Author Topic: "Електронска пошта"  (Read 1428 times)

Offline Cobe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 245
  • Gender: Male
"Електронска пошта"
« Opened on 24.01.2012, Tuesday, 21:00:54 (Edited 08.09.2019, Sunday, 07:06:42) »
"Електронската пошта" ви алармира кога ќе ви стигне пошта. Ова е составено само од неколку елементи и тоа бела лед диода , интергралецот NE555 , и фото-отпорник (LDR) , и бузер звучник. Значи овој уред се става во поштенското сандаче ( лед диодата и фото-отпорникот мора да бидат на различна страна од сандачето ! ) и кога поштарот ќе го стави пликото во сандачето , сандачето алармира се додека не се извади пликот од сандачето.



P.S. Шемата ја цртав со sPlan :))
Биди упорен , се ќе си дојде во свое време!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #1 on 24.01.2012, Tuesday, 21:26:29 »
Одлично нешто! Ова може да им се најде на сите што имаат подобар достап до своето сандаче, мислам достап за да може да спроведе кабел до дома или до собата каде ке стои звучникот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #2 on 24.01.2012, Tuesday, 21:41:18 »
А можи без звучникот да работи? Само  диодата да трепка или свети.
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #3 on 24.01.2012, Tuesday, 21:46:29 »
Таа диодата е сигнализација дека е уклучено колото,можеш нејзе да ја преместиш и да ја ставиш наместо бузерот...Значи од пин 3 на отпорникот,па на лед диодата...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #4 on 24.01.2012, Tuesday, 22:30:10 »
P.S. Шемата ја цртав со sPlan :))

Е ајде со среќа, прва нацртана шема во програм за цртање на шеми ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #5 on 24.01.2012, Tuesday, 23:50:28 »
Таа диодата е сигнализација дека е уклучено колото,можеш нејзе да ја преместиш и да ја ставиш наместо бузерот...Значи од пин 3 на отпорникот,па на лед диодата...

диодата треба да си стој таму кај што е, зашто таа свети и светлината паѓа на фото отпорникот, кога ке се прекине таа врска почнува да осцилира 555-ката.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #6 on 25.01.2012, Wednesday, 01:09:29 »
Таа диодата е сигнализација дека е уклучено колото,можеш нејзе да ја преместиш и да ја ставиш наместо бузерот...Значи од пин 3 на отпорникот,па на лед диодата...

диодата треба да си стој таму кај што е, зашто таа свети и светлината паѓа на фото отпорникот, кога ке се прекине таа врска почнува да осцилира 555-ката.
Изумив тоа :D,ама пак наместо бузерот може да се стави диода.
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #7 on 25.01.2012, Wednesday, 01:50:22 »
тоа може, дека ке осцилира со поголема фреквенција лед диодата ке изгледа како да свети цело време :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #8 on 25.01.2012, Wednesday, 02:14:06 »
Изумив тоа :D,ама пак наместо бузерот може да се стави диода.

Па во тој случај, може цело 555 да се изостави ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: "Електронска пошта"
« Reply #9 on 25.01.2012, Wednesday, 08:03:50 »
Е ова ме подсеќа на мојот цимер,кој си намести ЛЕД (кога беа мнооогу ретки! ;D) внатре во сандачето и ја спои на трафото од звоното,да има непрекидно напојување.Кога ке имаше писмо во сандачето диодата не се гледаше и така знаевме дека има нешто внатре! :D :D :D :D