-8 милиметри железо како оклоп околу самите трансформатори. за да спречам евентуални шумови од магнетните полиња. Не планирам скроз да ги оклопувам затоа што може да креваат температура туку би ги исекол и би ги наместил само како прегради помеѓу трафата и плочките . Паметна ми е идејава ?


@ ddd
Mи бегаат малку пресметките во споредба со твоите. Еве јас што пресметав откако убаво ја премерив плоштината на самото јадро



Точно сум пресметал ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #37 on 19.01.2013, Saturday, 23:56:52 (Edited 20.01.2013, Sunday, 02:39:09) »


Јас не сум ја утнал математиката,ти си го утнал мерењето...................
Значи на сликата не е 29/38 милиметри,јас рачунав на 30/40 милиметри.
И пак околу лакот.Ако си решил да го користиш тогаш ке намоташ еден ред па со четка нанесуваш лак и така се до крај.Нели сепак ова е мое мислење............Веке ако си решил да го потопуваш во лак ке те замолам да напишеш откако ке се исуши лакот како си ги наместил Е лимовите во јадрото...........
Дарко

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Сакам во самата кутија да ставам 7-8 милиметри железо како оклоп околу самите трансформатори. за да спречам евентуални шумови од магнетните полиња. Не планирам скроз да ги оклопувам затоа што може да креваат температура туку би ги исекол и би ги наместил само како прегради помеѓу трафата и плочките . Паметна ми е идејава ?

Да, не е лоша идејата. Тоа лимче врзи го со GND ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #39 on 06.02.2013, Wednesday, 20:14:58 (Edited 06.02.2013, Wednesday, 20:17:44) »
Дали некој ја користел програмата Transformer Calculations??? Ми дава погрешни резултати од моите мерења по формулите и тоа за околу 100 намотки на примар и 10 на секундар . Ве молам ако можи некој да ми пресмета што има изработено трансформатор да знам дали да го прам по програмата или по пресметките.
Јадро 2.8x3cm
Up 220V
Us 12V
Is 5A

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #40 on 06.02.2013, Wednesday, 20:22:23 »
А зошто не си направиш класичен прорачун на трафото? Еве по овој редослед:

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #41 on 06.02.2013, Wednesday, 20:27:36 »
Баш по ова пресметував и не добив исти вредности како од програмата (изгледа до неа е )

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #42 on 06.02.2013, Wednesday, 20:48:07 »
Дај стави да видиме што си пресметувал и што си добил.

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #43 on 06.02.2013, Wednesday, 22:04:09 »
Најверојатно си ставил 5 милиампери,треба да ставиш 5000 милиампери.Еве ти ја пресметката......
  -Примар  220 волти, 1247 намотки со жица 0,39mm (без лак)
  -Секундар 12 волти, 68 намотки со жица 1,57mm (без лак)
Ке добиеш 71 ватно трафо,имаш место за подебела жица на секундарот за да добиеш поголема снага.
Дарко

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #44 on 07.02.2013, Thursday, 21:04:34 (Edited 07.02.2013, Thursday, 21:11:38) »
Да не отворам нова тема, ќе прашам тука.
Да не имате некоја идеја како да направам касетки, потребни ми се 2 за U јадро?  :)
masterficx дали купи жица и колку те чинеше?