Author Topic: Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ)  (Read 10560 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
неможе да биде испечен(да умре) дека теслиниот трансформатор има нискафреквенција!!Само ќе биде малку попржен!! :o ;D ;D
Инаку во гаража имам еден ТВ па си мислам да му го извадам сплит трафото!!!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Епа види ако е таков трансформаторот од поновите можеш да направиш генератор за висок напон. :) Инаку јас давам такви електронски пригушници FREE кој сака да проба да направи нека ми пише ќе му дадам. ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
аморе само што бев до ГАЦ можеше да се сретнеме и да ми дадеш една!!Ама ај батали сега!!Инаку јас имам сплит трафо од Самсунг ТВ,стар е многу ТВ-то!!! :P

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ништо не праиме треба да е од поновите со вградена каскада вака ќе ти изгори пригушницата(испробано ;D)и плус старите сплит трансформатори немаат таков негативен пин за да има искра. ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а од компјутерски монитор!!??Ќе користи!! ???

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да ама помала е искрата прочитај го туторијалот. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
епа и овој е црн!!!Од стариот ТВ ај ќе пробам па ќе пишам!! :P

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
хаха куллл ;D ;D како може да ставам реп??? :'(

Имаш кај секој user под неговото име пишува „Репутација“, епа под тој текст има две копчиња, „Така е“ и „Не е така“, ако кликнеш „Така е“ се додава +rep на user-от, ако кликнеш „Не е така“ му се додава -rep на user-от ;).

неможе да биде испечен(да умре) дека теслиниот трансформатор има нискафреквенција!!Само ќе биде малку попржен!! :o ;D ;D

Мислам дека е обратно, висок напон, висока фреквенција а многу мала јачина на струја, поради тоа мислам дека не може да те „убие“ (реално гледано здрма) сртујата што ја вади Теслиниот трансформатор бидејќи моќноста која протекува низ тебе е од редот на миливати (струјата има јачина од редот на микроампери, па ако ја помножиш со вредноста на напонот кој е изразн во киловолти, ќе добиеш некоја моќност од редот на стотици миливати ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ)
« Reply #38 on 18.09.2010, Saturday, 15:31:55 (Edited 18.09.2010, Saturday, 15:34:10) »
Јас мислам дека од 25KHz до 2МHz не е малце според мене еве цитирано од wikipedia:

The early Tesla coil transformer design employs a medium- to high-voltage power source, one or more high voltage capacitor(s), and a spark gap to excite a multiple-layer primary inductor with periodic bursts of high frequency current. The multiple-layer Tesla coil transformer secondary is excited by resonant inductive coupling, the primary and secondary circuits both being tuned so they resonate at the same frequency (typically, between 25 kHz and 2 MHz). The later and higher-power coil design has a single-layer primary and secondary. These Tesla coils are often used by hobbyists and at venues such as science museums to produce long sparks.

ЕДИТ:Теслнините трансформатори работат со струја од 50mAh до 300mAh
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да сакав да речам висока фреквенција (со висок отпор) а мала струја!!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Теслините трансформатори работат на висока фреквенција и таквата ВФ струја се смета за релативно безопасна бидејќи тече по површината на кожата поради скин ефектот и не навлегува во организмот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
од сега темава ке биде во  Високонапонска техника доколку има уште теми кои треба да се преместат тука пишете ЛП кај било кој администратор или модератор.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Теслините трансформатори работат на висока фреквенција и таквата ВФ струја се смета за релативно безопасна бидејќи тече по површината на кожата поради скин ефектот и не навлегува во организмот.

гррррр Господару ме претрка...и јас ке го пишев тоа...изгледа дека некои бегале од часовите по електротехника кога се учело за скин ефектот ;D...и заради тој скин ефект далноводите се прават со алуминиумско-челична плетенка, на средината има челично јаже заради механичка цврстина а околу тоа има испреплетено алуминиум зашто има мал отпор....
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline TRAJKO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
несака да пишам плус реп!!??зашто? :'(

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
несака да пишам плус реп!!??зашто? :'(
Ако ти вика ''се случи грешка бла бла бла'' тогаш значи ти си му дал репутација на тој член и во следните 24 часа не можеш да му дадеш ни + ни - репутација :).
If you're good at something, never do it for free... -Joker