Author Topic: Помош и консултација околу пад на напон на напојувачка мрежа (230V)  (Read 9167 times)

Offline vicikus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Здраво на сите,

Од старт да Ви кажам дека по струка сум правник а на темава сум лаик.

Потребна ми е помош и совет од ваша страна како да решам еден проблем со струјата.
Имено имам машина со 7,5 kw мотор, која користи 220-230 V трофазна струја на 50Hz. Кога ќе ја уклучам машината таа стартува нормално и работи без проблем но за време на нејзиното работење се јавува проблем кај сите останати корисници на ЕВН кои се врзани на истиот напонски кабел од трафото па кај нив се гасат сите уреди а сијалиците за осветлување мижат. Веројатно поради преоптеретеност на линијата и големата побарувачка на мојата машина доаѓа до тој проблем.

Е сега како решение некој ми спомна дека можело да се реши со некој фркфрентен засилувач или стабилизатор на напод/струја?!?!?

ве молам за помош, совети и предлози како да го решам овој проблем и да не им правам курцшлузи со струјата на комшиите додека не настанала некоја беља и не сум им изгорел некои од домашните уреди.

Однапред благодарам.
Секое добро.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош и Консултација
« Reply #1 on 08.01.2013, Tuesday, 17:09:53 »
За ова треба корисниците да си се обратите до евн, во тоа нивниот „законик“ (на евн се мисли) пишува дека секој корисник при приклучување на мрежа треба да си направи договор и да добие приклучок спрема потребите. Пошто си правник, на страната на евн ги има тие закони/ правилници, симни ги и разгледај ги, треба да има одговор кој е крив за ова

проблемот се решава со замена на постојното мрежно трафо од населбата, да те одделат на посебно трафо тебе или да си го намалиш моторот

постојат фреквентни регулатори за контрола на вртежите, ама мислам дека пак ќе влечи толкава струја, незнам немам работено со тоа не ми е познато, но не би требало со тоа значително да се намали потрошувачката на моторот, односно моќноста
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош и Консултација
« Reply #2 on 08.01.2013, Tuesday, 17:25:21 (Edited 08.01.2013, Tuesday, 17:31:17) »
Хмммм... не сум некој стручњак на ова поле, ама мислам дека нема друго решение освен менување на фазата, односно да го приклучиш моторот на друга фаза, некоја која е помалку оптеретена.

Проблемот е што машината повлекува многу струја, изгледа целата електрична инсталација (не само твојата, туку и на соседите, односно сите кои се на таа трафо станица) е стара и не е предвидена за толкави товари, па паѓа напонот и затоа сијалиците „жмурат“. Дури и да набавиш фреквентен (напонски) стабилизатор, тоа ќе го реши проблемот само на твојата страна, а сите останати корисници пак ќе имаат проблем. Едноставно речено, трафо станицата може да ја даде таа јачина на струја (која и да е таа јачина) и тоа е тоа, не може да даде повеќе од тоа. Ако напонот го стабилизираш, стабилизаторот ќе сака да повлече повеќе струја од мрежата за да го одржува напонот стабилен (повлечената моќност P на моторот можно е да се зголеми со цел стабилизаторот да го одржи напонот стабилен, но тоа значи дека мора да се зголеми и повлечената струјата I од мрежата, односно трафо станицата, а максималната моќност која може да ја даде определена трафо станица е Pt=U*I, од каде следува дека доколку се зголеми струјата, мора да падне напонот за да остане моќноста која може да ја даде трафо станицата константна, а таа мора да остане константна, колку што може да дава, толку дава, не повеќе од тоа, барем не континуирано, на секунда или две, можеби и ќе даде повеќе, но не цело време). Ова значи дека можно е ти да немаш проблеми со машината (но и онака немаш проблеми), но со поставување на стабилизатор, можно е сите останати на таа фаза да имаат уште поголеми проблеми. Освен тоа, напонски стабилизатор за толку моќен потрошувач најверјатно е многу скап, а нема да го даде посакуваниот резултат.

Исто така, многу е важно каде се наоѓаш и ти во мрежата, дали си на почетокот (блиску до трафо станицат) или некаде на крајот (при крајот на електричната мрежа за тој реон, односно за таа трафо станица), а и како е изведен истата. Има места и населби каде што електричната инсталација и не е баш најдобро изведена. Околу ова може повеќе да ти помогне некој кој се разбира електрични инсталации на реони, јас немам такво искуство.

Е сега, може да е проблем и сосема трета работа која не е баш многу поврзана со падот на напонот. Ако машината користи мотор, можно е моторот да внесува високофреквентен електромагнетен шум во мрежата кој (некогаш) може да предизвика и вакви проблеми, ако е преголемо нивото на електромагнетен шум. Ова лесно може да се реши со EMI филтер, а и не се прескапи, дури и за големи моќности ;). Ако имаш осцилоскоп, лесно може да се провери дали е ова проблемот (или дел од проблемот).

проблемот се решава со замена на постојното мрежно трафо од населбата, да те одделат на посебно трафо тебе или да си го намалиш моторот

Ова дефинитивно е најдобро решение, ако проблемот е премала трафо станица (што најверојато е).

постојат фреквентни регулатори за контрола на вртежите, ама мислам дека пак ќе влечи толкава струја, незнам немам работено со тоа не ми е познато, но не би требало со тоа значително да се намали потрошувачката на моторот, односно моќноста

Не само што нема да се намали, туку и ќе се зголеми. Тоа е дополнителен потрошувач во мрежата, мора да се зголеми потрошувачката, не може да се намали ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vicikus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: Помош и Консултација
« Reply #3 on 08.01.2013, Tuesday, 17:35:18 (Edited 08.01.2013, Tuesday, 17:41:09) »
За ова треба корисниците да си се обратите до евн, во тоа нивниот „законик“ (на евн се мисли) пишува дека секој корисник при приклучување на мрежа треба да си направи договор и да добие приклучок спрема потребите. Пошто си правник, на страната на евн ги има тие закони/ правилници, симни ги и разгледај ги, треба да има одговор кој е крив за ова

проблемот се решава со замена на постојното мрежно трафо од населбата, да те одделат на посебно трафо тебе или да си го намалиш моторот

постојат фреквентни регулатори за контрола на вртежите, ама мислам дека пак ќе влечи толкава струја, незнам немам работено со тоа не ми е познато, но не би требало со тоа значително да се намали потрошувачката на моторот, односно моќноста

Најпрво Благодарам на брзите одговори.


за жал ЕВН не ми нудат соодветно решение на проблемот. Ондносно ми нудат опција која би значела сам да си платам ново трафо, нов приклучок, кабел... (~15.000 Евра) со други збоови сам да си го решам проблемот а после они да ми наплаќаат индустриска струја на готово.

Втората (поевтина) опција ми беше да набавам генератор за струја (20-22 kw). Но и оваа опција би ме чинела 10.000 евра + нафта за генераторот која по груби пресметки ќе ми ги покачи трошоците за 2 до 3 пати повеќе од опцијата со струја. што е сепак премногу.

Штос е однесува до мрежата. јас како корисник се наоѓам на крај од главниот доводен кабел, односно прилично сум одалечен од трафостаницата. Струјата во тој реон е појачана  од неодамна но сепак се приметува сеуѓште по малце паѓање на струјата за време на викенди и други спицови на корситење на струја во мојот реон.

Во консултација со еден пријател ми спомнаа некој вид на стабилизатор од 10 kw (кој чинел околу 850-1000 Евра) но не се сигурни ниту му гарантираат дека би го решил проблемот.
Сега бидејќи сум лаик за овие работи би ве молел да ми помогнете дали ова и звучи како разумно решение на проблемот?

Споено мислење: 08.01.2013, Tuesday, 17:41:09

Е сега, може да е проблем и сосема трета работа која не е баш многу поврзана со падот на напонот. Ако машината користи мотор, можно е моторот да внесува високофреквентен електромагнетен шум во мрежата кој (некогаш) може да предизвика и вакви проблеми, ако е преголемо нивото на електромагнетен шум. Ова лесно може да се реши со EMI филтер, а и не се прескапи, дури и за големи моќности ;). Ако имаш осцилоскоп, лесно може да се провери дали е ова проблемот (или дел од проблемот).


