Author Topic: Коректор на мрежен напон  (Read 8060 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Коректор на мрежен напон
« Opened on 09.11.2009, Monday, 00:53:34 (Edited 26.08.2013, Monday, 01:24:51) »
Оваа шемичка ја имам проектирано по одамна бидејки зимно време имав проблем со мрежниот напон ама не ја изработив никогас бидејки ја поправија мрежата :) ако некој ја прави нека каже резултати дали работи или не


Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #1 on 09.11.2009, Monday, 01:02:46 »
Ваква слична идеа има во купечките коректори на напон, само што тие користат 1-2КW автотрансформатор со повеќе изводи почнувајќи од пола (110V) па на секои 25V и повеќе релиња да прешалтува.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #2 on 09.11.2009, Monday, 01:28:50 »
За тоа ке требаат уште неколку операциски и како што кажа трансформатор со повеке изводи а и може да се направи ако е поголем напонот од 220 волти да го намали.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #3 on 08.11.2010, Monday, 12:03:34 »
Koga se pojavija TV crno beli sekoja kuka imase stabilizator gi ima sigurno vo Makedonija na iljadi pobaraj gotov
najednostavno e
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #4 on 09.12.2010, Thursday, 23:30:16 (Edited 11.12.2010, Saturday, 02:34:43) »
луѓе колкава би била струјата ако се закачи потрошувач од 50W??? дека сакам да го правам за леткумот мој.....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #5 on 09.12.2010, Thursday, 23:55:40 »
ne tie potrebno takvo nesto za letkumot
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #6 on 09.12.2010, Thursday, 23:57:48 »
ми треба, на 200 волти се загрева за 5 мин. на 190V па малце повеќе време му е потребно да се загрее (10 мин ако не и повеќе) а и брзо се лади, неможеш асално да работиш а на 180V па ич несака да се пушти...затоа и го правам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #7 on 10.12.2010, Friday, 00:07:05 »
ми треба, на 200 волти се загрева за 5 мин. на 190V па малце повеќе време му е потребно да се загрее (10 мин ако не и повеќе) а и брзо се лади, неможеш асално да работиш а на 180V па ич несака да се пушти...затоа и го правам...
И кај мене имаше едно време такви проблеми :(.Леткумот не го топеше онака убаво калајот,значи течен да го направи,него некако го кршеше и со 300 маки лемев...Ама сега е добро,мрежата е топ секогаш е 231-232V ;D.А леткумот би работел на DC,онака да ја исправиш струјата со грец,па на некој високонапонски кондензатор за DC од 630V и така да го уклучиш,ќе радња? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #8 on 10.12.2010, Friday, 00:21:33 (Edited 10.12.2010, Friday, 01:28:51) »
moze da se resi toa i so avtotransfomator
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #9 on 10.12.2010, Friday, 01:00:45 »
ааа заборавив да кажам дека е лемна станица, не обичен леткум само греач еден ти толку...

Weller wecp 20

има лед диода за кога работи леткумот да светка (кога е пуштен греачот) и на 180V ич несвети...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ааа заборавив да кажам дека е лемна станица, не обичен леткум само греач еден ти толку...

Weller wecp 20

има лед диода за кога работи леткумот да светка (кога е пуштен греачот) и на 180V ич несвети...
Aaaa eпа тогаш,ова со DC напонов сигурно нема да работи...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Добро е што кажа на крај-уште што немаше да ти предложат! :( ;)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
ima resenie ke go opisam vo nova tema
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Коректор на мрежен напон
« Reply #13 on 10.12.2010, Friday, 01:39:49 (Edited 11.12.2010, Saturday, 02:34:07) »
Добро е што кажа на крај-уште што немаше да ти предложат! :( ;)

заборавив да напишам  :-X

а и малечко и обичен леткум да е не му се става еднонасочен напон зашто ке го спржиш....

Споено мислење: 11.12.2010, Saturday, 02:34:07
ја направив плочката прегеска, еве слика една да ја видите како изгледа...проработе од прв пат, направив некои измени на делчиња затоа што ги немав тие што ги пишуваше, ама како и да е првата шема супер работи, проверено од мене :D



така е гризана од левата страна дека претходно имав пресечено некое парче што сум правел други глупости...ама како и да е супер беше остатокот од плочката....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
еве и слики од завршениот коректор на напон...




^^^ова од страна е сликан, морав плочката така да ја ставам дека немав место во кутијата, а ме мрзеше да правам друга кутија...



се како убаво си е сместено...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)