Author Topic: Што да се направи со 4/5 соларни панели !!  (Read 985 times)

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Што да се направи со 4/5 соларни панели !!
« Opened on 27.11.2010, Saturday, 00:46:30 (Edited 27.11.2010, Saturday, 00:51:59) »
ШТо мислите за што би можеле да се искористат 4/5 вакви соларни панели?


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дај податоци,па ке ти кажам.Сега сум во некоја фаза собирам литература и шеми за соларни келии и сл.

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Па незнам што да се каже во врска со нив а и незнам многу за нив,единствено што знам дека даваат напон до некои 2/3 волти максимун зависи од јачината на светлина која ја примаат извадени се од оние соларните светилки за во градина и служат за полнење на батеријата која е внатре,инаку со нив има и сензор на светлниа,батерија 1,2 волти и лед диода па ако имате идеа за што можат да се искористат ве молам напишете  ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ти некој предлог

Jove

  • Guest
batka нели ти сакасе да правиш кулери од компјутер за во соба еве и тоа како предлог нека биде

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Да најдам уште еден транзистор па ќе ја направам првата шема !! имаш +реп од мене фала многу

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Точно,овие шеми се за таа намена,ама за летно време. ;)

Offline Maxi

  • Нов член
  • *
  • Posts: 49
Да да во право си ова е само за лето ама ке си го направам сега за да видам дали ќе работи а после полека полека да го усовршам,ќе пробам да го направам ова со кулер лименка и мраз па да видиме колку ќе лади  ;D
Easy Usb Air Conditioner

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова се играчки за деца! Ако имаш машина за мраз на располагање.... :D ;D Абе направи си едноставен вентилатор со подршка од соларните келии и лади се.До лето собери уште некоја келија  ;)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Тие се многу слаби соларни панели, према мене најдобро е да ги поврзеш паралелно за воопшто да имаат снага да полнат АА батерии.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.