пријателе, би те замолил малце повеќе информации околу ова. Кој би можел да ми измери со осцилоскоп за да утврдиме дали можеби тоа е проблемот и каде би можел да набавам таков филтер доколку се испостави дека тој би го решил проблемот.


Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Помош и Консултација
« Reply #4 on 08.01.2013, Tuesday, 18:05:37 »
Било што да ставиш на твојот приклучок нема да им го реши проблемот на комшиите. Фреквентните регулатори за таа моќност се неколку пати поскапи од самиот мотор и нема да ти го решат проблемот. ЕMI филтерите па ич. Но да не ја ширам многу. Решението е токму во твојата област. Треба EVN да ти обезбеди добра линија затоа што 7,5Kw и не е некоја голема моќност. Проточен бојлер е од 18KW до 24KW. Греалки (тајфуни) имаш по 9KW. И јас го имав истиот проблем со ротациона машина за заварување од 12KW. Сега кога ја средија линијата нема проблеми.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош и Консултација
« Reply #5 on 08.01.2013, Tuesday, 18:11:17 (Edited 08.01.2013, Tuesday, 18:22:20) »
за жал ЕВН не ми нудат соодветно решение на проблемот. Ондносно ми нудат опција која би значела сам да си платам ново трафо, нов приклучок, кабел... (~15.000 Евра) со други збоови сам да си го решам проблемот а после они да ми наплаќаат индустриска струја на готово.

Па искрен да бидам, тоа е прилично моќна машина, но не верувам дека спаѓа баш во индустриски машини (не знам, можеби и грешам).

Штос е однесува до мрежата. јас како корисник се наоѓам на крај од главниот доводен кабел, односно прилично сум одалечен од трафостаницата. Струјата во тој реон е појачана  од неодамна но сепак се приметува сеуѓште по малце паѓање на струјата за време на викенди и други спицови на корситење на струја во мојот реон.

Всушност, ова е проблемот. Можеби трафо станицата е сменета, ама инсталациите не се ;). Најверојатно тоа е проблемот ;). Дебелината на инсталационите кабли е останата иста, што значи дека дури и да може трафо станицата да ја даде посакуваната јачина на струја (моќност), повторно, ќе се јави пад на напон поради прегравње на каблите додека да стигне таа струја до машината бидејќи должината на тие кабли е поголема, отколку ако беше блиску до трафо станицата. Ако беше блиску до неа, најверојатно немаше да го имаш овој проблем, но тоа е тоа :S.

Во консултација со еден пријател ми спомнаа некој вид на стабилизатор од 10 kw (кој чинел околу 850-1000 Евра) но не се сигурни ниту му гарантираат дека би го решил проблемот.
Сега бидејќи сум лаик за овие работи би ве молел да ми помогнете дали ова и звучи како разумно решение на проблемот?

Паааа... дискутабилно е ова. Прашање е дали стабилизаторот го стабилизира мрежниот напон само на секундарната страна (на страната на која е потрошувачот, односно машината) или и на примарната страна (на страната на мрежата, што не верувам, ако постои ваков стабилизатор, прв пат слушам за него и не верувам дека е евтин, односно околу 1000 евра, најверјатно е многу поскап од тоа и има индустриска примена). Ако го стабилизира напонот само на секундарната страна, нема да има никакво подобрување. Само твојата машина ќе го осети подобрувањето на напонот, а сите останати ќе имаат уште поголеми проблеми поради поголемата потрошувачка на струја бидејќи сега има уште еден потрошувач во мрежата, а тоа е стабилизаторот (и тој троши струја за да го стабилизира напонот). Така да, јас мислам дека ова нема да даде резултат. Добро е ако можеш да набавиш каталошки податоци за тој стабилизатор, па да видиме како работи и што всушност стабилизира ;).

