Author Topic: Помош за мотање на трафо.  (Read 9508 times)

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #15 on 16.01.2013, Wednesday, 18:57:43 »
Се знае најдобро е да си купиш, ама за почеток направи го, уживај во плодовите од трудот што же го вложиш и не значи дека е тоа свршен чин, ќе си набавиш квалитено торусно трафо во иднина.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #16 on 17.01.2013, Thursday, 03:37:44 »
Кога плоштината ќе ја кренеме на квадрат добиваме одприлика 115 која би била снагата на јадрото на трафото во вати. Јас во сликата погоре сум ја измерил макарата а всушност е јадрото тоа кое што ја одредува моќноста на трафото (според податоците од книгата батка што ми ја прати).
( ако сум погрешил негде корегирајте ме )

Токму така. Врз база на моќноста на јадрото и излезниот напон се одредува со колку дебела жица ќе се мота секундарот на трансформаторот.

ТDA 7294 според даташитот е деклариран како засилувач со 70 вати реална музичка снага а Др. Јагодич употребил во проектот 2 такви така да, овој засилувач би имал потреба од некаде си 140 вати трансформатор без резерва од 30%. Сосе резервата од 30% која би гарантирала квалитетна работа на засилувачот бараме трансформатор со јадро кое може да испорача од 180 вати па нагоре.

Реално, подобро би било трафото да има 200VA моќност. Но, не се откажувај ;). Со тие трафа кои ги имаш дома можеш да направиш одличен стерео засилувач со моќност од 2X30W или 2X35W ;). Има доста проекти низ форумов ;), со интегрирани компоненти, но и со дискретни ;). Разлистај, сигурно ќе најдеш нешто што ти фаќа око ;). Можеби нема да биде Hi-End, но ќе биде Hi-Fi ;).

Мене ме плаши фактот дека јадрото ќе прегрева и недајбоже ќе предизвика топење на лакот на жицата. А уште полошо ми е страв дека засилувачот нема да работи со полна снага или недајбоже ќе изобличува при нормална употреба. Како што прочитав негде на форумот куќата се гради од темели па се плашам да не ја утнам работава од старт.

Да, трансформаторот сигурно ќе прегрева пробувајќи да ја постигне побаруваната моќност, што сигурно ќе доведе до пад на напон... што се однесува до лупењето на лакот од жицата, за вакво нешто да се случи, треба со години константно да биде преоптеретен трансформаторот, така да, ова е малку веројатно. Околу зголеменото изобличување, да, и тоа сигурно ќе го има ако паѓа напонот и ако трансформаторот не може да ја даде побараната моќност.

Но, не се плаши премногу ;). И да зезнеш, верувај, не си ни прв ни последен ;D. Тоа е дел од процесот на учење ;). Ако не згрешиме нема никогаш да научиме ;). Да, кога се гради засилувач „темелот“ е добро напојување и добра филтерска секција, но ова важи пред се за помоќни засилувачи, со моќност од 50, 60, 70W по канал, па нагоре ;). Се што е до кај 30-тина или 40-тина W, не мора да има баш некоја „кој знае каква“ напојувачка секција, ниту пак да има „боли глава од капацитет“ секција за „пеглање“ ;). Така да, јас би ти препорачал прво нешто такво да изработиш, малку да си „поиграш“ со него (да менуваш вредности на определени компоненти, да видиш која компонента како влијае врз квалитетот на сигналот, да додаваш и одземаш кондезатори во напојувачката секција, да видиш како и тоа влијае врз квалитетот на звукот... на крајот на краиштата, дури и да изгориш некое IC, пиша дека имаш 10-тина нови TDA2030, па белки нема сите да ги искористиш за засилувачи ;D, мора некое и да изгориш, затоа имаш 10 ;D), па потоа да прејдеш на малку покомплицирани и поскапи конструкции ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Убаво рекле : Каде што има воља има и начин.  ;D

По една консултација со Др. Јагодич установив дека може да се подели засилувачкиот степен и дека може да се употребат 2 исти трансформатори, по еден засебно за секој канал. Со тоа целата конструкција ќе добие 2 трансформатори од по 110 вати, ако рмс по канал е 60 вати, ќе има 50 вати резерва :) , и наместо 4+2 електролити од 4700мФ, ќе ставам 2 исправувачки степени на напонот со по 4 електролити вкупно 8. Мислам дека вака целиот засилувач ќе работи со голема резерва.

Каква е таа хартија што ја употребуваат во трансформаторите и каде може да се набави ?

 
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

electron

  • Guest
Каква е таа хартија што ја употребуваат во трансформаторите и каде може да се набави ?

