Author Topic: Комплетен квалитетен предзасилувач со ECC83 од др.Бора Јагодиќ  (Read 2514 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Извинете и од мене,ама вреди да се посетат двата линка кои ги дадов.Ке видите зошто.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
cevkite ne priznavaat granici,a i elektronite sekade se isti
Z33MK

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Еве еден Форум ( од оние Балканските! ;) па прочитајте што мислат другите за вакви предпојачувачи и слично

Code: [Select]
http://audiohard.com/phpBB3/viewtopic.php?f=9&t=2217

Pozdrav svima! Ovo je moj prvi post ovde, a pisem ga jer mi je zao da ostane jedan negativan utisak o dizajnu koji to uopste ne zasluzuje.

Nemojte verovati bas svemu sto se pise po NET-u. Ima dosta ljudi koji "misle" da znaju i koriste izraze i pisu takvim stilom koji na ostale ostavlja prilicno jak utisak pa i oni misle da ovi znaju! Konkretno, taj covek sa nickom RIVIERA stvarno ne zna mnogo ali se frlja sa izrazima pa deluje vrlo "naucno". Nikakve veze nema sopstveno pojacanje lampe sa pojacanjem stepena u kojoj ta lampa radi. I neki tranzistor iz BC serije moze imati pojacanje 700 ali ce se vrlo lako napraviti sa njim sklop koji ima pojacanje 2x !

ADAGIO je izuzetno pretpojacalo i samo onaj ko ga napravi ce moci da se i uveri i argumentovano da komentarise. Ima dosta ljudi koji su ga napravili, a koga bas zanima moze pogledati neke utiske i ovde:

Code: [Select]
http://www.elitesecurity.org/p1806198
http://www.elitesecurity.org/p1889692

"За Хај Фај не ќе да ја бива."
Mislim da gresis, a da li sam u pravu znaces tek kad jednom cujes dobro napravljen ADAGIO ili ga mozda i sam napravis.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Дока,брате,ке пишувам македонски,ке разбереш! Овој Делија е премногу заљубен во некои конструкции,пред се да се од Емитер,па малку се расправа со сите (или повекето на форумов).Проблем не е само ова што си го прочитал -  тоа се само две три реченици.Прошетај  по Форумов и прочитај ги повекето постови на Делија и останатите.Пред некое време имаше и една тема токму за *професионалните* уреди во аматерски услови! Сепак, јас констатирам дека навистина со ЕСС 83 ,(поготово ако е извадена од некој стар уред!), во домашни услови ,без посебни мерни уреди и скапи делови - не може да се направи врвно препдпојачало!!
Не знам кои се твоите познавања и твојата работа,ама барем на Балканот мислам дека ги знам и следам дострелите на скоро сите самоградители и  горе-доле знам кој што работи и може да сработи ! Велам има професионалци,но има и *професионалци* кои само сеат магла,со цел да продадат материјал или готови склопови.Сепак,овој наш Форум не треба да биде мета на * фишери*.