Можно е да има многу евтино решение за проблемот, но само ако важи следново:

1) Имаш трофазна инсталација. Монофазна која е разделена на три фази, најверојатно не би завршила работа.

2) Машината е составена од повеќе компоненти (мотор, греач, контрола...).

Зошто е важно ова? Бидејќи ако има повеќе компоненти, може да се подели потрошувачката на секоја од компонентите да биде на различна фаза ;). На овој начин, ако секоја од компонентите не влече значително повеќе струја од остантите (на пример, моторот влече 5KW, а останатите две или три компоненти влечат сите заедно 2.5KW), потрошувачката ќе се подели скоро подеднакво на сите три фази, па падот на напонот нема да биде голем ;).

Е сега, како што реков, ова е можно само ако машината е составена од повеќе компоненти. Ако е само една компонента (на пример, само мотор), ова нема да може да се изведе :S. Во ваква ситуација, не е лошо да пробаш да ја смениш фазата на која ја приклучуваш машината ;). Можно е инсталацијата на некоја од другите фази во тој реон да е изведена со подебел кабел (што не верувам, но надежта последна умира ;D) или да нема многу важни потрошувачи на таа фаза. Кој знае, ако можеш, пробај ;).

Би било добро ако можеш да дадеш малку повеќе информации околу машината, па дури и слика, за да знаеме од прилика за каков тип на машина станува збор и дали некое од понудените решенија би одговарало. Вака, само нагаѓаме :S.

Е сега, може да е проблем и сосема трета работа која не е баш многу поврзана со падот на напонот. Ако машината користи мотор, можно е моторот да внесува високофреквентен електромагнетен шум во мрежата кој (некогаш) може да предизвика и вакви проблеми, ако е преголемо нивото на електромагнетен шум. Ова лесно може да се реши со EMI филтер, а и не се прескапи, дури и за големи моќности ;). Ако имаш осцилоскоп, лесно може да се провери дали е ова проблемот (или дел од проблемот).

пријателе, би те замолил малце повеќе информации околу ова. Кој би можел да ми измери со осцилоскоп за да утврдиме дали можеби тоа е проблемот и каде би можел да набавам таков филтер доколку се испостави дека тој би го решил проблемот.

Паралелно на мрежата (на оној штекер на кој се поврзува машината) се врзува осцилоскоп поставен на AC подрачје (оние кои ќе мерат, би требало да знаат што значи ова ;)). Пред да се пушти машината во работа, сигналот кој ќе се гледа на осцилоскопот треба да биде чиста синусоида (или приближно на чиста, поентата е, не треба да биде многу изобличена синусоидата). Се пушта машината во работа. Ако по пуштањето на машината, на екранот на осцилоскопот почне драстично да се менува формата на синусоидата, значи дека машината внесува електромагнетен шум во мрежата. Ако е премногу изобличена, можно е главниот проблем да е ова. Некако вака ќе му дојде.



За нормален мрежен напон се смета горната слика. За мрежен напон со голем процент на електромагнетен шум (сметња) се смета долната слика, само што во двата случаи се мери напонот, а не струјата (како на втората слика).

Искрен да бидам, не верувам дека е ова главниот проблем, дури и да внесува електромагнетен шум машината во мрежата, но не е лошо да се провери ;).



Било што да ставиш на твојот приклучок нема да им го реши проблемот на комшиите. Фреквентните регулатори за таа моќност се неколку пати поскапи од самиот мотор и нема да ти го решат проблемот. ЕMI филтерите па ич. Но да не ја ширам многу. Решението е токму во твојата област. Треба EVN да ти обезбеди добра линија затоа што 7,5Kw и не е некоја голема моќност. Проточен бојлер е од 18KW до 24KW. Греалки (тајфуни) имаш по 9KW. И јас го имав истиот проблем со ротациона машина за заварување од 12KW. Сега кога ја средија линијата нема проблеми.

