Author Topic: Предзасилувач за параболичен микрофон  (Read 1795 times)

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Предзасилувач за параболичен микрофон
« Opened on 24.07.2011, Sunday, 21:34:10 (Edited 24.07.2011, Sunday, 21:48:49) »
Параболичен микрофон е ова:



и се користи за појасно слушање на тивки и далечни звуци.

Ова е предпојачало кое го дизајнирав и направив јас. Микрофонот е најобично кондензаторско (electret)  микрофонче од 20 ден. На излезот можат директно да се приклучат слушалки или пак звучник. Слушањето со звучник е скоро невозможно оти ова чудо има такво засилување што се јавува фонија на 10 метри. Осетливоста е таква што бувално се слуша подобро него ли со сопствени уши.  Филтерот  ги намалува ниските фреквенции (highpass- високопропусен) за да не ве оглуви моторот на некој автомобил кога слушате со слушалки.  :D

Инаку звукот е исклучително чист и без дисторзија. Параболата може да се изведе со мала сателитска антена при што микрофонот се става во фокусот на антената, а самата антена се врти кон изворот на звукот.

Еве ја шемата:



а еве го и фреквентниот одзив според ISIS  ;D (ова е со прекинувачот во положба 50 dB - отворен, и филтерот негде на средина )



и не ме прашувајте за слики, параболата ми требаше за WiFi антена.  ;D :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм, интересно проектче ;). Може некогаш да пробам да направам нешто слично на ова или да го модифицирам за мои потреби ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предзасилувач за параболичен микрофон
« Reply #2 on 24.07.2011, Sunday, 22:22:46 (Edited 24.07.2011, Sunday, 22:45:52) »
Ти не си можел ова да го дизајнираш,барем влезниот дел ,бидејки шемата е очајно стара ( барем 8-9 години), ама нека ти биде.Само ,уште нешто,влезниот дел има многу шумови и не знам како би се справил со некои други параметри,поготово со транзисториве.Има многу пософицитарни решенија.
Мислам дека имаш и некои грешки на шемава,вака не верувам да функционира 8)

Споено мислење: 24.07.2011, Sunday, 22:45:52
Ако сакате озбилно нешто да правите,почнете со вакво нешто,и не со параболик ,ами побарајте  и видете  што е *shotgun mic * на Гугле :D

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Предзасилувач за параболичен микрофон
« Reply #3 on 25.07.2011, Monday, 00:02:52 (Edited 25.07.2011, Monday, 00:10:33) »
Ти не си можел ова да го дизајнираш,барем влезниот дел ,бидејки шемата е очајно стара ( барем 8-9 години), ама нека ти биде.Само ,уште нешто,влезниот дел има многу шумови и не знам како би се справил со некои други параметри,поготово со транзисториве.Има многу пософицитарни решенија.
Мислам дека имаш и некои грешки на шемава,вака не верувам да функционира 8)

Споено мислење: [time]24 Јули 2011, 21:45:52[/time]
Ако сакате озбилно нешто да правите,почнете со вакво нешто,и не со параболик ,ами побарајте  и видете  што е *shotgun mic * на Гугле :D

Па не се сомневав дека некој направил пред мене нешто слично, сепак влезниот дел е само предзасилувач со три транзистори, и какви 7- 8 години вакви транзисторски предзасилувачи веројатно имало уште во 1960-тите, ама тоа не значи дека не работат сеуште добро, а за грешки ич не не се секирај batka, немам грешки работи проверено.  

И нешто друго, кога се работи за шум понекогаш транзисторите се подобри од интрегралциве, интегралец=повеќе транзистори=повеќе шум, не за џабе и во денешно време некои од микрофонските предзасилувачи се изработуваат со вакви “старомодни“ транзистори.

Shotgun mic???

