Author Topic: Марксов Генератор  (Read 6107 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Марксов Генератор
« Opened on 12.11.2013, Tuesday, 12:26:18 »
Марксовиот Генератор е всушност множач на напон но наместо диоди за да да го контролираат патот на струјата, во овој генератор се користи искричар. Кога сите кондензатори ќе се наполнат до влезниот напон, искричарот ги поврзува првиот и вториот кондензатор да се поврзат сериски со што се дуплира напонот. потоа вториот искричар се пали што овозможува трите кондензатори да се поврзат сериски и.т.н. додека не се добие дебела, гласна и ултра возбудлива искра на крајот.

Да преминам на главното, кондензатори лесно ќе направам, но незнам што да искористам како отпорници. Барам ваш предлог за тоа како да направам или како да најдам отпорници за 6 кило волти.
Напојувањето е трансформатор што сам го намотав, од 30 на 1500 волти, после тоа следува каскада од тв што ќе го зголеми напонот Х4 пати. Значи 6000 волти еднонасочна струја.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Марксов Генератор
« Reply #1 on 12.11.2013, Tuesday, 13:36:41 »
подобро земи направи оние stun gun што се со не555 отколку ова  :) или пак земи нешто напрај друго што користи понизок напон.... ова може доста добро да те "пецне" а може и да те убие....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Марксов Генератор
« Reply #2 on 12.11.2013, Tuesday, 14:10:38 (Edited 12.11.2013, Tuesday, 14:12:53) »
Баш си одбрал што да правиш, ова е еден од најопасните високонапонски уреди, ако те потфати некоја од искрите толку ќе биде од тебе, истото ќе ти се случи и ако го пипнеш додека е исклучен бидејќи кондензаторите уште долго време може да се наполнети, да не зборам за тоа што искрите создаваат голема количина UV-зраци, па дури и X-зраци...
Затоа јас најдобронамерно би ти препорачал да го баталиш со време, мислам дека го немаш потребното искуство за правење и работа со ваков уред...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Марксов Генератор
« Reply #3 on 12.11.2013, Tuesday, 14:39:23 »
да и јас се сложувам со LordZi подобро ке е да направиш некое појачало кај коешто нема толку опасни напони, и + ке добиеш нешто што навистина ке ти користи....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Марксов Генератор
« Reply #4 on 12.11.2013, Tuesday, 16:02:51 »
Kevin,абе батка, ти се нешто од фантазии сакаш да направиш,де подморница де генератор со варничари.... Ова е пред се експериментален лаболаториски генератор ,кој во пракса треба мнооогу да се модифицира.За тоа ниту си дораснат,ниту имаш можности.Впрочен,убаво ти кажаа- 555 + неколку делчиња,една намотка или бомбина и имаш генератор на висок напон кој навистина можеш да го направиш и да работи.Другото се е во домен на фантазија.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Марксов Генератор
« Reply #5 on 12.11.2013, Tuesday, 21:21:54 »
Прво да ви објаснам, овој профил ни е заеднички на двајца другари, Јас (што го пишувам ова во моментов) се викам Теодор и накачен сум на висок напон од ко ми проработи Теслиниот трансформатор. Другиот се вика Давид и е ептен ентузијастичен за низок напон, уште не довршил еден проект, почнува нов. Иначе со НЕ555-ката пробав да го напрам драјверчето, не работеше па се откажав. Го користам оној драјвер со 2Н3055, но забележав по форумиве дека е слаб транзисторот, па наместо тој искористив 2Н6253 и одлично работи. Како филтер од висок напон за транзисторот ставив неонско индикаторче и со тоа загревањето се сведува на минимум.
За сигурноста, со овој драјверов се спецав еднаш и од тогаш претерано пазам. Кога ќе го направам генераторов ќе го потопам во масло, за изолација, значи нема проблем за струјата што ќе се збира во кондензаторите. Ако треба ќе ставам паралелно со секој кондензатор отпорник од 5-10 мега оми за да го цеди после исклучувањето.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Марксов Генератор
« Reply #6 on 12.11.2013, Tuesday, 21:41:17 (Edited 12.11.2013, Tuesday, 21:47:36) »
Абе друже што не си земеш флајбек трансформатор и еден едноставен драјвер.Еве за пример пред ти да ја отвориш темава ја прочита ли мојата тема која гласи драјвер за флајбек трансформатор.Таму колегиве ми дадоа шеми за драјвери и многу сум им благодарен за тоа шемите проработеа од прва ;) ;).Убаво ти викаат земи си бонбина и со димлер на 220 волти поврзи ја работи.Или земи на интернет со 555 имаш шеми за драјвери за бонбини колку сакаш.А маркс генератор немој да си правел најопасно нешто и јас на јинтернет најдов шема и не работи.Исто со трафо што дава 6000 волти на излез праев и ќе ме задрмаше струја стварно за малку.Убаво ти вика батка батали подморници и маркс генератори се е во домен на фантазијата тоа.Пробај си нешто како стан ган да го мачиш некого со висок напон 8) 8) а не да се не дај боже самоубиеш со висок напон од маркс генераторот.Од искуство ти кажувам слушај паталец колку пати ме има дрмнато струја од кондензаторите од марксовиот генератор кој не работи само грее.Многу мене ми се допадна што колегиве ми дадоа шеми за драјвер за флајбек трансформатор.Пробај со флајбек може дава искра мала но интересно е и да дрма ама во границите на нормалата 8) 8) ;D ;D ;D ;).Чим ти Теодор си направил тесла коил браво значи имаш искуство во електроника терај браво.Но нај опасно нешто е марксовиот генератор но чим си направил и заштитни мерки пробај па известине баш ме интересира дали ќе ти проработи. ;D ;D Инаку респект чим си направил тесла коил за тоа ѓи ценам електроничарите доста ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Марксов Генератор
« Reply #7 on 13.11.2013, Wednesday, 01:17:25 (Edited 13.11.2013, Wednesday, 01:21:39) »
....
Да преминам на главното, кондензатори лесно ќе направам, но незнам што да искористам како отпорници. Барам ваш предлог за тоа како да направам или како да најдам отпорници за 6 кило волти.
Напојувањето е трансформатор што сам го намотав, од 30 на 1500 волти, после тоа следува каскада од тв што ќе го зголеми напонот Х4 пати. Значи 6000 волти еднонасочна струја.

