Author Topic: Изработка на плочка со фломастер  (Read 3288 times)

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Изработка на плочка со фломастер
« Opened on 04.08.2010, Wednesday, 17:18:51 »
Имам едно прашање до оние кои знаат да прават плочка со фломастер.
Не ми е јасно кој дел од плочката треба да се нацрта со фломастерот, оној дел од плочката каде што сакаме бакарот да отпадне или каде што сакаме остане, и после во каков раствор се става.
Почетник сум во електроника па доколку сака некој нека ми објасни!!!  :) :)
Позз.

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
треба да се нацрта оној дел на кој сакаш да ти остане бакарот но мора да бидеш внимателен затоа што некои маркери не можат да издржат во растворот и така се ќе ти се нагриза и ќе ти отиде плочката во АУТ  >:(.
А за раствор користи солна киселина и хидроген.

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Барај алкохолен фломастер.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Овие денешните фломастери се катастрофа во споредба со оние што ги имаше пред десетина години и ретко да најдеш некој доволно добар за правење плочки, во секој случај пред да правиш нешто пробај нацртај со фломастерот неколку линии на некое отпадно парченце пертинакс да видиш дали ќе го биде или не, да не си ја упропастиш целата плочка после.
Растворот во домашни услови најлесно се прави од 2 дела солна киселина (ја има во секоја продавница) и 1-1,5  дел 12% хидроген (го има во секоја аптека), прво во пластичен сад се става киселината, се става плочката во киселината, па се додава хидрогенот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во врска со фломастерот, ако можеш да најдеш едни Кинески, MediaX се викаат, по правило се користат за потпишување на дискови, ама одлични се и за плочки ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
А  ти користиш Mediax??

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Секој перманентен фломастер би требало да заврши работа.

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
А до колку пари се тие алкохолните?

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Околу 40-50 денари, треба да видиш убаво дали има мастило откако ќе нацрташ, ако не, пробај линијата (водот) да ја направиш со точки една до друга, за да пушти повеќе мастило. Ова важи за потанките линии оти можат да бидат растворени, па после дополнително треба да си ја средуваш плочката.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А  ти користиш Mediax??

Да, MexiaX користам, мада искрено долго време немам правено плочки (со било каква постапка), али последен пат кога работев работев баш со овој маркер, остава многу убав дебел слој врз бакарот и е отпорен на растворот од хидроген и солна киселина ;). Малку поскап е од обичните маркери, околу 100 денари е, ама затоа одличен е, мене еден таков маркер ми трае околу половина година потпишувајќи дискови секој ден (backups). Го има низ неколку книжари, јас го купувам во Малиот Принц, една книжара во центарот на Скопје ;) (ова не е реклама за книжарата, само кажувам каде се наоѓа и колку кошта ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Дома имам еден перманентен "edding 300" и мириса на алкохол, мислиш ли дека ќе сврши работа.
И уште нешто, хидроген треба 12% а колку % солна киселина треба, нема врска или колку повеќе толку подобро.

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Јас бев земал две плочки од логинг и еден маркер од 80 денари, велам поскап е ќе биде подобар, кога земам цртам, ја ставам плочката во растворот и оп нема ниту маркер ниту водови само плочка без бакар ;D ;D  ;D ;D
Но потоа за втората плочка зедов лак за нокти и излезе добро со мала поправка на еден вод, на едно место излезе со мали дупчиња па морав да го поправам со калај.
Инаку од тогаш си ја имам научено лекцијата и најдобро е со користење на тонер трансфер со Gloss хартија.
Среќа двослојните плочки со димензии 10на15 сантима беа 50 денари тогаш сега незнам колку се.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Добро тоа но не ми кажавте колку постотна солна киселина да користам.
Quote
ја ставам плочката во растворот и оп нема ниту маркер ниту водови само плочка без бакар
Жал ми е за плочката :( :(.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Јас знам еден рецепт со 17% ама да ти кажам не игра многу улога солната киселина.. Таа служи само да го „разблажи“ влијанието на хидрогенот.. Можат да се изработуваат плочки и само со хидроген но со помала концентрација.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline eptenstrucnak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 40
Quote
Можат да се изработуваат плочки и само со хидроген но со помала концентрација.
А дали може само со хидроген со околу 3 до 4% (да не ставам солна киселина) :)???