Author Topic: Antivirus за мобилен  (Read 1526 times)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Antivirus за мобилен
« Opened on 02.04.2010, Friday, 23:16:35 (Edited 03.04.2010, Saturday, 01:03:54) »
здраво каков антивирус да користам а да не се оптоварува телефонот мојот тел N95 8GB и многу ми кочи изгледа имам закачено некое вирувче
ве молам за мислење

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: antivirus za mob
« Reply #1 on 03.04.2010, Saturday, 00:11:15 »
пуна цела картичка ти е??? ако имаш многу податоци на нејзе, од тоа може да ти кочи.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: antivirus za mob
« Reply #2 on 03.04.2010, Saturday, 00:48:59 »
може 3гб е полна но не би требало олку да кочи дали знаш некоја адреса за антивирус

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: antivirus za mob
« Reply #3 on 03.04.2010, Saturday, 00:51:39 »
НЕ ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО КАКО АНТИВИРУС ЗА МОБИЛЕН.

Твојот мобилен телефон работи на Симбиан оперативен систем. Досега немам слушнато за вирус за симбиан. Многу *експерти* шират безвезални информации по мадиуми/јавност па после народот е збркан.

Испразни картица и уживај. Можеби фирмвероте нешто зезнат или некоја апликација која што работи во позадина (Симбианот е мултитаскинг оперативен така да можеби имаш нешто што ти работи во позадина).
I reject your reality and substitute my own.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: antivirus za mob
« Reply #4 on 03.04.2010, Saturday, 00:55:51 (Edited 03.04.2010, Saturday, 00:59:08) »
а како да проверам дали работи несто во позадина телефонов го купив од пред една недела и не го познавам добро

Споено мислење: [time]03 Април 2010, 00:57:13[/time]
а зошто постојат антивируси за телефони тогаш наработа имаше инсталирано еден колега касперски јас го видов со мои очи

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: antivirus za mob
« Reply #5 on 03.04.2010, Saturday, 00:58:11 »
Незнам како е на Н95тка, мора да имаш некаде Show Open Applications.
I reject your reality and substitute my own.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: antivirus za mob
« Reply #6 on 03.04.2010, Saturday, 01:01:01 »
НЕ ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО КАКО АНТИВИРУС ЗА МОБИЛЕН.

Твојот мобилен телефон работи на Симбиан оперативен систем. Досега немам слушнато за вирус за симбиан. Многу *експерти* шират безвезални информации по мадиуми/јавност па после народот е збркан.

Испразни картица и уживај. Можеби фирмвероте нешто зезнат или некоја апликација која што работи во позадина (Симбианот е мултитаскинг оперативен така да можеби имаш нешто што ти работи во позадина).

Море имаш среќа ти, мене ми отиде еден мобилен телефон од вирус, и нажалост не се исплатеше да се поправа и со тек на време и го растурив. Иначе вирусот го префатив од еден ко*иљ (сервисерче за мобилни и недај боже да треба кај него да носите телефон на поправка) му кажав за тоа а тој ни се извини ниту пак рече да го донесам да го среди. Едноставно требаше да му појдам со полиција и готово ама не сакав до тамо да ја терам работата...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: antivirus za mob
« Reply #7 on 03.04.2010, Saturday, 01:01:25 »
НЕ ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО КАКО АНТИВИРУС ЗА МОБИЛЕН.

Твојот мобилен телефон работи на Симбиан оперативен систем. Досега немам слушнато за вирус за симбиан. Многу *експерти* шират безвезални информации по мадиуми/јавност па после народот е збркан.

Испразни картица и уживај. Можеби фирмвероте нешто зезнат или некоја апликација која што работи во позадина (Симбианот е мултитаскинг оперативен така да можеби имаш нешто што ти работи во позадина).

Ве молам пред да одговорите со 100% сигурност прво да користите Google.

Значи: вируси за Symbian оперативен систем има! и тоа доста. Меѓутоа се пренесуваат на различен начин од вирусите за обичен компјутер. Имено со Symbian вирусите се заразувате ако инсталирате заразени кракувани Symbian програми. Има Symbian вируси од многу типови: Блокатори на мемориски картични, праќачи на SMS, праќање на лог од тоа што сурфате на мобилниот, реклами во броусерот на мобилниот и уште пострашни како бришење на вградени апликации од телефонот, до тотално неработење на телефонот и потоа треба форматирање (слично како на десктоп компјутерите).

Бидејќи ова е форум за електроника мислам дека најдобро е да се обратиш кај дечките на форумот за Symbian телефони на адресата:

Code: [Select]
http://symbian.com.mk
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: antivirus za mob
« Reply #8 on 03.04.2010, Saturday, 01:02:56 »
ок ке проверам ама сега морам да одам па се надевам ке најдам

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: antivirus za mob
« Reply #9 on 03.04.2010, Saturday, 01:03:40 »
НЕ ПОСТОИ ТАКВО НЕШТО КАКО АНТИВИРУС ЗА МОБИЛЕН.

Твојот мобилен телефон работи на Симбиан оперативен систем. Досега немам слушнато за вирус за симбиан. Многу *експерти* шират безвезални информации по мадиуми/јавност па после народот е збркан.

Испразни картица и уживај. Можеби фирмвероте нешто зезнат или некоја апликација која што работи во позадина (Симбианот е мултитаскинг оперативен така да можеби имаш нешто што ти работи во позадина).

Море имаш среќа ти, мене ми отиде еден мобилен телефон од вирус, и нажалост не се исплатеше да се поправа и со тек на време и го растурив. Иначе вирусот го префатив од еден ко*иљ (сервисерче за мобилни и недај боже да треба кај него да носите телефон на поправка) му кажав за тоа а тој ни се извини ниту пак рече да го донесам да го среди. Едноставно требаше да му појдам со полиција и готово ама не сакав до тамо да ја терам работата...

Требало да ти каже како се форматира телефонот а не да ти наплаќа дополнително 500 денари за притискање на 3 копчиња и чекање 5 минути  ;D
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline Aleks

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 269
  • Gender: Male
Одг: Antivirus за мобилен
« Reply #10 on 03.04.2010, Saturday, 01:05:09 »
Симбианот има метод на проверка на апликацијата при инсталација. Доколку кажи дека не е саглам не ја инсталирајте. Полесно здравје :)
I reject your reality and substitute my own.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Antivirus за мобилен
« Reply #11 on 03.04.2010, Saturday, 01:09:34 »
И мене ми има отидено еден мобилен од вирус,за жал не се исплаќаше да се прави. :(

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Antivirus за мобилен
« Reply #12 on 03.04.2010, Saturday, 01:10:46 »
Нажалост не сакаше да се форматира ни софтверски ни хардверски бидејки телефонот само што ке го уклучев се пишуваше логото на нокиа (стандардно) а потоа се гобеше па пак се појавуваше и пак се губеше и така уште еднаш и се гасеше. Во тој момент јас ги пишував кодовите ама не реагираше телефонот.
Иначе само што ја инсталирав апликацијата сакав да ја избришам ама не можеше (не сакаше)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Одг: Antivirus за мобилен
« Reply #13 on 03.04.2010, Saturday, 01:14:53 »
Кајмене се пушташе излегуваше логото на сони еркисон и блокираше,па мораше да ја вадиш батеријата па после не се пушташе,понекогаш пак ке можеше да се пушти но само додека излези логото на стартот па потоа истата приказна блокираше.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Antivirus за мобилен
« Reply #14 on 03.04.2010, Saturday, 01:18:03 »
Тоа кај сони ериксон не е вирус 99% бидејки толкав е процентот на симбиан телефони кај тој производител :)
Сега сум папсан и не можам да барам ама утре ке ставам антивирус за мобилен.(30 дена важи)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.