Author Topic: Уклучи/исклучи мотор со тастери  (Read 8141 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Уклучи/исклучи мотор со тастери
« Opened on 13.11.2009, Friday, 16:06:19 (Edited 08.09.2013, Sunday, 19:12:15) »
Многу едноставен склоп со кој ке можеме да уклучиме и исклучиме мотор или некој друг уред со тастери.Тастерот Т1 е отворен тастер прави контакт кога ке го притиснеме а тастерот Т2 има затворен контакт кога ке го притиснеме не прави контакт.


Offline tazzz

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 174
  • Gender: Male
дали можи некој да ми дај слика од  ова реле и каде треба да се поврзи моторот?

Jove

  • Guest
 а ако сакам  да работи на 220 в може да се смени релето и така нешто да се изведе ми треба за циркулар

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а ако сакам  да работи на 220 в може да се смени релето и така нешто да се изведе ми треба за циркулар
Да,само земи реле за 220V
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
а ако сакам  да работи на 220 в може да се смени релето и така нешто да се изведе ми треба за циркулар

За циркулар немој да користиш релиња затоа што ќе ти изгорат контактите за многу кратко време ако не и одма , затоа што циркуларот повлекува по голема струја па јас би те советувал за таа намена да си користиш контактор (склопка) во комбинација со биметална заштита . Во старт е поскапо ама подоцна ќе ти се исплати затоа што контакторите имаат долг век на работни часови . Ако ти е потребна шема како да поврзеш пиши ми ќе ти направам .

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Quote
а ако сакам  да работи на 220 в може да се смени релето и така нешто да се изведе ми треба за циркулар

За циркулар немој да користиш релиња затоа што ќе ти изгорат контактите за многу кратко време ако не и одма , затоа што циркуларот повлекува по голема струја па јас би те советувал за таа намена да си користиш контактор (склопка) во комбинација со биметална заштита . Во старт е поскапо ама подоцна ќе ти се исплати затоа што контакторите имаат долг век на работни часови . Ако ти е потребна шема како да поврзеш пиши ми ќе ти направам .
Колега,да не имаш шема за димер,ама да издржува 600-700W,ми треба за бормашина да ја регулирам брзината?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Да ти кажам право сум променил многу регулации на бормашини ама на ниедна јас немам правено регулација ги купуваме од продавница .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти шема за регулација на ел.бормашина.Наместо диак има ставено тлеалка(тињалица),а на триакот ставете мал ладилник.Најдобро е да се направи уредот како посебен склоп во пластична дозна за струја и со сите мерки на претпазливост од удар на мрежен напон.Осовината на потенциометарот да биде обавезно пластична,како и неговото копче.

Jove

  • Guest
а шо ако ставам потенциометар  во дугмето и шо ке се деси ке изгори потенциометарот  ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
а шо ако ставам потенциометар  во дугмето и шо ке се деси ке изгори потенциометарот  ???
yup! ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па како што знам сите бурмашини имаат регулација на врттежите кај тоа што е за стискање...колку помалце го стиснеш, толку помалце врти :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Епа јас имам една бормашина негде е 600вати( :Dруска машинерија :D)па нема потенциометарче за регулирање на вртежите,па затоа барав шема. ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Jove

  • Guest
и јас имам руска машинерија елтос бормашина и бросалица и бормашината нема регулација стара е 20 години така нешо а имам и една 500 вати кинеска 1 год нема расипана е ахах :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Види:направи го уредов со потенциометар! Плочката стави ја во кутија и на место на моторот (М) стави утичница.Потоа со кабел донеси 220 В на уредот,а бормашината врзи ја во утичницата.Сега ке ги регулираш вртежите преку потенциометрот!! Нема копчиња и траскалчиња ;D САМО ПИШАВ: ЗА ПОГОЛЕМА СИГУРНОСТ ОД СТРУЕН УДАР СТАВЕТЕ ПОТЕНЦИОМЕТАР СО ПЛАСТИЧНА ОСОВИНА!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа јас имам една бормашина негде е 600вати( :Dруска машинерија :D)па нема потенциометарче за регулирање на вртежите,па затоа барав шема. ;D :D

Можеш да го искористиш тој што е димерот, би требал да работи добро и со бормашина, само што ќе треба да му ставиш појак триак, или евентуално во паралела да поставиш два ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."