Author Topic: Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ)  (Read 10563 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Благодарам LordZi.Инаку LordZi e во право многу внимавање ако го изработите овој проект НА НАЈ ВИСОК ПРИОРИТЕТ ДА ВИ БИДЕ ПРЕТПАЗЛИВОСТА И ВНИМАНИЕТО бидеќи како што пишав погоре може да ве здрма добро но и да ве убие високиот напон.Си се цитирам ;D
Ако ја пипнете анодата со едната рака,а со другата негативниот пин верувајте подобро земете лопата и копајте си гроб дека нема 2 шанса ;D!
Instant Death!!!!
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Пишува дека работи на фрекфренција од 15Кhz до 50Кhz.А може ли да се испрограмира микроконтролерот да осцилира на фрекфренција од 50Кhz sawtooth па да може да го ''драјвува''сплит трансформаторот? :)

Тоа можеш да го изведеш и со 555 и некој интегратор ;). Или со некое коло кое е интегриран функциски генератор ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Имам пробано со NE555 и транзистор ама не сум задоволен сакам нешто по моќно нешто како mazzili драјверот. :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Епа тогаш ќе трега да искористиш и некој трансфоматор после излезот до генераторот на пилест сигнал ;).

А што е тоа mazzili драјвер?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Eве шема од тој драјвер,ама бара многу снага за да работи правилно негде 30V 300W
Code: [Select]
http://sites.google.com/site/uzzors2k/mazzilli_zvs.png а и транзисторите се доста скапи
Еве видео од него како работи:
Mazzilli ZVS Flyback Driver
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Без коментари од мене,само една шема за 13,5 Кв(на овој напон мојава е отпорна! :D :) :-*)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо
« Reply #21 on 17.09.2010, Friday, 22:29:04 (Edited 17.09.2010, Friday, 22:40:44) »
Super Woman ;D :D :).Инаку каков е тој аудио трансформатор за шемата 13,5KV?Eве една шема за електричен парализатор ама никаде не можам да го најдам тој трансформаторот,пишуваше на една WEB страница дека е некој LT44 аудио трансформатор :).
Code: [Select]
http://www.personalarms.com/images/schematics/stun_gun2.gifИнаку знам за правилата Теми:4.5  :).
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
не е лошо во насловот да додадеш (ОПАСНО ПО ЖИВОТ)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
не е лошо во насловот да додадеш (ОПАСНО ПО ЖИВОТ)
Средено администраторе  ;D ;)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Супер. Целта е оној што сака да се занимава со ова да му се потенцира дека постои и опасност а добро е што е со големи букви бидејки така неможе да каже не видов дека е опасно :D
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Eве шема од тој драјвер,ама бара многу снага за да работи правилно негде 30V 300W

А што е разликата меѓу ова и Теслин трансформатор?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ова ќе те убие а Теслин трансформатор ќе те раздрма или ако си успан (рано насабајле ) теслиниот трансформатор ќе те расони!! ;D ;D

Offline TRAJKO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
хаха куллл ;D ;D како може да ставам реп??? :'(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Трансформаторот е раздвоен,ама јас би пробал со некој импулсен или можеби излезен трафо од некој транзистор(приемник).Иначе ,приложувам една трафо-каскада од стариот мој ТВ апарат ( кој го баталив одамна!),а од кој ми остана само резервна нова  трафо-каскада.Ја приложувам за развој на науката во Државава.Кој сака да работи вакво нешто мора лично да ја подигне! :D ;) :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Генератор за висок напон со сплит трафо (OПАСНО ПО ЖИВОТ)
« Reply #29 on 18.09.2010, Saturday, 13:42:58 (Edited 18.09.2010, Saturday, 13:45:11) »
Еве од wikipedia да не ви брбљам јас  ;D
Code: [Select]
http://en.wikipedia.org/wiki/Tesla_coilИнаку и теслиниот трансформатор знае да те утепа ако е направен со 2 NST трансформатори или PolePig трансформатор.Еве линк на доста моќен теслин трансформатор:
Playing with tesla coil
човеков сака да биде испечен мене така ми се чини  ;) ;D

Споено мислење: 18.09.2010, Saturday, 13:45:11
Инаку може да се направи и со каскади од стари телевизори тие правоаголни зелени.Ако споиш 4 такви каскади сериски преку кондензатори ќе добиеш доста добар извор на 100KV таман за теслино трафо ;) :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker