Author Topic: Што е разликата помеѓу обичен трафо и торусен ???  (Read 975 times)

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
насловот кажува се
Let's make things better.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Пред се, изгледот, а и торусното трафо е по „елегантно“.
Торусно:

Обично:

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е само до убавината! :D :D ;) Торусното трафо за поголеми јачини е помало од соодветното класично,нема брум,помала тежина,не грее толку како класичното.

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
И торусниот поскап е  :P (лол)
Let's make things better.

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
во оваа тема има објаснување од мене.....  http://elektronika-mk.net/index.php?topic=1923.0

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Пред се, изгледот, а и торусното трафо е по „елегантно“.
Торусно:

Обично:


дечки имате авторски права за подолната слика??? :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
А како се успева да се зголеми работната фреквенција на трафото ? Сакам да кажам нели трафо од 50Hz има голем облик додека оние во напојувања за компјутер се мали, но имам слушнато дека работат на висока фреквенција.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
А како се успева да се зголеми работната фреквенција на трафото ? Сакам да кажам нели трафо од 50Hz има голем облик додека оние во напојувања за компјутер се мали, но имам слушнато дека работат на висока фреквенција.
Да тие се користат во SMPS т.е Switch Mode Power Supply ;D.Пиши на гугл ќе најдеш :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да , можат само ако ти треба за свич или сличен уред! Иначе за стандардни работи предности се тие: помалку грее,помали димензии,нема зуење.Иначе,работната фреквенција може да се зголеми и кај обично трафо,ама не до таа мера.Феритот има други  карактеристики и може да биде * неутрален* на многу повисоки фреквенции,па затоа ,поради стабилност е погоден и за други ,освен за мрежни намени!

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Одг: Што е разликата помеѓу обичен трафо и торусен ???
« Reply #9 on 24.03.2011, Thursday, 21:28:28 (Edited 24.03.2011, Thursday, 22:11:11) »
Quote
дечки имате авторски права за подолната слика???
Сликата е пронајдена на гугл.. А гугл од каде ја нашол „не знам“  :P

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
што пиша жити се... :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Значи, на гугл притиснав „слики“ и напишав: „трафо“ и се појави сликата од ова (твоето) трафо, а ако ја отвориш сликата ке приметиш дека во позадина е страната elektronika-mk.net, т.е. гугл ја „ископал“ сликата од форумов. Ме свати сеа? :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
добро де Коце,не му ја мисли.Немај гајле не ти може ништо Бојан во врска со авторските права. :( ;D ;D
Само кога си барал на Гуугле ти си пишал на македонски или англиски?

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Најпросто си пишав „трафо“ (ме мрзеше да ја сменам македонската поддршка)  ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Најпросто си пишав „трафо“ (ме мрзеше да ја сменам македонската поддршка)  ;D
Хахаха во право е,не го карајте ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker