Author Topic: Батерија 3.7 волти, а полнач 5.7 волти ?  (Read 1892 times)

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Како што пишува во насловот. Има телефон Nokia 6303 и нејзината батерија има напон од 3.7 волти. Исто така имам полнач за неа на кој му пишува дека излезот е 5.7 волти. Ова нормално е или да барам некој друг полнач ?
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
 па мислам дека е нормално.јас имам sony ericsson  со батерија 3.7 а полнач 5 волти 500mA.кога ке го вклучиме полнацот за да почне да се полни батеријата односно да протече струја низ неа потребно е полнацот да биде на повисок потенцијал односно повисок напон
rules are made to be broken

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Нормално е.

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Мислам дека сите батерии на мобилните се од 3.3 - 3.7V, а полначите од 4.9 - 5.1V, поради тоа што треба повисок напон од напонот на батеријата за да се наполни.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
полначот може да има и висок напон ама ако струјно е ограничен нема опасност за да се расипе батеријата
rules are made to be broken

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Терај така нема гајле сите мора да полнат со поголем напон 2-2,5в од напонот на батеријата.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
станува збор за оригинален полнач?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Внатре во самиот телефон си има интелигентно коло за понење на батеријата (понекогаш е интегрирано ова интелигентно коло за полење заедно со некој микропроцесор или во склоп на некое друго коло). Епа на тоа коло му е потребен поголем напон за да може да работи (да ја полни батеријата), а на батеријата и дава соодветен напон и струја на полење, а води и евиденција за напонот на краевите на батеријата. Li-Ion и Li-Polymer батериите се многу осетливи на напон на полнење и струја на полнење, па поради тоа постојат интегрирани кола кои постојано вршат мониторинг на батеријата и струјата и напонот со кој треба истата да се полни, како и напонот кој го има на крајот од батеријата за време на полнењето ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Quote
станува збор за оригинален полнач?

Станува збор за телефон Made In Hungary, а полнач Made In China (не е неговиот оригинален).

Јас знам дека треба да се полни со поголем напон, ама мислев ова да не е малку преголем напон. Цели 2 волта. Инаку јас волтажата не ја мерев туку ја прочитав на полначот. Исто така пишува дека е 800mA.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас знам дека треба да се полни со поголем напон, ама мислев ова да не е малку преголем напон. Цели 2 волта. Инаку јас волтажата не ја мерев туку ја прочитав на полначот. Исто така пишува дека е 800mA.

Не се секирај, си има стабилизатори во телефонот со кои се спушта нпаонот на потребното ниво, затоа има и контролна логика за полнење и уште еден куп други кола ;). Во рпинцип, скро секој полнач за мобилен ќе одговара на секој телефон (сите даваат излезен напон од околу 5V), само треба да се смени каблеот на полначот, за да одговара конекторот ;) (ова го имам правено неколку пати ;D). Само ако преправате вака полнач, гледајте напоните на „новиот“ и „стариот“ полнач да бидат „тука некаде“ (значи ако едниот давал на излез 5.7V, новиот да дава барем 5V ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
Благодарам за одговорите.
Тоа значи дека ќе продолжам да си го користам овој полнал  ;)
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
чим е наменет за него немај гајле,
сепак, во други случаеви, иако има регулатор во телефонот не треба се на него да се препушти :)

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
како што кажа гига има коло за регулирање на полнењето но и полначот има 5 волти во празен од кога ке го оптеретиме сигурно ке падне уште 1волт и ке нема проблем ;)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Вака сеа, ми се расипа полначо, па имав еден адаптер на 12в, па на него надоврзав стабилизатор 7805 и на него го поврзав џекот за на моб, за батеријата. Моментално не ми работи мултимеро и неможам да мерам шо напон оди на батеријата и зато кладов лед диода ко за проверка. ледот свети, шо значи дека имам 5в. Поларитетот е запазен. А зошто батеријата на моб не се полни??  Не чинеше, па 1 другар ја чистеше со алкохол. Дали е можно таа да е толку "умрена" па воопшто да не реагира?! :-\
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како ја врза LED диода, преку отпорник ил директно на излезот од 7805?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."