Можеби имаат винклерите што премотуваат електромотори и трансформатори. А ако не најдеш таму, можеш да искористиш и паус-хартија, ја има во скоро секоја книжара.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Може слободно да употребиш и корица од тетратка,рентген филм .....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
По една консултација со Др. Јагодич установив дека може да се подели засилувачкиот степен и дека може да се употребат 2 исти трансформатори, по еден засебно за секој канал. Со тоа целата конструкција ќе добие 2 трансформатори од по 110 вати, ако рмс по канал е 60 вати, ќе има 50 вати резерва :) , и наместо 4+2 електролити од 4700мФ, ќе ставам 2 исправувачки степени на напонот со по 4 електролити вкупно 8. Мислам дека вака целиот засилувач ќе работи со голема резерва.

Ете, си најде решение ;).

Каква е таа хартија што ја употребуваат во трансформаторите и каде може да се набави ?

Можеш да ја користиш и онаа хартија-трака што е (не знам како се вика), еве слики ;).





Може и изолир трака... ако не можеш да најдеш баш ваква трака ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
во секоја железара има вакви траки а и во подобро снабдени маркети  :P

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Најприближно нешто до хартија за трансформатори (прешпан) е хартија за печење, ја има во сите продавници, отпорна е на температура, едино што треба да се стават повеќе слоја бидејќи е релативно потенка, исечи ленти од неа и реди врз намотките ;). Изолир-трака јас не би ставал бидејќи при поголема температура омекнува и се олабавува, а може и целосно да се стопи, многу подобра варијанта е тефлонска трака за водовод, само што таа не е самолеплива.
Како и да е, на изолацијата помеѓу примарот и секундарот мора да обрнеш посебно внимание, т.е. повеќе слоеви од горенаведеното, а не е лошо ако најдеш да ставиш еден слој тенок бакарен лим кој ќе биде поврзан на заземјувањето, како дополнителна заштита.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #23 on 18.01.2013, Friday, 21:38:52 (Edited 18.01.2013, Friday, 21:44:36) »
@ GigaWatt Ја знам таа трака, се вика креп-трака ( или само така ја викаат :) ). Се користи за изолирање при фарбање. Ми е страв да не направи проблем при поголема температура затоа што старата жица што ја извадив од трансформаторите е покрута и поцврста. Покрај тоа ми изгледа како “исушена“ ( ова најверојатно се случило од зголемена температура ), затоа во понеделник планирам да одам и да купам жица за трансформаторите, па ќе ги прашам и нив дали имаат или пак да ми кажат што да употребам.

@ Lordzi фала на советот, и јас мислев многу на температурата, но ни на крај на памет немаше да ми текне на хартија за готвење. Наместо бакар, може ли да се употреби алуминиумска фолија за готвење и зошто воопшто се употребува тоа парче лим меѓу примарот и секундарот и зошто се заземјува ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Заземјена бакарна трака се става како заштита од евентуален пробој на изолацијата за да не се случи мрежниот напон да се појави на секундар. Таму кај што ќе бараш жица види дали имаат прешпан-хартија, исто прашај да не имаат и лак за трансформатори, ако го потопиш во него и после го испечеш трафото ќе стане „камен“ :).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Како бе наместо бакар алуминиумска фолија???
Дарко

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Алуминиумска фолија не, сепак е превише тенка, ќе се стопи при евентуален спој :P.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
Помегу примарот и секундарот е доволно да ставиш изолација само,некаква трака.Ти нема да имаш простор на трафото да намоташ еден ред жица.Инаку тоа се прави така да само едниот крај се заземјува,другиот е слободен така уствари го оклопуваш трафото..........
Дарко

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ама ако ставаш бакарна фолија (или било каква фолија) несмее цел круг да биде дека ке биде исто како куса врска и ке ти отиде трафото, ке треба да оставиш 1-2мм процеп помеѓу крајот и почетокот на фолијата, односно да не биде цел круг..
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Помош за мотање на трафо.
« Reply #29 on 19.01.2013, Saturday, 00:41:32 »
Off Topic : Не се лутете ако поставувам глупави прашања. Иако сервисирам 4 години компјутерски системи, не ме интересирала електроника до пред година ипол. Се започна со замена на подуени електролити од матични плочи, па правење на регулација на напон со LM317 за да регулирам вртежи на кулери итн итн... Човек учи додека е жив, нема некој кој знае се :)

On Topic: Гледав неколку видеа за премотување на трансформатори и нигде не ставаа бакарни лимови, па поради моето неискуство ќе го изоставам тој дел. За лакот знам и сум во намера ако најдам да го потопам и да го испечам за да се намали можноста да мрдаат жиците и со тоа да есе намали можноста да настанат било какви осцилации. Единствено не сум сигурен кога да го направам  тоа, дали да го потопам откако ќе ги намотам и примарот и секундарот, или да го потопам само примарот, па после и секундарот ??


За хартијава ќе видам што ќе направам во понеделник.
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар