Author Topic: Напојување од компјутер како напојување за засилувачи  (Read 1598 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Имам старо компјутерско напојување кое функционира.На интернет најдов шема за како да го вклучувам.Единствено ме буни капацитивноста на излез, дали е дозволено да се стават повеке кондензатори на пример 10000 микроФ за да се испегла 12в еднонасочниот напон.
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ако планираш да го користиш за напојување од засилувач може да имаш проблем бидејќи помоќните засилвачи бараат повеќе од 12В, пеглањето може да се изведе и така но подобро е да се стават повеќе со помала капацитивност за да се полнат побрзо
за вклучување на напојувањето на некои треба да се симулира потрошувач, тоа се прави ако земиш една сијаличка за во кола 10W мислам дека се и ја приклучиш на напојувањето
а пак кај некои има да се спојат 2 жици ( маса и PS_ON) за да проработи
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
јас најчесто правам засилувачи за автомобил но ги користам и дома.Нај4есто со ТДА(1562,7386,1553) доста се едноставни.ги избегнувам другите засилувачи бидејки  користат скапи трансформатори.
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Мислам го имам ова пишувано некаде во некоја тема ама еве пак:

Додатни кондензатори на компјутерско напојување не треба да ставате. Може евентуално кондензатор блиску до засилувачот ама не повеќе од 2200uF/25V. Проблемот е што големите кондензатори им треба голема струја на полнење и напојувањето тоа ќе го регистрира при старт како краток спој и нема да стартува воопшто.

Како што рече Devil, некои напојувања бараат константно да имаат оптеретување некое на +5V излезот. Тоа оптеретување доволно е на пример ако ставите сијаличка 12V/10W на 5 волтниот излез. Некои напојувања (поквалитетни) немора да имаат оптеретување на излезот за да даваат стабилен напон на излез и доволно е да ја споите зелената жица со која било од црните жици за да проработи.

Ваквото компјутерско напојување дава околу 12.2-12.5V на излезот и тоа е релативно малку за авто-засилувач. Авто засилувачите се дизајнирани да работат нормално всушност на 14.4V. Поткревање на напонот на компјутерско напојување е малку посложена работа бидејќи прво мора да се исклучи (disable) crowbar-колото кое го краткоспојува излезот ако напонот на излез крене повеќе од 13V (ова е заштитата). Заштитата најчесто е направена со транзистор и зенер диоди и со одлемувањето на тој транзистор се исклучува и заштитата. Кревањето на напонот се прави со промена на отпорник кој се наоѓа околу интегрираното коло. За детали кој отпорник и колку треба да се промени мора да земите datasheet за тоа коло и да видите кои отпорници се клучни за напонот на излез! Напонот го „местите“ експериментирајќи со ставање на различни отпорници или со ставање на тример и менување.

Многу битно: Не ставајте премногу различни отпорници од вредноста која беше оригинално на колото бидејќи колото ќе влезе во самоосцилација и напојувањето ќе ви пукне што е опасно!

Напојувањето треба да го наместите да дава околу 17V. Со овој напон и со добар ладилник на употребеното авто интегрално коло - засилувач се добива феноменални резултати од кои на пример TDA1562Q навистина дава 70W и тоа не со 10% изобличување како на 14.4V туку со само 1% што ако си направите стерео верзија ќе имате добар а евтин (компјутерските напојувања се поевтини од трансформатор) засилувач за дома.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
појачало со 1562q го имам пробано на напојување од  копјутер и супер работи

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
во моментот и јас го тестирам.супер работи нема проблем.напојуванњето му дава 13.5в има ли некој начин поедноставен за да се зголеми напонот за 2-3 волти.вистинска намена ке му е во автомобил сакам да направам филтер на 80 Hz за автомобилски субвуфер ако некој има таква шема ке му бидам благодарен
rules are made to be broken

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
во моментот и јас го тестирам.супер работи нема проблем.напојуванњето му дава 13.5в има ли некој начин поедноставен за да се зголеми напонот за 2-3 волти.вистинска намена ке му е во автомобил сакам да направам филтер на 80 Hz за автомобилски субвуфер ако некој има таква шема ке му бидам благодарен

не го зголемувај напонот ако го зголемис ке има по големо изобличување над 14 в нечини сушти  иам испробано  :) доста се и 12 в но ампеража да има голема ја го работам со трафо 10в кое преку инвертор вади 13 в на 10 А ама кине топ работи

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Напонот му е 13.5в го пустам до максимун на звучник од 6 оми и го мерам напонот на напојувањето пак останува 13.5в.Значи нема никаков пад на напон односно напојувањето има доволно струја. иначе напојуванњето е 250 вати реал поњер извадено е од гејмерска конфигурација и тежи дупла повеке од стандардно напојување.позз
rules are made to be broken

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сакам да направам филтер на 80 Hz за автомобилски субвуфер ако некој има таква шема ке му бидам благодарен

highpass или lowpass филтер, да биде активен или пасивен?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Понекогаш за Subwoofer ти е убаво да ставиш и пасивен филтер (калем) на звучникот бидејќи ќе ги испеглаш изобличувањата и можеш засилувачот да го „возиш“ и на клипинг со што ќе добиеш теоретски и малку поголема снага :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
мислев на активен low pass filter сличен како оние на засилувачите за во кола имаат копче или потенциометар за избор на сакана фреквенција
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Најидеална (и најмоќна) комбинација е да има и активен на влез и пасивен на излез.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Напојување од компјутер како напојување за засилувачи
« Reply #12 on 19.04.2010, Monday, 13:55:44 (Edited 19.04.2010, Monday, 13:58:15) »
BorceBT има post-ирано шема за активен lowpass филтер на форумов, баш ја видов, шемата е супер, единствен „мана“ (во конкретниов случај) е тоа што бара линеарен сигнал на влезот (значи не сигнал од излез на засилувач). Ако имаш линеарен излез од радиото за кола, можеш да ја искористиш ;).

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=450.0
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
имам 4-канален линеарен сигнал од авторадиото и сигурен сум дека шемата ке одговара да ја комплетирам со ТДА 1562.дали има начин да се поврзат две тда1562 да се добие некоја мостна врска и да се добие мокнос околу 100вати.му благодарам на Борче и на тебе
rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мислам дека и тоа е одговорено од Борче  и има нагласено дека мостна врска со ним не се прави бидејќи во самата градба на колата веќе е извршено тоа поврзување
нека ме поправи ако грешам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!