Author Topic: Стерео предпојачувач со сите контроли со TDA1524A  (Read 16878 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стерео предпојачувач со сите контроли со TDA1524A
« Opened on 28.10.2010, Thursday, 01:11:31 (Edited 09.06.2013, Sunday, 16:50:22) »
Многу често се бара универзален пп за некој појачувач,без да се наведат основните карактеристики,намена и сл.Овој пп е за оние кои сакаат лесно да поминат (ефтино)
а да имаат стерео пп со моно потенциометри  и сите можни контроли! ;D ;D
Фатете се за работа,Нова Година се ближи.журките се спремаат сега!!! :D :D :D :D ;)


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено се мислев меѓу ова коло и LM1029 и на крај се одлучив за LM1029, со многу помал број на надворешни компоненти може да се изведе тонската контрола ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е се во помалиот број компоненти.Овде имаш многу добар филтер лоуднеес .А и ги имав овие пот.од 50 К.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Баш ги прочитав карактеристикте и на двете кола, LM1029 е подбар како предзасилувач ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Јас пред 7-8 години го направив овој предзасилувач и имаше ужасни резултати. На мерењата покажа THD = 8,2%, IHD = 6,5%, ова не е дозволено ни за најмокните засилувачи а не па за предзасилувач. Лошо коло кое го згазило времето во евтината аудио техника. Има многу други поквалитетни решенија, ова дефинитивно е лошо (од искуство).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас пред 7-8 години го направив овој предзасилувач и имаше ужасни резултати. На мерењата покажа THD = 8,2%, IHD = 6,5%, ова не е дозволено ни за најмокните засилувачи а не па за предзасилувач. Лошо коло кое го згазило времето во евтината аудио техника. Има многу други поквалитетни решенија, ова дефинитивно е лошо (од искуство).

Знам, затоа раков, ги имам прочитано карактеристиките на двете кола, Philips најчесто дефинираат моќност или било што на 10% избличување (пороверете ги datasheet-овите на TDA серијата интегрирани засилувачи за во кола и ќе видите дека е така), додека National ги дефинираат карактеристиките и моќноста на нивните интегрирани засилувачи и максималното засилување на максимум 1% THD. Истото беше и во овој случај, при влезен сигнал од 2V, во datasheet-от за TDA1524 пишуваше дека на излез има THD од 10% што е неприфатливо. За разлика од тоа LM1029 има THD од 0.1% при максимален влезен сигнал од 2V, а 1.2% THD при влезен сигнал од 3V. Мерењата и во двата случаи се правени за влезен синусоидален сигнал од 20Hz до 20KHz, најверојатно со sweep ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
TDA1029 - со него немам работено,ама ова за дисторзијава што го кажувате ме чуди! Не знам какви сигнали сте пуштале на влезот,ама не верувам дека може во нормални услови да се препобуди и даде 10% дисторзија.
Веројатно се работи за  некоја интермодулација,а влезот не би требало да има проблем со 0,3 волти.Не сум мерел ,ама по слух ова кај мене не би требало да има повеке од 0,2-0,3 % дисторзија,што е за аматерски услови солидно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
TDA1029 - со него немам работено,ама ова за дисторзијава што го кажувате ме чуди! Не знам какви сигнали сте пуштале на влезот,ама не верувам дека може во нормални услови да се препобуди и даде 10% дисторзија.

Колото е LM1029 и е производство на National (не на Philips како TDA), а инкау тоа за 10% THD јас го прочитав во datasheet.

Веројатно се работи за  некоја интермодулација,а влезот не би требало да има проблем со 0,3 волти.

Скоро секој предзасилувачко интегрирано коло ќе работи добро со мал влезен сигнал, поентата е да работи добро (да има мал THD) и со гоолеми влезни сигнали (како на пример 2 или 3Vpp, како што знаат да имаат некои CD плеери или декови на нивните излези). Затоа барав коло со мал THD и на големи влезни сигнали ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Можеби тука е грешката.Никогаш не ставам на овакви таботи директен влез од ЦД или  звучна,или од излез за слушалки(ова го кажувам воопштено),Јас би направил прво најпросто пп за прилагодување на некој уред( негов сигнал) и би го поврзал со овој редулатор.Често и прилагодувањето на импендансата на уредите прави проблем и дава големи изобличувања.Ако од некој уред замете излез ос слушалки тој веке е изоблицен со барем 0,3%  ( ова изобличување повекето не го ни секаваат :D),а потоа кога ке го појачате тој сигнал,го појачувате и изобличувањето.Тогаш од 0,3 станува 0,6%.Сепак под 1% некако се *јаде*,ама фазла и тоа 10% за ИК со таква намена- не верувам *Филипс* тоа да си го дозволи и да пушти некое такво * чудовиште*.Нешто во што не верувам! :D :D :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова само ќе го додадам, да не корегирам низ сите post-ови, го имам згрешено колото, не станува збор за LM1029 туку за LM1036, извинете, сум се збунил, инаку кога пишував за LM1029 всушност мислев на LM1036 ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Ова само ќе го додадам, да не корегирам низ сите post-ови, го имам згрешено колото, не станува збор за LM1029 туку за LM1036, извинете, сум се збунил, инаку кога пишував за LM1029 всушност мислев на LM1036 ;).

па за тоа не ми даваше мене даташит за тој интегралец... >:(
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Навистина се извинувам, моја грешка, сега дури видов :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Стерео предпојачувач со сите контроли
« Reply #12 on 28.10.2010, Thursday, 23:19:50 (Edited 05.12.2010, Sunday, 17:14:36) »
Затоа си имал 10% дисторзија ! :D :D :D :D :D :D ;)

Споено мислење: [time]29 Октомври 2010, 16:57:44[/time]
Еве штампа и монтажна шема.




Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Од целиот разговор не можам да сватам дали е добро ТДА1524 или не.Го имам изработено пред 2-3 години од емитер го имам пробано но никогаш посериозно користено.единствена маана му е што потенциометрите реагираат од средината
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не знам кој и како мерел,ако има некој друго искуство нека каже.Моето е поволно .Го видов направено и од друг човек,ама не ми се пожали дека работи со 8% дисторзија! Се на се Ч евтино е да се проба. :)