Author Topic: Напојување од компјутер како напојување за засилувачи  (Read 1599 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
мислам дека не грешиш.сега го проучив датасхеетот точно е тој е веке во мостна врска.дали тоа мозе да се изведе со некои аудио трансформатори на влез да има 2 намотки на кои ке се приклучат излезите од тда 1562 а на излез да се сумира во една намотка каде ке добиеме поголема мокност.оваа ми е идеа која ми светна во моментот
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хехе премногу сложено и скапо за иведба
таков аудио трансформатор тешко се наоѓа
а сам да моташ тешко е
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи подобро ке е да си направам конвертор на напон и во колата да добијам некој напон од +-35 волти. на тој напон мозе да работи секој засилуваш со мокност околу 100 вати
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе си направиш степ ап конвертор и терај
прилично едноставно се прават, само треба да користиш некој помоќен мосфет
за шемам немам да ти дадам ако најдам ќе ја постирам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, за поголеми моќности мораш да користиш step up конвертор, мораш да го „дигнеш“ напонот, со 12V mono rail ништо не правиш :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
oчекувам во најбрзо време да поставите шема.а за тоа време ке узивам во ТДА1562 додека не ми здосади  :)
rules are made to be broken

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Со колкав бас го користиш???

Offline alekelektronika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 41
Како нов член да ве поздравам прво. Второ, про4итав дека може да се зголеми излезниот напон од 12.5 на 17V(така беше напишано од Борче). Дали некој го има тоа направено, и ако може да ми каже како е изведено, или што детално е променето?  Ви благодарам однапред. :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Пред се добредојде имај убав престој
прочитај го постот на Борче пишува што треба да се направи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Напојување од компјутер како напојув
« Reply #24 on 07.05.2010, Friday, 00:57:28 (Edited 07.05.2010, Friday, 01:06:49) »
Како нов член да ве поздравам прво. Второ, про4итав дека може да се зголеми излезниот напон од 12.5 на 17V(така беше напишано од Борче). Дали некој го има тоа направено, и ако може да ми каже како е изведено, или што детално е променето?  Ви благодарам однапред. :)

Професорот по пракса што ми предаваше (и сега ми предава, ама не пракса) правеше такви напојувања...колкав напон сакаш толкав напон ке ти направи...а како ги правеше не кажа (пе*ер е...)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ние сега правиме по пракса некое импулсно напојување, ама па за мали струи е до кај 200mA
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
како мислиш правеше.Ги преправаше компјутерските или градел нови напојувања со напон по негова желба.
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Поедноставно е да преправиш компјутерско, веќе ги имаш на располагање скоро сите делови што ти требаат, само земи едно старо напојување од компјутер, симни си „општонаменска“ електрична шема од компјутерско напојување, види ги сличностите и разликите со тоа напојување што го имаш на располагање и со променана на неколку компоненти, можеш да направиш колкав сакаш излезен напон ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
знам дека градбата на напојување е слозена работа затоа прашував дали правел или преправувал
rules are made to be broken