Ако ги оставиме на страна сите безбедносни проблеми и предлози од другиве членови.. прашањето уствари ти беше кај да најдеш отпорници за 6 kV...
Колку што знам, отпорниците во нормални услови немаат voltage rating, така да секој отпорник кој ја задоволува моќноста би завршил работа.
Едино нешто што можда ќе е проблем е од високиот напон да не прескокне искра преку отпорникот.
6 kV би предизвикало искра од 2 mm... ако користиш отпорник од, да речеме 1/2 W кој е подолг од 10 mm сметам дека е на доволно безбедно растојание за да ти заврши работа...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Марксов Генератор
« Reply #8 on 13.11.2013, Wednesday, 01:22:21 »
Изолирај ги целите отпорници со термо-црево откако ќе завршиш со нивно поставување. Ако е возможно, и ногичките опфати ги со термо-цревото. Ако не, користи изолир трака за изолирање на ногичките од околината.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Марксов Генератор
« Reply #9 on 13.11.2013, Wednesday, 10:07:17 (Edited 13.11.2013, Wednesday, 10:19:51) »
ќе ги послушам советиве,но наместо термособирачко црево ќе ги потопам отпорниците во масло(тоа ќе го реши проблемот со корона празнењето  ;D), а како дупла заштита ќе поврзам 5 отпорници од 200 кило оми сериски, така искрата ќе треба да прескокне 1,5 цм, а ако успее, тука е маслото... иначе за кондензатор ќе користам едни мали стаклени шишенца, од некој лек биле татко ми ми рече. внатре електролит, надвор Ал фолија...
иначе @nsu прочитај во една тема за теслин трансформатор, мислам се викаше -секој може да направи лесен теслин трансформатор од 6кВ на 30кВ- (не ми замерувај ако не цитирав точно). иначе тој драјверот и флајбекот што ги направив се одлични и доволно компактни за стан ган. може ќе направам некој ден, еднаш ме спеца тои а боли леле мајко! лузна (изгореница) ми остави на кожата...
А иначе експериментирам со теслин трансформатор што работи на 220 волти директно без повисок напон..(со раздвоен трансформатор, секако...) како искричар се користи неонски индикатор.
да се вратам на марксовиов, најдов 25 шишенца, уште отпорнициве ми фалат, ќе порачам од алфаелектроник 100 отпорници од 200 кило оми или слични- 0.25 вати, тоа ќе ме фати отприлика стотка. ПЕРФЕКТНО!!!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Марксов Генератор
« Reply #10 on 13.11.2013, Wednesday, 11:37:13 (Edited 13.11.2013, Wednesday, 11:39:38) »
 
