Author Topic: Регулирано напојување од 1,2V до 30V  (Read 41037 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Јас кога правам напојувања ги правам толку помоќни од трансформаторот што издржуваат краток спој по 10 минути :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #31 on 15.04.2010, Thursday, 20:48:13 (Edited 15.04.2010, Thursday, 23:20:15) »
ја најдов шемава на еден странски форум за електроника и служи за да се намали дисипацијата на LM317 на помали напони со што се префрла на средниот извод од трансформаторот. па да кажете дали би работела или не.

Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Ова ми изгледа на струен ограничувач затоа што излезот го носи на маса кога ќе се активира долниот транзистор.
I reject your reality and substitute my own.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако збориш за таа шема што јас ја имам ставено последна, кај гледаш дека излезот го носи на маса???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Земав LM350K од Алфа електроник 260 ден. како ви изгледа ценава?  :o

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
LM350K е доста стар регулатор кој денес тешко и воопшто да се најде и не можам да коментирам за цената бидејќи за такви стари делови нема дефинирана цена...?
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеше поефтино да се помини со додавање на транзистор како што е наведено во темава или како што Борче има направено со поврзување на повеќе регулатори паралелно со што се добива саканата моќност :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Регулирано напојување од 1,2V до 30V
« Reply #37 on 17.04.2010, Saturday, 13:31:52 (Edited 17.04.2010, Saturday, 15:16:42) »
Вчера го склопив, работи, добро е...  ;D

   
   

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
вака сега едно нешто од мене да не практикувате така да ги ставате диодите наредете ги паралелно, ем полесно е ем помалку простор зафаќа ем поубаво изгледа
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
морам овде замерка да ти најдам...LM317 и кога не е оптоварен а да има голема разлика помеѓу влезниот и излезниот напон (на пример на влез 30V а на излез 3V) тој пак ке се загрева со што треба ладилник да си ставиш, а и па кога ке го оптовариш, е тогаш дефинитивно ти треба ладилник...така да...да си направиш друга плочка на која што 317-ката нема да ти е залемена на плочката, а стабилизаторот да го ставиш на ладилник некој...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Епа вака, најдов ладилник за LM350 добар е ќе го ставам за брзо но имам друг проблем. Првиот тример што го земав од 5к незнам ватажа но многу брзо ми прегоре, и друг проблем ми е тоа што е многу осетлив и не можам прецизно да одредам некоја вредност. Моментално за проба ставив еден од 10к од звучници од комјутер ама не знам до кога ќе тера и исто е многу осетлив. Моќноста на трафото е 100w. Каков потенциометар би задоволувал а исто и да не биде толку осетлив да можам и при мали напони да одредувам вредности. Ми спомнаја жичени тримери... Какви се тие???

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
???
да не имаш грешка нешто
не смее да ти горат потенциометрите
да не ти прави спој потенциометарот плус со минус ?
а за да не се толку осетливи купи си повеќеобртен потенциометар
има да се шиниш од вртење а напонот нема мн. да се зголемува/намалува
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Абе тој првиот не сум сигурен ама мислам дека ми се преспоја жиците од тоа можеби прегоре. А дали оваа моќност можи да ја трпи обичен тример? И дали може со мали измени на шемава да се додади уште еден тример за фино регулирање...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не можи
користи каков сакаш пак ќе ти гори
има едни други за поголеминапони што с енаменети со ними би можел, ама нема да ти користат многу

за да се додаде друг потенциометар може сериси да поврзеш 2, еден е онај кој е моментално и плус еден ќе додадеш со поголема вредност од него
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Сега не можи или можи со сериски додавање уште еден?  :)