Еве, некои од работи, не сум ги знаел (пред се мислев на портошувачката на моќност на некои од овие уреди ;)). Благодарам за информациите, ќе се најдат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vicikus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: Помош и Консултација
« Reply #6 on 08.01.2013, Tuesday, 18:20:46 (Edited 08.01.2013, Tuesday, 18:28:11) »
И јас го имав истиот проблем со ротациона машина за заварување од 12KW. Сега кога ја средија линијата нема проблеми.

ако не е тајна колку те чинеше решавањето на проблемот од ЕВН?



Споено мислење: 08.01.2013, Tuesday, 18:28:10

Можно е да има многу евтино решение за проблемот, но само ако важи следново:

1) Имаш трофазна инсталација. Монофазна која е разделена на три фази, најверојатно не би завршила работа.

2) Машината е составена од повеќе компоненти (мотор, греач, контрола...).


Благодарам на исцрпниот одговор.

Машината е составена од еден мотор (една компонента) кој е со 7,5 kw. Па според тоа не е можно поделување на потрошувачката.

ќе ги земам твоите совети и ќе пробам да најдам некој што би можел да го измери шумот кој го прави машуната а воедно и ќе видам како е состојбата со каблите (инсталацијата).
Искрено ниту јас не сметав дека моќноста на машината (7,5 kw) е преголема и ќе биде проблем за мрежата. ама ете... највеќе ми е страв да не им направам проблеми на комшиите.

Може ли теоретски да ми кажете што би биле евентуалните последици доколку ја користам машината во делови од денот/неделата кога е појак напонот, односно помала потрошувачата на струја од корисниците на мрежата?

да не стопам некој кабел или слично?


краен случај ќе морам да со обратам кај ЕВН. иако искрено не ми се допаѓа таа идеја, ниту финансиски ниту како решение :(


Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Одг: Помош и Консултација
« Reply #7 on 08.01.2013, Tuesday, 18:34:37 »
Без пари. Јас сум од приградска Скопска населба и тој проблем се провлекуваше уште од времето кога ЕВН беше Електродистрибуција. ЕВН е должна тебе да ти испорача напон од 230V , еве нека се и 220V по старо при нормална потрошувачка. Кај тебе трансформаторот е преоптоварен и штом ќе ја вклучиш машината од преоптоварување напонот паѓа (ова најубаво се мери со аналоген инструмент (со стрелка тие)). Сигурно паѓа под 170V. 7,5 КW не е некоја голема моќност. Башка ако пишува на моторот 7,5KW не значи дека во секој момент моќноста која ја влече од мрежата е толку но е помала. Тоа е максималната моќност на моторот. Значи ти имаш право на 220V исто како што имаш право на основен квалитет на се што ќе купиш од продавница. Правдата е на твоја страна а монополот на нивна. Што да ти кажам друго.  И ние таа работа ја туркавме со петиции, телефони,весници.

Offline vicikus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Одг: Помош и Консултација
« Reply #8 on 08.01.2013, Tuesday, 18:47:28 »
Без пари. Јас сум од приградска Скопска населба и тој проблем се провлекуваше уште од времето кога ЕВН беше Електродистрибуција. ЕВН е должна тебе да ти испорача напон од 230V , еве нека се и 220V по старо при нормална потрошувачка. Кај тебе трансформаторот е преоптоварен и штом ќе ја вклучиш машината од преоптоварување напонот паѓа (ова најубаво се мери со аналоген инструмент (со стрелка тие)). Сигурно паѓа под 170V. 7,5 КW не е некоја голема моќност. Башка ако пишува на моторот 7,5KW не значи дека во секој момент моќноста која ја влече од мрежата е толку но е помала. Тоа е максималната моќност на моторот. Значи ти имаш право на 220V исто како што имаш право на основен квалитет на се што ќе купиш од продавница. Правдата е на твоја страна а монополот на нивна. Што да ти кажам друго.  И ние таа работа ја туркавме со петиции, телефони,весници.

