Author Topic: Напојување од тек на струја?  (Read 592 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Напојување од тек на струја?
« Opened on 02.05.2010, Sunday, 19:53:45 »
Здраво. Јас сум нов член на форумов, електрониката ми е хоби па сакам да поставам едно прашање.

Имам изработено IR далечинска контрола и ја користам за палење и гаснење на сијалици. Се си функционира добро, но, (нели, тежиме кон совршено:) сакам целокупната електроника да ја сместам во прекинувачот од сјалицата. Проблем е напојувањето. Како да добијам напон од двете жици кои доаѓаат до прекинувачот?

Имам некоја идеја со трансформаторче кое ќе биде струен трансформатор, кој додека тече струјата ќе полни некоја батерија.. ама малце сложено ми изгледа, а незнам и дали е можно.

Некое мислење??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Има и поедноставно решение но мора да ја видиме шемата (стави ја овде) за да може да ти најдеме решение. Решението вклучува употреба на падот на напонот на тријакот при вклучувањето на светилката но мора да ја видиме шемата за да може да ја додадеме таа работа.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Здраво
секако додека е исклучена светилката ти добиваш 220 волти и во тој временски интервал(дење) може да се полни батерија за склопот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Нека ја стави шемата за да можеме да доцртаме на неа каде да стави отпорник, зенер диода и кондензатор кој ќе ја игра улогата на батерија која ќе се полни :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.