Author Topic: Дали е ова измама,непознавање на електрониката или...??  (Read 2285 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не верувам дека струјата делува добро на родот. Да беше добро ке се продаваа некои уреди кои се приклучуваат на струја и се приклучуваат со некакви сонди во нивата.

Био струите и струите со ниски јачини и определени фреквенции имаа позитивно влијание врз живите суштества, како и луѓето, но имам чуено слични работи и за растенијата, така да, не се сомневам во тоа дека има определени „типови“ на струи (не се изразив баш најдобро, подобро би било „струи со определена јачина и определен дијапазон на фреквенции“) кои влијаат позитивно и врз растенијата. Е сега, дали оваа шема влијае позитивно и дали прозиведува таков тип/типови на „био струи“, треба да се провери. И мене ми изгледа како hoax, ама не би оценувал пред да пробам ;).

Како и да е, не ја исклучувам можноста дека навситина може да се подобрат определени „параметри“ на живите суштества со определени типови на струи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Во ред е тоа Гига,ама шемава е направена за радио-аматери почетници  :D :D.Два детектора и  два кристала ,кои би биле алиби ако нешто * не штима* - ете не се такви кристалите!! Сте ги згрешиле.Купете кај нас!! Се слагам дека постојат одредени струи за релаксација,ама тоа се сепак струи директно врзани за телото или многу близу до телото.А овде се работи за тоа да купиш или направиш таков уред за кој,е сега тука му е мајката,никој не кажува на кој принцип и на колкаво пространство работи! Ако е за многу големи пространства ова антена - тогаш дај да купиме десетина вакви антени и Македонија да стане вистински рај!!! ;D ;D ;D Проблемот е во таинственоста на принципот ( веројатно пола USA не знае што е тоа кристален детектор!! ).Иста работа беше и со оние магнетни нараквици кои се продаваа таму*како алва* се додека некој не се свести да си ги побара назад парите,па им забранија да ги продаваат!!  ;D Одличен начин за заработка ,вреди да почнеме да размислуваме на таков начин,барем ние електроничариве на кои секогаш ни фали по некоја пара 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Принципот на работа и мене не ми е јасен, колку што видов, се е врзано за маса, никаде не видов Vcc (можеби и има, но јас не видов), така да, во најмала рака, сомнителен ми е принципот на работа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема потреба од Vcc  ;D Па нели Vcc ке црпи од воздухот.Не се замарајте со напојување.Веројатно принципот е: купи,монтирај ,чекај , нервирај се зошто не работи, враќање пари нема ! 8)