Author Topic: Дали напонот на секундар зависи од струјата низ него?  (Read 8648 times)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
не не, дали знаеш што мериш кога мериш AC, DC после грец без кондензатор и после грец со кондензатор, знаеш ли што е разликата???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Да знам , и тоа е во спротивност на тоа што го кажува Маки !!  ;) :D

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
daniel spasovski. Размисли добро што те прашува Bojan !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Е што е де , кажете ... Баш да видиме ??  :D ;D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Дали напонот на секундар зависи од стр&#
« Reply #34 on 27.07.2012, Friday, 07:26:41 (Edited 27.07.2012, Friday, 07:29:00) »
Е што е де , кажете ... Баш да видиме ??  :D ;D

Кога мериш со унимер AC напон мериш RMS



После грецот се добива ваков напон



и мериш еднонасочен напон, некоја средна вредност од тоа, ако не се лажам напон после грец без филтер се пресметуваше Udc=Uac*0.9 (може грешка да сум за ова, може да беше за полубранов иисправувач)

а кога ке ставиш кондензатори мериш еднонасочен напон нешто како ова, односно peak voltage



може со помали/поголеми изоблучувања да е, а ако не е оптоварен излезот скоро и да нема изобличувања односно напонот е права линија



напонот после грец се пресметува како Udc=Uac*1.414

тоа 1,414 е корен од 2, и може напонот да се намали за некој 1,4V (или повеќе) од грецот зашто и тој ствара пад на напон, што зависи од струјата (ако не се лажам)

што значи дека напонот не расте, стави некое оптоварување на трафото што е блиску до неговата моќност да видиш како паѓа напон, ако е некое кинеско трафо напонот може да падне мнооогу од неговата вредност...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Јас ќе напоменам и дека малите трансформатори (до кај 20 вати) секогаш имаат поголем пад на напонот при номинално оптоварување во однос на поголемите. Ова е така зошто кај малите трансформатори  и примарот и секундарот се мотани со потенка жица и поради ова намотките имаат поголем отпор (импеданса) а со тоа и поголем пад на напонот. Нормално зависи и од квалитетот на трансформаторот малку ама во основа тоа е.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
@Maki Што мислиш за коментарот на Bojan погоре во темата http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9095.msg80144#msg80144
 а во врска со моето мислење цитирано овде http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9095.msg80115#msg80115
Quote
Quote
Тачно,ти нигде не напиша дека напонот низ секундар не зависи од струјата,али секој твој пост иде у тој правец- ги оспоруваш моите мерења (без основа!) и поставуваш неколку прашања у тој правец,

Со каков инструмент го мереше напонот и дали твојот инструмент ја мери максималната , средната или ефективната вредност на напонот?

Quote from: Maki
??? ??? ???   ::) ::) ::)   :o :o :o
Свесен ли си што си напишал??

ПС- Те замолувам оваа да не го разбереш како “провокација“ туку како прашање од некого кој има друг ментален склоп на мислење и изразување.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Maki и daniel spasovski
Добивате јавна опомена да престанете, ова важи и за останатите!
следниот кој ќе почне да навредува или да објаснува за установи и слично ќе биде санкциониран, тоа можете и по пораки да си го решите и на фб и на скајп и на некое друго место, само НЕ на форумов!

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
@Maki Што мислиш за коментарот на Bojan погоре во темата http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9095.msg80144#msg80144
 а во врска со моето мислење цитирано овде http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9095.msg80115#msg80115
Quote
Quote
Тачно,ти нигде не напиша дека напонот низ секундар не зависи од струјата,али секој твој пост иде у тој правец- ги оспоруваш моите мерења (без основа!) и поставуваш неколку прашања у тој правец,

Со каков инструмент го мереше напонот и дали твојот инструмент ја мери максималната , средната или ефективната вредност на напонот?

ПС- Те замолувам оваа да не го разбереш како “провокација“ туку како прашање од некого кој има друг ментален склоп на мислење и изразување.

Без обзир на различните ментални склопови,уобичаено и културно е прво да се одговори на прашањата,па тек после да се поставуваат нови.Јас ти одговорив на сите твои прашања,а ти не ми одговори на ниту едно мое прашање.Ќе ти одговорам и на ова твое прашање,али само ако прво ги одговориш претходните мои прашања:

Со ова прашање сакаш да ги оспориш моите мерења.Зашто??
Мерев со дигитален мултиметар.Исти резултати ќе беа и да мерев со аналоген волтметар.Или ти мислиш поинаку?
Уопште не е битно дали мојот инструмент мерел максимална, средна или ефективна вредност на напонот,инструментот стално мери исти тип (макс., или среден, или ефектив.) на вредност на напон.Инструментот ми покажа различни измерени напони (од исти тип!) на секундар при различни струи низ секундар и со тоа е докажано моето тврдење.А ако ти мислиш дека нешто сум погрешил,може ли да кажеш што сум погрешил?

Ако се знае еден тип на вредност на напонот (максимална,средна или ефективна),со едноставни формули еднозначно се добиваат другите два типа вредности на напонот,па свеедно е кој тип на вредност (максимална,средна или ефективна) на напонот е измерена.
Скоро сите волтметри и мултиметри мерат ефективна вредност на напонот.У штекер у зид имаш 230V ефективен напон.

Кога веќе бев толку фин да ти одговорам на прашањата,дали ти би бил исто така фин да ми одговориш дали ти ги оспоруваш мерењата што сум ги направил, или не?Ако не,зашто ги поставуваш овие прашања?А ако ги оспоруваш моите мерења,може ли најпосле да прочитаме од тебе што е тоа што сум погрешил?

и ова:

Quote
Trolko на 24 Јули 2012, 18:20:14
Се разбида дека напонот на секундарот зависи од струјата која што протекува низ него
Значи напонот на секундарот не зависи само од струјата која што протекува низ него!
Значи има и некои други релевантни параметри !
Така ли треба да се разбере ?

Не,не треба така да се разбере.
Жити све,откаде од реченицата „напонот на секундарот зависи од струјата низ него“ (X зависи од Y) измисли дека тоа значи „напонот на секундарот не зависи само од струјата низ него“ (X не зависи само од Y)?  ??? ??? ???

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
@Maki не “баш“ случајно го поставив прашањето затоа што во него лежат и некои мои одговори, меѓутоа твое право е да одговориш или не. Сепак ти благодарм што ме удостои со реакција на прашањето кое што напоменувам уште еднаш не беше со интенција на “провокација“. Различни луѓе сме и различно ги толкуваме „истите нешта„ !
Точно е дека не ти одговорив конкретно на некои прашања, но доста одговори на твоите прашања има во моите прашања !
Е сега таков ми е начинот на изразување некој ќе ме разбере а некој не.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали напонот на секундар зависи од струјата низ него?
« Reply #40 on 28.07.2012, Saturday, 12:11:34 (Edited 28.07.2012, Saturday, 12:21:17) »
@Maki не “баш“ случајно го поставив прашањето затоа што во него лежат и некои мои одговори, меѓутоа твое право е да одговориш или не. Сепак ти благодарм што ме удостои со реакција на прашањето кое што напоменувам уште еднаш не беше со интенција на “провокација“. Различни луѓе сме и различно ги толкуваме „истите нешта„ !
Точно е дека не ти одговорив конкретно на некои прашања, но доста одговори на твоите прашања има во моите прашања !
Е сега таков ми е начинот на изразување некој ќе ме разбере а некој не.

Од твоите прашања јас не можам да разберам кои се твоите „одговори“.
Ако има некој член од форумов кој разбрал што значат прашањата („одговорите“) од Toma,го молам да ми објасни и на мене и на останатите.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро, може едноставно сите да се согласиме дека (генерално земено) прашањето во насловот на темата има потврден одговор?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали напонот на секундар зависи од струјата низ него?
« Reply #42 on 28.07.2012, Saturday, 16:24:13 (Edited 28.07.2012, Saturday, 16:32:27) »
Да ти одговорам на ова прашање:направи сам мерења на 100W трафо и самиот увери се дека напонот на секундар ќе зависи од снагата на потрошачот,ќе биде близу 24Vac за потрошач од 80W до 100W, а ќе биде повеќе од 24Vac за потрошачи со снага помала од 50W.

Од моето досегашно искуство, сметам дека bold-ираниот дел од текстот е делумно точен. Да, можно е да биде поголем, но не многу. Најчесто ќе биде неколку стотици миливолти поголем до кај 0.5, 0.6V, во принцип, ништо сериозно. Само ќе напоменам дека оваа констатација се однесува на добро дизајнирано трафо и негова добра практична изведба, не за некои кинески трансформаторчиња.

Од моето искуство,болдираниот текст е потпуно точен.Разликата може да биде помала од 0,6Vac само ако трафото е со голема снага а секундарот му има мал напон.За трафа со кои најчесто членовите на форумот се среќаваат разликата секогаш ќе биде неколку волти.
Ако на трафо без потгрошач се измери напон помал од декларираниот,онда сигурно трафото има дефект у секундарот - неколку намотки у секундарот се стопиле и се споиле меѓусобно,па нема доволно намотки да го подигнат напонот на секундарот на декларираното ниво.

Ево уште еден експеримент како доказ дека напонот на секундар зависи од струјата низ него:
Земав квалитетно трафо декларирано на 100VA со два секундара од по 18Vac,па ги споив секундарите сериски да се добие еден секундар од 36Vac.
Без потрошач на секундарот измерив 41,3Vac. Струјата е нула!
После споив потрошач од 27,7 Ома и на секундар измерив 39Vac.Струјата низ секундарот е 1,4Aac а потрошената снага е 55W.
На крај,споив потрошач од 14,1 Ом и на секундар измерив 37Vac.Струјата низ секундарот е 2,6Аac а потрошената сната е 97W.

Закључок,по втор пат: Напонот на секундарот зависи од струјата низ него а разликата у измерените напони се неколку волти.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote
Toma ептен грешат и не сакаат да си ја признаат грешката.

@Maki ќе те замолам да дадеш барем еден цитат каде  Toma  децидно има напишано дека напонот на секундар НЕ зависи од струјата низ него со конкретен линк кон таков мој пост !
Благодарам !   
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Дали напонот на секундар зависи од струјата низ него?
« Reply #44 on 28.07.2012, Saturday, 16:33:40 (Edited 28.07.2012, Saturday, 16:37:22) »
Избришав дел од мојот претходен пост,за да нема непотребни расправии.