Author Topic: Како е можно Hfe-то на транзисторите да означува кој колку засилува?  (Read 666 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Зар е можно со обично апаратче да се види кој ВФ (RF) транзистор колку ке засили ? Според клипчево се гледа дека тие со помал HFE имаат поголемо засилување. Нели засилувањето зависи и од фрекфенцијата и снагата која ја засилува. Ај некој по упатен во овие работи нека ми објасни како е ова можно ?

FAKE 2SC1969 & 2SC2312 HFE & OUTPUT TEST.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Зар е можно со обично апаратче да се види кој ВФ (RF) транзистор колку ке засили ? Според клипчево се гледа дека тие со помал HFE имаат поголемо засилување. Нели засилувањето зависи и од фрекфенцијата и снагата која ја засилува. Ај некој по упатен во овие работи нека ми објасни како е ова можно ?
Мислам дека не може баш да се одреди кој колку ќе засили,како што кажа,дека зависи од фрекфренција,и разни други работи...Но може да се открие кој ќе засили повеќе,пример имаш два транзистори и да видиш кој ќе засили повеќе...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
DX-ер, hfe ти е засилување на еднонасочна струја. Тоа во никој случај не важи за високи фреквенции. На високи фреквенции засилувањето е максимум околу 15 децибели од еден транзистор, што не е многу, околу 15 до 20 пати максимум. И тоа ова е за мали транзистори кои воглавном се користат во предпојачала (BF199, BFR91 и сл.)  а тие кои се користат во појачалата (2SC1971 и сл.) засилувањето им е околу 10 пати од еден степен, некогаш дури и помалку.

Ова е вака поради една работа наречена Милеров ефект, ама тоа е цела наука.  :D

Обичните мултиметри кои мерат hfe, пуштаат точно определена еднонасочна струја во базата и после ја мерат колекторската струја и по ова го одредуваат hfe, кое инаку е познато и како бета на транзисторот.