Author Topic: Полнач за батерии од 9V  (Read 1045 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Полнач за батерии од 9V
« Opened on 10.12.2009, Thursday, 20:39:38 (Edited 10.12.2009, Thursday, 22:29:42) »
Ми треба некоја шема за полнач за батерии од 9V, на располагање имам адаптер од 12V 1.2VA еднонасочен напон, сакам овој адаптер да го искористам за да го направам полнач.
Е сега проблем е тоа што батеријата ќе се наоѓа во кутивче кое нема да може да се отвора ( најверојатно или ќе е заштрафено или залепено) па така да ми треба нешто со што не ќе мора да го отворам па да ја вадам и да ја ставам на полнач, по можност да биде помало и да има некоја индикација додека се полни, се на се идеата ми е да направам полнач со 2 лед диоди една црвена која треба да свети се додека се полни и една зелена која ќе свети само кога ќе се наполни батеријата, ама додека е на полнач, а не и откако  ќе го исклучам полначот да продолжи да свети.
То е се  :D ;D
фала

едит
еве како ми е идеата


Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #1 on 10.12.2009, Thursday, 21:46:12 »
Имаш 3 грешки:
Првата е што требаше да го зголемиш „transparency“ на Image Protect бидејќи повеќе се гледа логото на форумот отколку шемата :).
Втората грешка е во напоните. Вака: Има 2 типа на батерии за полнење. со 7 келии и со 8 келии. Таа со 7 ќелии пишува дека е 8.4V номинално додека таа со 8 келии пишува дека е 9V !!! Постојат и батерии со 6 келии (7.2V номинално) меѓутоа се надевам дека не ги произведуваат веќе. Во суштина таа што е со 6 ќелии кога е полна има околу 8V, таа со 7 келии кога е полна е околу 9V додека таа што е со 8 келии кога е полна е околу 10V. Тука треба да пазиш каква е батеријата. Второ, батериите се полнат со напон 10тина - 15 % поголем од максималниот напон кој може да го има батеријата кога е преполна. Значи батерија со 7 келии што номинално е 8.4V Мора да се полни на 9.5 до 10V додека таа со 8 келии на 11V. Значи идеата со 7809 и плус има диода редно е многу лоша бидејќи ќе останат 9V - 0.7V пад на напон на диодата = 8.3V или недоволно за полнење. Како да се реши проблемот. Вака, значи отпаѓа 7809 и стави 7812 и на влез нека има поголем напон (13-14V) таман од обичен „адаптер“ колку што дава. Диодата ќе го намали напонот на полнење на 11.3V. Доколу имаш батерија со 7 келии наместо 8 ќе ставиш уште една диода редно до првата. Да видиме сега отпорникот. Батеријата треба да се полни со максимум 20mA. Разликата на напонот кога батеријата ќе биде празна (7-7.5V) ќе биде околу 4V. По омов закон би добиле дека со 150оми (I=U/R) ~ 26mA што кога ќе крене батеријата ќе биде таман 20mA. Значи отпорникот од 150оми е добар дури и со новите напони што ти ги кажувам. За светење на диода кога е полна батеријата , идеата со зенер диодата е супер меѓутоа да видиме за нејзината вредност. Значи кога е преполна батеријата ќе биде некаде околу 10V. Значи диодата треба да свети на 10V а не на 9V или помалку. Ако користиш црвена LED диода - таа проработува на 2V, значи 10-2 = 8 волти ти остануваат да „падниш“. Фиксната диода го паѓа уште 0.7V значи ти останува уште 7.2V. Или земи зенер од 7.2 волти а ако нема на оваа од 6.8 стави му редно уште една обична диода.
Третата грешка и најкобната (таа што ќе ти ја прегори диодата одма) е тоа што зенер диодата ти е обратно поврзана. Зенер диодата како што ти е поврзана сега ќе работи како обична диода со пад на напон од 0.7V. Зенер диодите кога се поврзани обратно (- на анода) работат како зенер диоди со одреден пад на напон, запамти го тоа. Направи го склопот и кога ќе работи како што треба напиши ги точните вредности (сепак ова е теорија, во пракса може да има уште промени) и нацртај ја и постави ја шемата пак.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #2 on 10.12.2009, Thursday, 22:30:37 »
Еве поправена  ;D

со сите измени, направена за батерии од 8 ќелии  :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #3 on 10.12.2009, Thursday, 22:33:04 »
Би требало да работи добро а ќе се покаже кога ќе го направиш на дело ќе го видиме :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #4 on 01.03.2010, Monday, 00:43:04 »
дека како што сватив батерија од 9V треба да се полни на напон од скоро 10V па ја една моја преправка на шемата што беше покажана од Devil...



разликата е...ја нема D2 од шемата на Devil, D3....(зашто да даваш пари за зенер кога можеш само со одпорник да поминеш???) и има уште некое делче...диодата што 7809 го поврзува со минусот...значи ако таа диода е само една ке има +0,7V на излезот од стабилизаторот и со тоа на излезот кај што се поврзува батеријата ке има ~9V...ако има уште една диода(две диоди од Gnd кон минусот) ке има ~9,7V...

и може кондензаторот да се стави на влез...а и на излез можеш да ставиш, како сакаш...

тука е крајот...

П.С.во што програма ти е цртана шемата??? ја ја цртав шемата у корел...па ме мрзи да ставам "точки" кај што се поврзуваат деловите...ако не е јасно нешто прашајте дека брат ми ме напна да станам од компјутер па ова е набрзинка пишувано....

ова стварно ке е за крај..ако сакаш LED-от да ти троши струја 20mA стај 470R ако сакаш 10mA..стај 910R....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #5 on 01.03.2010, Monday, 00:55:38 »
идеата со зенерот е секогаш кога ќе се наполни батеријата да се уклучува лед диодата
и цела струја за полнење ќе течи низ диодата, доколку се испразни во меѓувреме пак се повторува полнењето
цртано е во TinyCAD
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #6 on 01.03.2010, Monday, 01:11:36 »
ок...за зенерот не сум сватил како што треба... :D аnd the rest suppose to be all right....  :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #7 on 01.03.2010, Monday, 08:36:39 »
Ај ако сакаш Devil прати ми крак за програмава по ПП...

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #8 on 01.03.2010, Monday, 11:30:26 »
програмата е опен сорс и за неа не треба крак :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Georgi

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 353
  • Gender: Male
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #9 on 01.03.2010, Monday, 11:52:41 »
О извини, јас кај што спуштав имаше програма некоја се рекламираше со пари... Мислев дека ова е...

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #10 on 02.03.2010, Tuesday, 20:45:30 »
друже го направи полначот????
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #11 on 02.03.2010, Tuesday, 20:53:19 »
Да, да
работи добро се како што треба ;D
направен ми е пред подолго време
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline svetle

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
Одг: Полнач за батерии од 9V
« Reply #12 on 03.05.2010, Monday, 07:57:42 »
според која шема го изработи полначот (Со 7809 или со 7812)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!