Quote
иначе @nsu прочитај во една тема за теслин трансформатор, мислам се викаше -секој може да направи лесен теслин трансформатор од 6кВ на 30кВ- (не ми замерувај ако не цитирав точно). иначе тој драјверот и флајбекот што ги направив се одлични и доволно компактни за стан ган. може ќе направам некој ден, еднаш ме спеца тои а боли леле мајко! лузна (изгореница) ми остави на кожата..
. Незнам за што да ти замерам кевин нема потреба јас само претходно ти реков да ја прочиташ мојата тема за драјвер за флајбек трансформатор од телевизор.Но не го прочитав твојот пост претходно дека си направил и тесла коил,значи ти колку толку више си навлегол во високонапонскава техника.Ти пробај и направи го и марксовиов генератор но многу внимателно баш ме интересира што ќе направиш јас кога го правев ме дрмна струја од фолијата од домашниот направен кондензатор.И се изнервирав и се искршив инаку имам правено многу драјвери за бомбини и флајбек трансформатори.Но марксов генератор е нешто друго само внимателно и слушај што ќе ти кажат колегиве. ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Марксов Генератор
« Reply #11 on 13.11.2013, Wednesday, 11:46:14 »
 
Quote
иначе @nsu прочитај во една тема за теслин трансформатор, мислам се викаше -секој може да направи лесен теслин трансформатор од 6кВ на 30кВ- (не ми замерувај ако не цитирав точно). иначе тој драјверот и флајбекот што ги направив се одлични и доволно компактни за стан ган. може ќе направам некој ден, еднаш ме спеца тои а боли леле мајко! лузна (изгореница) ми остави на кожата..
. Незнам за што да ти замерам кевин нема потреба јас само претходно ти реков да ја прочиташ мојата тема за драјвер за флајбек трансформатор од телевизор.Но не го прочитав твојот пост претходно дека си направил и тесла коил,значи ти колку толку више си навлегол во високонапонскава техника.Ти пробај и направи го и марксовиов генератор но многу внимателно баш ме интересира што ќе направиш јас кога го правев ме дрмна струја од фолијата од домашниот направен кондензатор.И се изнервирав и се искршив инаку имам правено многу драјвери за бомбини и флајбек трансформатори.Но марксов генератор е нешто друго само внимателно и слушај што ќе ти кажат колегиве. ;D ;D ;D
Ти како го правеше, може некои детали да ми кажеш? користеше каскада или не?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Марксов Генератор
« Reply #12 on 13.11.2013, Wednesday, 15:15:50 »
а како дупла заштита ќе поврзам 5 отпорници од 200 кило оми сериски, така искрата ќе треба да прескокне 1,5 цм, а ако успее, тука е маслото...

Протни ги сите во едно црево и цревото превиткувај го цик-цак на местата на кои се залемени отпорниците.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Марксов Генератор
« Reply #13 on 13.11.2013, Wednesday, 21:02:53 »
одлична идеја!

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Марксов Генератор
« Reply #14 on 13.11.2013, Wednesday, 21:18:31 (Edited 13.11.2013, Wednesday, 22:27:24) »
Еден пример за високонапонски отпорници !
А за повеќе апликации на овој линк
Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=voltage+rating+resistor&rlz=1C1CHMO_enMK530MK530&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=_NuDUpWoIsnQkQf9yIDABw&sqi=2&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1163&bih=799

Code: [Select]
http://www.topresistor.com/ri80highvoltageresistor/
Code: [Select]
http://www.topresistor.com/wp-content/uploads/2011/04/RI80.pdf
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!