Работава е да биде поевтино и секој да може да ги најде и купи деловите, инаку за што се занимаваме со електроника  ??? се што што ни треба ќе си купувавме ново и кога ќе се расипе ќе го фрлавме, како остала (не)нормална раја.  :D


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка Ивица,ова шема не е за *разбибрига* :D Со ова направа се вршат дејствија со полулегална содржина (прислушкување) и сл.Значи ,ако го правиш-со намера го правиш,а тука престанува правило -евтино да е !
Друго,шемава ми е добро позната ,само или ти или некој друг погрешно ја прецртал.Ако добро разгледате уште на првиот транзистор има * нелогичности*,а она *гејн* со 5 К е грешка ( треба со една нула повеке!). Друго,види го првиот транзистор и види дали има теорија да појачува вака ставен. ;D

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Предзасилувач за параболичен микрофон
« Reply #5 on 25.07.2011, Monday, 01:37:41 (Edited 25.07.2011, Monday, 02:11:10) »
Батка Ивица,ова шема не е за *разбибрига* :D Со ова направа се вршат дејствија со полулегална содржина (прислушкување) и сл.Значи ,ако го правиш-со намера го правиш,а тука престанува правило -евтино да е !
Друго,шемава ми е добро позната ,само или ти или некој друг погрешно ја прецртал.Ако добро разгледате уште на првиот транзистор има * нелогичности*,а она *гејн* со 5 К е грешка ( треба со една нула повеке!). Друго,види го првиот транзистор и види дали има теорија да појачува вака ставен. ;D

За тоа зошто може да се користи шемава, знам добро и намерно не спомнав некои нелегални намени. А тие што сакаат да прават такви нелегални работи и онака не губат време киснејќи на форумов.

Шемава од нигде не ја прецртав, ти кажувам дека сам ја склепав, ама ти очигледно си уверен дека јас немам попаметна работа од крадење на туѓи шеми и нивно постирање на овој форум.  :D

А gain-от е 5 кило, не може да биде 50 килооми, оти мора овој потенциометар да има има помала вредност од тој отпорникот R2 од 5,6 килооми за да има некакво засилување, кое е еднакво на:

Засилување=1+ R2/вредноста на потенциометарот

А тоа за првиот транзистор ако имаш малку поим како тече струјата во ПНП транзистор се ќе ти се разјасни, ама јас се мислам дека ти се повеќе стануваш нешто што се вика armchair expert.

Ја направив шемава работи, ја ставив во симулатор работи, а ти само еднашка ја погледна и веднаш утврди  дека нема да работи.  ??? ??? :D

Па дури и напамет одреди дека друга вредност требало да има потенциометрот.  ??? ???

Те молам ако имаш нешто конструктивно додади, ако не, не тролувај молим те.

Ако не ти се допаѓаат моите шеми и моите мислења што ги постирам, не мора да ги гледаш и читаш бе batka.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Смирете ја топката малце и двајцата, за да не мора да ја заклучуваме темата. Препукување и надмудрување преку ПП.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предзасилувач за параболичен микрофон
« Reply #7 on 25.07.2011, Monday, 15:24:58 (Edited 25.07.2011, Monday, 15:38:11) »
Батка Ивица,ова шема не е за *разбибрига* :D Со ова направа се вршат дејствија со полулегална содржина (прислушкување) и сл.Значи ,ако го правиш-со намера го правиш,а тука престанува правило -евтино да е !
Друго,шемава ми е добро позната ,само или ти или некој друг погрешно ја прецртал.Ако добро разгледате уште на првиот транзистор има * нелогичности*,а она *гејн* со 5 К е грешка ( треба со една нула повеке!). Друго,види го првиот транзистор и види дали има теорија да појачува вака ставен. ;D

За тоа зошто може да се користи шемава, знам добро и намерно не спомнав некои нелегални намени. А тие што сакаат да прават такви нелегални работи и онака не губат време киснејќи на форумов.

Шемава од нигде не ја прецртав, ти кажувам дека сам ја склепав, ама ти очигледно си уверен дека јас немам попаметна работа од крадење на туѓи шеми и нивно постирање на овој форум.  :D

А gain-от е 5 кило, не може да биде 50 килооми, оти мора овој потенциометар да има има помала вредност од тој отпорникот R2 од 5,6 килооми за да има некакво засилување, кое е еднакво на:

Засилување=1+ R2/вредноста на потенциометарот

А тоа за првиот транзистор ако имаш малку поим како тече струјата во ПНП транзистор се ќе ти се разјасни, ама јас се мислам дека ти се повеќе стануваш нешто што се вика armchair expert.

Ја направив шемава работи, ја ставив во симулатор работи, а ти само еднашка ја погледна и веднаш утврди  дека нема да работи.  ??? ??? :D

Па дури и напамет одреди дека друга вредност требало да има потенциометрот.  ??? ???

Те молам ако имаш нешто конструктивно додади, ако не, не тролувај молим те.

Ако не ти се допаѓаат моите шеми и моите мислења што ги постирам, не мора да ги гледаш и читаш бе batka.

