Author Topic: Стабилизатор на напон со LM723  (Read 2968 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Стабилизатор на напон со LM723
« Opened on 08.04.2010, Thursday, 22:29:54 »
имам направено стабилизатор на напон со LM723 и едно време работеше, ама па го извадив од кутија и..кврц престана да работи му менував излезни транзистори интегралецот ама па не работи, односно на излез има максимален напон од 33V еве ја шемата

па што би можело да му биде???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Мери со унимер почни после грецот па на кај интегралецот,па види колку волти до каде му доаѓа,па после ке видеш до кој транзистор доаѓа па понатаму го нема и така ќе провериш се до излез.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
напонот сегде го има, ама на излез има 33V и не се регулира...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Да не пукна некаде плочката во вадењето?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Провере дали ти е исправен потенцијометарот,или да не имаш ладен лем,ако ти е на плоча потенциометарот,провери да не ги имаш поткренато фолиите од долу на плочката со се калај.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Стабилизатор на напон со LM723
« Reply #5 on 11.04.2010, Sunday, 16:16:39 (Edited 11.04.2010, Sunday, 23:02:03) »
сега го чепкав пак напојувањето, ама пак ништо не најдов па што му е...мерев напон на неколку точки и еве кај сум мерел.

на секундарот на трансофрматорот 21v
после грецот и филтерските кондензатори 27VDC
на краевите на потенциометарот (сега тример ставив за да не ми се мешаат жици) 6V
на пин 6 од интегралецот 7V
на пин 4 од интегралецот 5,6V
а на излез има ~25V (сега со друг трансформатор го правев)

и да кажете кои отпорници да му ги сменам за напонот на излез да биде максимум 24V, а минимум...колку може помалце...


Споено мислење: 11.04.2010, Sunday, 23:02:03
го ставив потенциометарот од стабилизаторот што ми работи и тој потенциометар рикна, покажува 200К+ оми...и тој го фрлив, утре пак треба да купувам потенциометар за тој ставилизаторот што ми работи и уште еден, па ај ако може некој нека каже каде е маката...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Како ти изгорел потенциометарот, значи не си ги ставил отпорниците што се на шемата околу потенциометарот? Нхммм... и да си ги ставил.... 560 оми на 27 волти не е малку. Може интегралното коло да е изгорено, на пин 5 колку има напон ако го исклучиш потенциометарот?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Стабилизатор на напон со LM723
« Reply #7 on 12.04.2010, Monday, 10:57:10 (Edited 12.04.2010, Monday, 10:58:50) »
имам направено стабилизатор на напон со LM723 и едно време работеше, ама па го извадив од кутија и..кврц престана да работи му менував излезни транзистори интегралецот ама па не работи, односно на излез има максимален напон од 33V еве ја шемата

па што би можело да му биде???


Еве вика дека има сменето нови делови,ако има приближно ставено отпорници па да му изгори нешто.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
сите отпорници се како што е на шемата, ниеден отпорник не е ставан приближно, ама па потенциометарот од тој стабилизатор што ми работи го извадив и го ставив на тој што не работи и пак си беше по старо, го вратив потенциометарот на старото напојување и не работеше напојувањето, даваше минимален напон и кога го мерев со омметар имаше отпор од 200+К оми.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Стабилизатор на напон со LM723
« Reply #9 on 12.04.2010, Monday, 19:55:53 (Edited 12.04.2010, Monday, 19:57:28) »
Првин види на интегралното на 7 и 12 колку волти струја му доаѓа 27в колку што има после грцот,и види што ти вика борче на пин 5 без потенциометар колку има напон и мери и на 5 и 6 пиној  и 5 и 6 пиној  према маса долу.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
на пинот 5, 3 пати мерев напон и првин покажа 400mV, вториот пат ~370mV и третиот пат 300mV, ама па напонот се менуваше цело време, а на пинот 6 има 7,1V
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Не е во ред колото или нешто ти самоосцилира.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Види да не имаш некој мал прекин,некоја мала рецка на фолитее само и да те зафаркава,провери да не има некој ладен лем неубо нешто залемено.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
се е убаво залемено, фолиите се поминати со калај (уште кога ја земав плочката тоа го направив)...иначе борче тоа осцилациите од што можат да бидат??? и како би можело да се елиминираат ???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Пробај смени го излезниот кондензатор со поголем (барем 1000uF/50V)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.