Author Topic: Машина за правење хидроген  (Read 1388 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Машина за правење хидроген
« Opened on 05.12.2010, Sunday, 16:21:27 (Edited 26.08.2013, Monday, 01:30:35) »
Ми дојде идеава по шемава некој да направи машина за водороден пероксид(хидроген) па да им ја продава на електроничариве.Овде во Велес има машина за дестилирана вода и бизнисот нека поЧне! :D :D :D Шала на страна,најдов една шема за машина што има таква намена ,па си реков да разменам искуства со некој кој се *занесува* со таква идеја,како мене ;) Ај да видам и одвас некој предлог,шема....


Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а колку постотен ќе биде хидрогенот??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ќе се договориме! ;) Абе прво да го добиеме 90% -тен,па со дестилирана вода ке го разблажуваме ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мислам дека не се исплати, 30%-ен е 200 денари, а со 30%-ен ќе тераш ехеееееее... така да, мислам дека идејата е добра, ама ако отвораш фабрика за производство на хидроген, не и за домашна употреба :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Мислам дека не се исплати, 30%-ен е 200 денари, а со 30%-ен ќе тераш ехеееееее... така да, мислам дека идејата е добра, ама ако отвораш фабрика за производство на хидроген, не и за домашна употреба :S.
Па подобро да додадеш уште некој денар и да земеш хидроген со уште поголем процент,негде 56%(мислам дека имаше) или па нај убаво некој од 98% и ќе капнеш една капка у тоа киселината и има 10 плочки да нагризеш :D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па подобро да додадеш уште некој денар и да земеш хидроген со уште поголем процент,негде 56%(мислам дека имаше) или па нај убаво некој од 98% и ќе капнеш една капка у тоа киселината и има 10 плочки да нагризеш :D ;D

Ама пробелм е што не знам каде се купува тој хидроген, мада и со 30%-ен супер е, јас со 12%-ен работев, па ми тераше ехеееее, не знам колку плочки со него направив, јас не правам плочки секој ден ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ЕЕЕ,не ви продадов јас хидроген! Никој ништо не рече за шемата .Ме бунат електродиве - има ли некој идеа од што да бидат???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ЕЕЕ,не ви продадов јас хидроген! Никој ништо не рече за шемата .Ме бунат електродиве - има ли некој идеа од што да бидат???

Хммммм, па ваљда челик, јас барем колку што знам, тој раствор не нагризува челик (а може и да грешам :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Како што гледам не е проблем во електричната шема, туку проблем во технолошката постапка. Така да без технологијата бадијава е шема. А и коментарите отидоа во сосема погрешна насока.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ЕЕЕ,не ви продадов јас хидроген! Никој ништо не рече за шемата .Ме бунат електродиве - има ли некој идеа од што да бидат???

Хммммм, па ваљда челик, јас барем колку што знам, тој раствор не нагризува челик (а може и да грешам :S).

за кој раствор мислиш???? ако мислиш за растворот за плочки, тој нагризува секаков метал, (така имам приметено, незнам дали месинг ке нагризе)

а за електроди да користиш графитни стапчиња, тие како што знам се отпорни на многу хемикалии...а најдобро ке ти е да прашаш некој по хемија што е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline laze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
  • Gender: Male
ова е за добивање на водород(hydrogen) не за хидроген (hydrogen peroxide)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
ова е за добивање на водород(hydrogen) не за хидроген (hydrogen peroxide)

Аааааааа, јас пак мислев дека било за добивање на H2O2 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Машина за правење хидроген
« Reply #12 on 05.12.2010, Sunday, 20:55:46 (Edited 05.12.2010, Sunday, 21:02:44) »
da toa e za vodorod za vozenje na kola na voda jas go opisav porano so poprosta sema ama mi izgleda slabo primetuvate
elektrodite se pravat od nergesuvan celik i treba da ima rezonancija kako vo orguli a se koristi obicna destilirana voda, se gleda deka slabo citate i nee vredno da se pisuva za vazni raboti.Neznam dali poftoruvanjeto e majka na znaenjeto.
Z33MK

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
da toa e za vodorod za vozenje na kola na voda jas go opisav porano so poprosta sema ama mi izgleda slabo primetuvate
elektrodite se pravat od nergesuvan celik i treba da ima rezonancija kako vo orguli a se koristi obicna destilirana voda, se gleda deka slabo citate i nee vredno da se pisuva za vazni raboti.Neznam dali poftoruvanjeto e majka na znaenjeto.

Добро, барем материјалот од кој треба да се направат електродите сум го погодил, иако не ја сватив поенатат на машината :S, изглеа на тепка ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Машина за правење хидроген
« Reply #14 on 06.12.2010, Monday, 00:35:39 (Edited 06.12.2010, Monday, 00:40:57) »
eve kade e objasneto kako se pravi
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=2529.msg22644#msg22644

i prost nacin so akumulator

Z33MK