Author Topic: Изработка на плочка со фломастер  (Read 3317 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Изработка на плочка со фломастер
« Reply #30 on 05.08.2010, Thursday, 14:07:23 (Edited 05.08.2010, Thursday, 14:11:23) »
Ова го најдов на нет:
Code: [Select]
Maker of Photo resis Positiv 20 besides normal ferric chloride formula also suggested for etching the following

200 ML hydrochloric acid (HCL 35%)
30 ML hydrogen peroxide (H2O2) 30%)
770 ML water (H2O2)

Искрено кога ја правев мојата плочка искористив 30% хидроген околу 20-30 милилитри и околу 180-200 милилитри солна киселина, единствено јас не ставив вода, ја изеде плочката за 8-10 минути некаде.
 
Да ова е добар начин (најдобар) и јас така ги развивам плочките,но цело време треба да бидеш над плочката и да мешаш да не отиде бакарот!Стави во меѓувреме маска да не се отруеш :P

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Да ова е добар начин (најдобар) и јас така ги развивам плочките,но цело време треба да бидеш над плочката и да мешаш да не отиде бакарот!Стави во меѓувреме маска да не се отруеш :P

Јас ја бев оставил сама да се прави и ја погледнував чат пат да видам до каде е, не стоев над нејзе, не сум до толку нестрплив :)

П.С. Ако може да забележите дека некој пие вода, а незнае што е H2O.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
hahaha...ova so vodava me potseti na praksa...edno dete se bunese zasto plockata sporo mu se pravela i ete ti go proferot doaga so caj (samo cajce pie, nisto drugo) i gleda gleda gleda i posle nekoe vreme zema caj mu stavi vo toa rastvorot i za 5 minuti se napravi plockata.... :S



same shit and here...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А чајот, од кантарион беше или од нане, да си знаеме со што подобро се нагризува плочката, хахахахахаха ;D ;D ;D (јоке).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Изработка на плочка со фломастер
« Reply #34 on 05.08.2010, Thursday, 16:08:36 (Edited 19.08.2010, Thursday, 19:33:34) »
не ми текнува од што е... :S кога ке отидам во школо ке го прашам... (and this is a joke too, you know???)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
како не е опасен хаха
на школо имаме и кога ќе работиш со него и ако застанеш над садот да ја нишаш плочата, после ќе си како предрогиран :)
опасен е ито како и тоа е некоја киселина нешто ...

Кај мене во школо, се сеќавам плочките со рака ги фаќавме и директно во растворот, не беше ништо страшно. И после тоа за разлика од киселинава, не останува зелен, него црн раствор...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
како не е опасен хаха
на школо имаме и кога ќе работиш со него и ако застанеш над садот да ја нишаш плочата, после ќе си како предрогиран :)
опасен е ито како и тоа е некоја киселина нешто ...

Кај мене во школо, се сеќавам плочките со рака ги фаќавме и директно во растворот, не беше ништо страшно. И после тоа за разлика од киселинава, не останува зелен, него црн раствор...

Да останува црн, но и високо штетен и токсичен за да го испуштиш во околината.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Е сега и јас не знам што треба за изработка на плочка со фломастер. Највероватно до сега eptenstrucnak иам научено како што треба...
Прво треба добар фломастер. Ротринг, Штедлер... се добри ама и скапи... 700-2000 денари. Така да нема логика. Барем колку што знам јас толку се цените.
Инаку со кинески фломастери кои ги купив топтан 12 парчиња за 80 денари, со повторување на линиите и тапкање во место, исцртувајќи точка по точка (малу е тешко)  користејќи 12% хидроген и стандард солна киселина (од продавница) без вода добив солидна плочка за 15-тина минути. Може и со 47% киселина (мислам тоа е максимумот) и 99.99% хидроген ако ти се брза ептен.  ;) ама нема потреба од тоа. Само хидроген или само киселина ке ја нагризуваат плочката со недови. Може и други хемикалии да ја нагризат плочката, може и некоја комбинација од средствата за чистење ама ова ти е наједноставно. А да . Прво плочката ќе ја потопиш во киселина, 5-7мм над плочка. Одоко ќе туриш хидроген. Кога ке почне да "врие" бакарот тоа е максимунот, односно ако ставиш повеќе хидроген ќе се наруши балансот, па ќе нема ефект. Сепак скоро во секој број на списанието Eмитер има објаснето за растворот. Да не барам сега, ама мислам дека пропорциите беа 1:2:1 Хидроген(3%):Вода:Киселина . Ако си почетник ова ти е најдобро решение.
Исто така, ако си во можност растворот и цела процедура прави ја на отворено, само пази да не има метал, плочки бетон во близина. Садот во кој е потопена плочката може да го стаиш во поголем и подлабок пластичен НЕПОКРИЕН сад, односно НЕЗАТВОРЕН, а може да е покриен со 2-3 листа од весник, но важен е слободниот проток на воздух. Не мора да "светиш" нонтоп на плочка, доволно е на 5 минути да ја понаѕираш.
Инаку, потрошен фломастер може да се наполни со седимент од растворен тонер, ама нее пожелно да се експериментира, поготово за почетници.
 

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Одг: Изработка на плочка со фломастер
« Reply #38 on 16.12.2010, Thursday, 22:52:16 (Edited 19.12.2010, Sunday, 13:39:47) »
Може и со лак за нокти ;D ;D c(:

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Najubavo so lak za nokti c(:
пишувај кирилица
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас со лак за нокти правев едно време, ептен мачна работа, ама како се испраксирав после тоа другарки што ми се ја ги лакирав  ;D ама па мајка ми ке ме испотепаше дека се и ги трошев лаковите  :o
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Да и лак за нокти брка добра работа, само кај поситни и позбиени водови малце незгодно е. Притоа треба сосем тенок слој, доволно е еднаш да се по мине не треба повторување. Исто така и не е баш прецисно

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колеги послушајте ме мене  :) Јас правам плочки на следниов начин ;)
Ставам во едно пластично од крем две капачиња киселина(капачето од киселината) од 15-20% техничка солна киселина (оние жолтите шишиња од продавница) и ставам едно и пол капаче хидроген(капачето од хидрогенот) од 9% хидроген само да не биде млечен и плочките се прават за 5 минути  :)  ;)
Доколку правите поголема плочка растворот треба  да се зголемува пропорционално ...
На пример вака:
четири капачиња киселина- 3 капачиња хидроген
шест капачиња киселина - 5 капачиња хидроген и така натака  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
реп + даниел имаш.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Изработка на плочка со фломастер
« Reply #44 on 19.12.2010, Sunday, 12:06:31 (Edited 19.12.2010, Sunday, 12:12:48) »
Благодарам колега  :)
Исто така растоворот треба да ја поклопи плочката за да се нагриза плочката убаво , доколку не ја поклопи треба растворот да се зголеми како што ви кажав пропорционално  ;) а за добар маркер со соодветна дебелина од еден милиметар може да најдете од ботц електроник за 100 денари  ;)