Author Topic: Шема за полнач на две Lithium-Ion батерии од 3V  (Read 2514 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Шема за полнач на две Lithium-Ion батерии од 3V
« Opened on 25.12.2013, Wednesday, 15:01:38 (Edited 29.12.2013, Sunday, 09:22:58) »
Едно прашање до сите што се бават со батерии и полначи  :)  Имам една мала буба па ја правам ептен микро , и сега ме интересира дали може да се дополнуваат вакви батерии ?

Code: [Select]
http://www.loging.mk/1142/169580/0/ShowProduct/Litiumska_kopchesta_baterija_CR1220

Батериите ке бидат поврзани во паралела но би пробал и сериска врска заради поголем напон на предавателчето :) И ако се полнат , кој напон и струја би ги препорачале за паралелно и сериско полнење на две вакви батерии ?  :)

Како би го подесил склопот за сериско и за паралено полнење на две вакви батерии ? Некоја шема за двата вида на полнење на паралелна и сериска врска на две литиумски  батерии од 3V   ::) :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Оваа батерија не е предвидена за полнење, ако пробаш да ја полниш има големи шанси да се запали и експлодира...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Шема за полнач на две литиумски батерии од 3V
« Reply #2 on 25.12.2013, Wednesday, 16:33:59 (Edited 26.12.2013, Thursday, 01:32:59) »
Вероватно мислел дека литиумсаката батерија се полни како Li-Ion батерите на мобилните телефони.
Даниел, имаш литиумски батрерии што се полнат и што не се полнат. Тие што се полнат пишува на нив "Rechargable"
LordZi е во право, може да екслодира. Има доста луѓе кој експериментирале на овој начин и резултатот беше тоа што таквите се збогуваа со очите
Hams do it! With Frequency

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
И што ке правам на пример ако ги вметнам во кутивчето со предавателот ? Кога ке се испразнат , амин полнење ? тогаш значи дека се за една употреба само  >:( А сум видел на матична исти вакви цело време се подложни на напон ..  :(

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Тие не се такви исти најверојатно, тие се такви што се полнат. Мислам дека тука треба компјутерџиите од форумот да ти кажат
Hams do it! With Frequency

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Епа кај да најдам такви што може да се полнат ? Сигурен сум дека се исти  ::)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Од стар компјутер некој даизвадиш, тие на компјутер се полнат, имам јас една или две извадено од стар компјутер, само незнам дали се ок.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Шема за полнач на две литиумски батерии од 3V
« Reply #7 on 25.12.2013, Wednesday, 18:06:50 (Edited 25.12.2013, Wednesday, 18:09:34) »
Батеријата со ознака CR1220 не може да се полни. Ако можеш најди батерија со ознака ML1220, која што е со исти димензии како CR1220 и може да се полни.
Жан

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Некоја веб страна или адреса на фирма кај да најдам вакви батерии ?  :)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Шема за полнач на две литиумски батерии од 3V
« Reply #9 on 25.12.2013, Wednesday, 18:46:43 (Edited 26.12.2013, Thursday, 01:36:41) »
Според тоа што се бара CR1220 Li-Mn како на сликата


Истата според ENERGIZER, CR1220 може да се полни со струја од 1 microamper !


Code: [Select]
http://data.energizer.com/PDFs/cr1220.pdf
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Би требало нешто вакво да ти заврши работа, а и цената си е таман, само размислувај за полнењето имаат неколку состојби при полнењето (константна струја, константен напон и некое си измеѓу ниво :P)..

Има готови интегрирани кола кој се за менаџирање на полнењето на батериите, не се нешто скапи, а и плус ги има во сите играчки и слично што се полнат преку USB, па од таму може да се извадат

Code: [Select]
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__18791__Turnigy_nano_tech_130mah_1S_25C_Lipo_Pack_Nine_Eagles_style_T2_Twin_Rail_for_older_models_.html
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Тешко да најдам таква играчка .. А и башка смд технологија е .. така да , дајте некоја шема каде ке можам да извршам таква мала регулација на струјата .. Ако воопшто постои нешто такво ..  :-[

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Шема за полнач на две литиумски батерии од 3V
« Reply #12 on 25.12.2013, Wednesday, 23:50:18 (Edited 26.12.2013, Thursday, 01:45:31) »
Еве нешто што не е SMD

Code: [Select]
http://circuitsdiy.com/simple-lm358-op-amp-based-usb-li-ion-charger/
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Колкав напон би добил на излез максимум со оваа шема ? И дали би можел да го регулирам напонот ? Струјата од 1 микроампер , бидејќи пишаа дека со таа струја треба да ја полнам батеријата , како би ја добил/регулирал ? И колку време би ми требало за да се наполнат две вакви батерии(сериски и паралено врзани батерии од 180mAh) 1 недела ?  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас ти давав предлог за батеријата јас што ти реков, за таа батерија е 4.2V максимален напон и негде до кај 500mA струја на полнење, ама најчесто на 150mA ги полнат, треба да си видиш даташит таму се ти е објаснето :D, мислам дека за 1-2 часа ќе биде полна батеријата

А за таа малечката, како од компјутер (што викаш), појма немам колкав напон и колкава струја, најверојатно е тој напонот, а струјата ти ќе ја откриеш и ќе ни кажиш :D

Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!