Author Topic: Проблем со електромагнетна левитација  (Read 19943 times)

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Изгледа не ме бидува многу за едитирање слики, штета.  >:( хаха

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ха, се гледа конецот... ;) :D

Па не, озбилно, се гледа ;D. На сликите има макари ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Гига не го уништувај моментот сега пак ти еј. Атанас да бидам искрен мислев немаше да го завршиш секоја чест ми даде мене како помлад мотивација тука на еден апстрактен пример да push harder одам браво Атанас уште еднаш само напред другар  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига не го уништувај моментот сега пак ти еј.

Добро, добро, ајде, ќе ќутам ;D.

Шала на страна, добро изгледа Atanas ;). Мислам дека наредно треба да ти биде некој транспортен систем базиран на maglev ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Благодарам на убавите зборови  ;D Ова е само дел од овој проект, за скоро време кога целосно ќе го завршам ќе објавам слики и детално објаснување што всушност се случува, физичките појави итн.

@GigaWatt не дава владава пари за такво нешто, само во Јапонија тоа.  :D  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе си поднесеш барање за субвенции ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Побрзо ако треба и врски да бараме мада полека а и треба да се побрза се се љуља не се знае више ни кој пие ни кој плаќа  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #97 on 12.04.2017, Wednesday, 16:08:19 (Edited 13.04.2017, Thursday, 01:08:45) »
Како што ветив, проектот го средив целосно.  ;D Сега е на ред да го испрезентирам тука на форумот.
Шемата на проектот е во првиот пост на оваа тема, но таа претрпи некои измени од моја страна.
                Левитација или лебдење претставува процес во кој едно тело се спротиставува на гравитацијата. На Земјата, за да се оствари левитација се што е потребно да лебди еден објект е сила што ќе дејствува во спротивен правец на гравитацијата, со еднаква големина која ја предизвикува самиот објект. Ова може да се постигне на неколку начини, и тоа: магнетни сили ( какви што користам јас во овој проект ),  електростатички ( т.е наелектризирани ) предмети или аеродинамични објекти.
                    Е, сега, за јас да ја постигнам оваа појава, искористив операционо коло со TL072 кое што има за цел да го контролира MOSFEТ-от, односно MOSFET-от да го контролира протокот на струја во електромагнетот. Протокот на струја во електромагнетот е контролиран и од страна на сноп на светлина кој што е произведен од страна на ласер ( служи како предавател на оптичкиот сноп ) и фотоотпорник кој го прима тој сноп ( односно служи како приемник на светлосниот сноп ). Наизменичното вклучување и исклучување на електромагнетот е последица на предметот кој што се наоѓа помеѓу сензорот, односно кога би поставил предмет помеѓу сензорот струјата не би протекувалата низ калемот, но доколку добро го наместиме предметот, така што кога слободно би паѓал и светлосниот сноп би допрел до фотоотпорникот струјата би продолжила да тече низ калемот и објектот поради тоа наизменично палење/гасење на калемот ќе остани во бестежинста состојба, односно ќе левитира. Причината што калемот ги држи објектите во воздух е тоа што тој осцилира на висока фреквенција и може да го издржи предметот.
                    Се надевам објаснив ( колку што можев ) нешто и појаснета е функцијата на овој проект.  :) Доколку имам нешто погрешно напишано, секаква критика и корекција е добредојдена.  ;) Во прилог еве неколку слики од проектот, и да, добро ги скрив конците.  ;) ;) ;D









П.С Можеби конструкцијата не е и баш најдобра ( естетски добра ), но тоа ми се најде по дома.  ;D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
П.С Можеби конструкцијата не е и баш најдобра ( естетски добра ), но тоа ми се најде по дома.  Зеленко

екстра е  8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ова ти е со новата плочка направено?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #100 on 12.04.2017, Wednesday, 19:48:39 (Edited 13.04.2017, Thursday, 01:11:31) »
За жал не.  >:( >:( Ја склопив и ги направив истите модификации како и на старава, но нон-стоп калемот е уклучен и не реагира сензорот. Не знам што му, а и немав доволно време да го расчепкам само направив некои мерења, така што
Плочка 1 ( стара ):
Pin 2 i 3: 7.60V
Pin 1 i masa: 4,05V

Плочка 2 ( нова ):
Pin 2 i 3: 5.36V
Pin 1 i masa 11V

На пин 2 и 3 се менува напонон, поради променливиот отпорник.
Доколку некој знае како да ја оправам оваа плочка нека повели слободно да ми помогни, благодарам.





Еве таа како изгледа... Сликите излегоа малце лоши поради осветлувањето.  :(

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Еве ја и плочката, за тие што сакаат да ја оправаат... ;)

People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Плочката е во ред, нешто друго изгледа е проблемот. ;)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислев да ја оправаат во функционална смисла... :D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со електромагнетна левитација
« Reply #104 on 13.04.2017, Thursday, 00:59:14 (Edited 13.04.2017, Thursday, 01:03:51) »
Браво ;). Добра презентација ;). Мислев дека нема да го спомнеш дека левитира поради тоа што фреквенцијата на прекинување на MOSFET-от е висока, ама го спомна ;).

Ама не спомна дека објектот што левитира мора да има магнетни својства ;).

Ајде, од мене имаш прелазна ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."