Не се работи за сакање или не сакање . Прво ако нешто потпишеш како твое,а те фатат во препишување - добиваш нога и кец! ;D Значи,грубо кажано - кога веке велиш * моја креација* барем да си ја прецртал како треба! Не ме заморувај,го имам оригиналниот проект комплет ,со сликата дури, ама не сакам да те навредам и да ја ставам на постот.
Ете тоа сакав да кажам!!

Споено мислење: 25.07.2011, Monday, 15:38:10
И еве да  видиш каде си згрешил.

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
Ивица немој да се правдаш, батка е во право, и да не е склопот направен се гледа неправилност во поврзувањето, сигурно имаш учено електроника, дај провери таму некој школски пример, овој твој спој на првиот транзистор е “дежурно сметало“, ке работи можеби но засилување во првиот степен ќе нема.

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Предзасилувач за параболичен микрофон
« Reply #9 on 25.07.2011, Monday, 18:16:07 (Edited 25.07.2011, Monday, 18:25:03) »


Ти добро batka мене луд ме правиш, или мислеше дека воопшто нема да го отворам пдф фајлот?  
???
И која оригинал шема, ти кажувам дека во оваја моја шема gain-от  е 5 кило, ама ти си упорен.

Quote
Ивица немој да се правдаш, батка е во право, и да не е склопот направен се гледа неправилност во поврзувањето, сигурно имаш учено електроника, дај провери таму некој школски пример, овој твој спој на првиот транзистор е “дежурно сметало“, ке работи можеби но засилување во првиот степен ќе нема.

Направи ја бе didy шемата па ќе видиш дали работи или не, дотогаш и ти ми личиш на armchair expert.  И не е само првиот транзистор, тој работи во склоп заедно со вториот, а тој BC557 одозгора со диодите им обезбедува обезбедува константна струја на овие два првите, ама очигледно ти ја немаш добро погледнато шемата.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ќе ве замолам да се придржувате до правилата на форумот, за да не ја заклучувам темата!

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Ќе ве замолам да се придржувате до правилата на форумот, за да не ја заклучувам темата!

Се придржувам до правилата колку што можам Shadow, ама ме провоцираат видовити луѓе кои имаат дарба да предвидат дали една шема ќе работи или не само со поглед.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Предзасилувач за параболичен микрофон
« Reply #12 on 25.07.2011, Monday, 21:31:35 (Edited 25.07.2011, Monday, 21:37:24) »
Јас немам намера да провоцирам,освен што укажав на некои мои видувања околу темава.Не треба да се навредиш,ама не знам како ке реагираат и другите од Форумов.Проблемот не е што си ти ИвицаС или Гига Ват,или Дх-ер.За секого би реагирал вака ,ако сметам дека постот не е во ред.И не сум видовит,туку многу реален и морам вака да реагирам ако сакаме Форумов да држи некое ниво.Сепак некои принципи ,барем јас така мислам, се нарушени и не разбирам зошто реагираш така ,кога аргументирано настапив ,без никакви зли намери.
Второ,по сите принципи на електрониката Q1 -ВС 557 е нацртан како ПНП транзистор со емитер кон масата ,а со колектор кон база на вториот транзистор и не треба да си видовит да видиш дека тој степен така нема да работи.Ако мислиш дека тоа е видовитост,тогаш сигурно има и други видовити Форумов ??

Offline ivica.s

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 369
  • Gender: Male
  • RF Guru
    • Регистрирај се и заработи на envato.com
Одг: Предзасилувач за параболичен микрофон
« Reply #13 on 25.07.2011, Monday, 23:24:36 (Edited 25.07.2011, Monday, 23:29:15) »
Порака до сите што мислат дека шемата нема да работи:

Направете ја па после делете совети.

И ја не сум глуп или се посрамотувам, баш дека знам дека оваа шема работи вака како што е нацртана затоа инсистирам да ја направите.

Можам да ја заклучам темата и со тоа лесно да избегам од “срамот“ како што вели batka, ама нема да го направам тоа, ќе чекам да ја направите шемава и да ги постирате резултатите овде.

Дотогаш секое добро.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Кој смета дека нема да работи шемава нека не ја праваи, кој смета дека ќе работи но не вака нека нацрта да видиме како би работела, немојте да се карате за џабе, немојте да растурате теми за џабе.

Ивица дали го имаш фајлот од ISIS сеуште ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!