Author Topic: Работа на импулсни напојувања  (Read 602 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Работа на импулсни напојувања
« Opened on 20.05.2010, Thursday, 22:56:49 (Edited 21.05.2010, Friday, 13:02:51) »
Ај ако може некој да ми објасне ако знае како поточно работаат овие напојувања
односно мене ме интересира сл.
да претпоставиме дека  имаме импулсно напојување кое е директно приклучено на мрежа од 220V, е сега мене ме интересира како се врши тоа намалување на напонот па за на излез да се добие потребниот напон да речеме пр. од 50V
значи јас знам како е принципот на работа на напојувањата, мене повеќе ми треба како се врши „корекција“ на напонот на потребно ниво

а ако некој има време и сака може и да напише како работаат, па тој што не знае да си прочита :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Импулсни напојувања
« Reply #1 on 21.05.2010, Friday, 00:08:38 »
Можам да ти пратам некои материјали ако сакаш, само што ќе морам прво да ги скенирам, ги немам во електронски формат.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Импулсни напојувања
« Reply #2 on 21.05.2010, Friday, 13:02:21 (Edited 21.05.2010, Friday, 13:04:47) »
GigaWatt нека скенира материјали за подетално јас ќе ти кажам накратко (не премногу точно за да биде јасно).

Тие напојувања работат со давање на мали импулси од напонот (кој е 300V, значи исправен 220V + кондензаторот што е голем на влез) и тие мали напонски импулси ги пуштаат кон феритен калем (или феритен трансформатор). Всушност се работи за PWM модулација на правоаголен сигнал со фрекфенција од 30 до 100KHz. Ширината (односот импулс - пауза) директно го одредува излезниот напон бидејќи кај калемите струјата не расти веднаш туку пополека кога на калемот ке се донесе напон (поради индуктивитетот). Ова значи дека ако донесеме правоаголем сигнал со амплитуда од 300V на пример од 30KHz со однос сигнал / пауза од 1% и доколку индуктивитетот на калемот (трансформаторот) е соодветен тогаш на секундар ке добиеме (на пример) 3V. Со зголемување на односот сигнал / пауза може да го зголемуваме напонот и обратно. Како ова се регулира во напојувањата... На 2 начини. Првиот начин е мониторинг на струјата на трансформаторот во примарот и со тоа се одредува самото „оптеретување“ а со тоа и дали е потребно зголемување или намалување на PWM односот (односот сигнал / пауза) но ова е грубо. За фина стабилизација на напонот има уште и еден оптокаплер кој го пренесува сигналот за напонот на секундарот кон интегрираното коло - осцилатор и PWM контролер во примарот. Со ова се добива затворен систем (loop) кај кој напонот не бега од границите подесени со напонскиот разделник кој е кај колото за контрола. Во главно е тоа. Често употребувано и просто коло за контрола е UC3842, барај datasheet и види како се употребува и што калем / трансформатор е потребен.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Фала за објаснувањето
ај некој друг ако има нешто да дополни или знае нешто повеќе нека пише
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве ги материјалите што ти ги ветив ;). Ги скенирав и секоја тема е спакувана во засебен .pdf фајл ;). Материјалите се повеќе наменети за PWM контрола на електромотори, ама принципот на работа е скоро ист и кај општонаменските PWM напојувања ;). Има дел за step-up и step-down конвертори, компонети кои се користат за switching контрола на мотори, теоретски принцип на работа, итн. Мислам дека ќе ти бидат корисни ;).

Download Link:

Code: [Select]
http://www.box.net/shared/65ny64jq4c
Mirror:

Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=XNF69BSM
Ја немам целата книга, ова се само определени теми. Остатокот од книгата (која и да е) за жал го немам :(.

Материјалите се на Англиски, ама мислам дека ќе се снајдеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."