Author Topic: Ми треба информација за радио станица  (Read 3689 times)

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Ми треба информација за радио станица
« Opened on 11.06.2011, Saturday, 12:35:41 (Edited 27.08.2011, Saturday, 22:45:10) »
Колку би можело да чини една радио станица со сите модови FM, SSB, CW, PL-TON по можност.

Фала ви однапред!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Радио станица
« Reply #1 on 11.06.2011, Saturday, 13:34:58 »
Каква радио станица мислиш? Тоа е многу широк поим - исто како :барам да купам бел голем автомобил...
Ако мислиш на КТ станица цените се од 800 - 3500 ЕУ ,а УКТ се поевтини,ама нема репетитори за работа па немаат домет.
За ЦБ - за 100-150ЕУ се наоѓа Албрехт или Моторола...

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: Радио станица
« Reply #2 on 11.06.2011, Saturday, 14:10:15 »
Колку би можело да чини една радио станица со сите модови FM, SSB, CW, PL-TON по можност.

Фала ви однапред!

За што опсег на фрекфенции ?

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Ми треба информација за радио станица
« Reply #3 on 12.06.2011, Sunday, 11:31:13 (Edited 12.06.2011, Sunday, 11:57:05) »
Избришано од администрација - научи се да кодираш линкови!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гоко тоа е УКТтрибандер и чини 600-1000ЕУ( со сите додатоци),само треба дозвола за работа ,одобрение ,положен радио-аматерски испит...... Распрашај се дали има радио-аматерски клуб кај тебе и пријави се

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Гоко тоа е УКТтрибандер и чини 600-1000ЕУ( со сите додатоци),само треба дозвола за работа ,одобрение ,положен радио-аматерски испит...... Распрашај се дали има радио-аматерски клуб кај тебе и пријави се

Шо станица тоа ?

Имаш нови УКТ дуо-бандери за по 400++ евра (YAESU серија FT-8900 пример)

Сеа само ти треба едно плаво картонче (таканаречено лиценца) со кое што имаш сѐ, дозвола, знак и одобрение за користење на фрекфенциите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овој е трибандер + миц.комбинација со тастатура + исправуваш + антена +....= околу 600 ЕУ.За модел како оној што го презентираше тој.А има и страшно поскапи и секако подобри,ама пак велам УКТ кај нас е мислена именка.Ако сакаш работа купи антенски систем од 500 ЕУ,па работи!!

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Овој е трибандер + миц.комбинација со тастатура + исправуваш + антена +....= околу 600 ЕУ.За модел како оној што го презентираше тој.А има и страшно поскапи и секако подобри,ама пак велам УКТ кај нас е мислена именка.Ако сакаш работа купи антенски систем од 500 ЕУ,па работи!!

Не ја видов станицата (избришано е како ред други цензурирани работи).

Не би рекол дека УКТ е измислена именка кај нас :) Се повеќе и повеќе репетитори проработуваат во МК, последна вест е дека Р0 во куманово оживеа, во Скопје веќе има неколку локални, Р0, Р4 RV7, на солунска работи Р7 и според некои нови сознанија летово здрави и живи ќе проработи и Р2 на галичица затоа што е сервисиран и операционален

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не сум во тек со сето тоа ,не работам ,добро е ако се воспостави мрежа.Ама,колегава очигледно нема што таму да бара ;D

Offline go4o

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 196
  • Gender: Male
    • неам
Одг: Ми треба информација за радио станица
« Reply #9 on 14.06.2011, Tuesday, 10:40:01 (Edited 14.06.2011, Tuesday, 12:44:01) »
јас сега ги учам прашањата и од ко ќе ги научам ќе полагам во скопје за УКТ а ко ќе наполнам 16 год ке  положам и за КА-ТЕ

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
јас сега ги учам прашањата и од ко ќе ги научам ќе полагам во скопје за УКТ а ко ќе наполнам 16 год ке  положам и за КА-ТЕ

Не постои такво нешто како полагање за одреден банд само, прочитај ги правилата и законот ќе видеш за што станува збор и што нудат двете класи за оператор, А и П класа.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
јас сега ги учам прашањата и од ко ќе ги научам ќе полагам во скопје за УКТ а ко ќе наполнам 16 год ке  положам и за КА-ТЕ

Не постои такво нешто како полагање за одреден банд само, прочитај ги правилата и законот ќе видеш за што станува збор и што нудат двете класи за оператор, А и П класа.
Е добро де, ако си радио аматер објасни му подетално на членот. Нели форумот е за тоа...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
јас сега ги учам прашањата и од ко ќе ги научам ќе полагам во скопје за УКТ а ко ќе наполнам 16 год ке  положам и за КА-ТЕ

Не постои такво нешто како полагање за одреден банд само, прочитај ги правилата и законот ќе видеш за што станува збор и што нудат двете класи за оператор, А и П класа.
Е добро де, ако си радио аматер објасни му подетално на членот. Нели форумот е за тоа...

Да радио-аматер сум, со положена прва класа и меѓународен CERT сертификат од највисоко ниво. Тоа апсолутно нема никаква врска (и претседател на нешто да сум пак нема никаква врска) кога треба нешто да се земем и да се прочита.

На страната на АЕК има 4 документи за симнување во врска со радио-аматерството во МК, меѓу кои (најголемиот) е со регулативата. Доколку некој сака да положи за радио-аматер, таа регулатива (каде што е објаснето и за класите и ограничувањата на П класата) _МОРА_ да го знае, а тоа укажува дека ќе мора да го прочита :)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Јас сакав да полагам за радио аматер пред една година, се откажав кога видов какви се цените на КБ радио станиците. На Македонски стандарт е тотално неисплатливо. Секој човек тие пари би ги потрошил на друго (поважно). За да купиш една таква КБ станица треба да доста богат, иначе сигурно не би издвоил толку многу пари за станица. На старо има и поевтино ама старо е старо...
Ова општо го зборам не е лично.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Јас сакав да полагам за радио аматер пред една година, се откажав кога видов какви се цените на КБ радио станиците. На Македонски стандарт е тотално неисплатливо. Секој човек тие пари би ги потрошил на друго (поважно). За да купиш една таква КБ станица треба да доста богат, иначе сигурно не би издвоил толку многу пари за станица. На старо има и поевтино ама старо е старо...
Ова општо го зборам не е лично.

Да точно, според наш стандард цените на станиците се *WOOOHOOOO*, но тука секогаш имаш можност за ефтини пари ти да си составиш станичка :)

Од друга страна постои можност и за користење на клубска радио станица, пример, се зачленуваш во некој радио-аматерски клуб и си ги користиш нивните станици од нивната локација.

Или уште подобро, отвори клуб доколку нема во твојата област, тоа го сторив јас во старото мое средно училиште (со што стана првото средно училиште со радио-аматерски клуб) и добив уреди и опрема од разни страни (дури и донација на TM-440 од америка). Истото тоа ќе го направам и на факултет :)