На самата машина има мерач (со стрелка) на V и тој пред стартување на машината мери 230+ V а по стартување паѓа и после се стабилизира на ~220 што според моето лаичко сваќање на работиве ќе каже дека мрежата на ЕВН испорачува доволно јака струја за машината.
Јас всушност немам никаков проблем со функционирањето на мојата машина на мрежата на ЕВН.
Проблем ми се комшиите на кои не би сакал да им направам евентулани проблеми при користење на машината.

така да не знам дали може да помогне нешто повеќе ЕВН во целава работа.
декларативно ќе ми речат приклучокот, напонот и струјата ти е на декларираното ниво.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
имаш постојан проблем при работење на машината или само при пуштање-исклучување?

Offline vicikus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
имаш постојан проблем при работење на машината или само при пуштање-исклучување?



тоа сакам да го испитам при следно уклучување на машината.

знам само дека кога првиот пат ја уклучив во цел комшилук (сите што се на истиот кабел од трафото) имс е угасиле сите телевизори, компјутери и други поголеми потрошувачи  а светлата се намалиле. Она што не го знам е дали тоа траело за цело време на работење на машината (тест период од 10 мин) или само на стартот.
Но со сигурност знам дека моментот (времето) кога ја уклучив машината беше во неработен ден и во период кога и вообичаено мрежата е пооптеретена со корисници и потрошувачка.
Од тогаш не ја уклучив повторно машината се додека не испитам што е точно проблемот за да не направам некоја беља.

Инаку и случајов се однесува на приградска населба каде порано струјата беше навистина слаба. Но со последните зафати на ЕВН тоа се поправи па и ме охрабри да ја набавам машината.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Аха така. Тогаш е проблемот во стартувањето на моторот. Во почетниот момент влече голема струја потоа се стабилизира. Во меѓувреме компјутерот на комшијата се ресетирал  :o.
Ќе бараш soft start уред за моторот. Порано тие беа изведени како комбинирани (АC/DC) пригушници или таканаречени магнетни засилувачи. Сега ги има како електронски. Само не се евтини. Ќе бараш во Раде Кончар - контактори и релеји, Лекс Електрик. BS компани, FLEX, AC/DC (не овие рокерите  :)). Aко немаат тие сигурно ќе те упатат некаде каде што можеш да најдеш. Овој склоп ќе го ублажи стартот на моторот што е добро и за самата машина а и ќе го елиминира падот на напонот кај соседите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош и консултација околу пад на напо&#
« Reply #12 on 08.01.2013, Tuesday, 19:04:00 (Edited 08.01.2013, Tuesday, 19:09:37) »
Мислам дека решавањето на проблемот нема да биде без пари.Најдобро решение ,според мене е да си ставиш посебен приклучок со нов о броило од ЕВН,а тие би гарантирале дека се ке биде во ред.Бидејки веројатно со таа машина нешто произведуваш,најдобро е изведбата да биде по норми гарантирани за индустриски постројки.

Добро Муро ти пишал набави, софт-старт уред за машината најпрвин, а ова другото околу линијата останува.

Offline vicikus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
Аха така. Тогаш е проблемот во стартувањето на моторот. Во почетниот момент влече голема струја потоа се стабилизира. Во меѓувреме компјутерот на комшијата се ресетирал  :o.
Ќе бараш soft start уред за моторот. Порано тие беа изведени како комбинирани (АC/DC) пригушници или таканаречени магнетни засилувачи. Сега ги има како електронски. Само не се евтини. Ќе бараш во Раде Кончар - контактори и релеји, Лекс Електрик. BS компани, FLEX, AC/DC (не овие рокерите  :)). Aко немаат тие сигурно ќе те упатат некаде каде што можеш да најдеш. Овој склоп ќе го ублажи стартот на моторот што е добро и за самата машина а и ќе го елиминира падот на напонот кај соседите.

звучи како ветувачко потенцијално решение на проблемот   :)

Само уште треба да утврдам со сигурност дека е стартот на моторот проблем а не целото време за кое работи.

инаку еве за каков мотор се работи (сосе мерачите за напон/струја)


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Мек старт ќе ти велев и јас- ако проблемот се јавува при стартување на машината- најефтино и најарно вака ќе поминиш, со мек старт