Author Topic: Уклучи/исклучи мотор со тастери  (Read 8026 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Немај гајле -регулаторот на шемата *носи* 1000 вати без проблем,ама за ладење е добро мал ладилник,особено ако подолго време *ја запнуваш*  ;D ;)бормашината!

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
понудите ти се добри што ти ги дадоа колегите но јас би ти предложил ако можеш да најдеш од некоја друга стара расипана бормашина на која и е здрава регулацијата и да ја замениш . Ама тастерот мора да ти биде со помала или иста големина за да ти го собере на местото од стариот , затоа што скоро на сите бормашини регулацијата на брзината е изведена на истиот принцип .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
понудите ти се добри што ти ги дадоа колегите но јас би ти предложил ако можеш да најдеш од некоја друга стара расипана бормашина на која и е здрава регулацијата и да ја замениш . Ама тастерот мора да ти биде со помала или иста големина за да ти го собере на местото од стариот , затоа што скоро на сите бормашини регулацијата на брзината е изведена на истиот принцип .

Најчесто е dimmer принцип на работа, само што за послаби бормашини (или убодни пили, што и да е) е изведена многу просто, баш како димерот на Борче, а за помоќните е за нијанса покомлицирана ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."