Author Topic: едноставен предзасилувач за субвуфер со 741 на несиметричен напон  (Read 737 times)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
едноставен предзасилувач за субвуфер со 741 на несиметричен напон
« Opened on 21.04.2010, Wednesday, 09:39:30 (Edited 22.04.2010, Thursday, 01:40:02) »
Копајки по интернет ја најдов сладната шема од турска страна.Дали теоретски би проработело бидејки се користи несиметричен напон кои преку 2 отпорника од 100к станува на некој начин симетричен.мислам дека слично такво нешто имам видено и направено со тда2030 но не даде завидни резултати бидејки имасе мн. шум и изобличување:

rules are made to be broken

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
би требало да работи само не очекувај голема излезна моќност
на форумов во оделот за напојување има како се изведува и за поголеми моќности
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
па нормално мокноста ке му е во миливати.сакам да го користам за предзасилувач во комбинација со ТДА1562 70 вати засилувач

Споено мислење: 21.04.2010, Wednesday, 11:49:42
Има грешка на ППК-то.Опеацискиот засилувач се напојува  7 пин (в+) и 4 пин (В-).На ппк-то се напојува од пинот 8.мислам дека тука има грешка.ако некој сака да ја искористи семата треба да внимава
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Чекајте, ова нема врска, ова е HUM Filter, што значи ги филтрира 45-90Hz (не ги пропушта) а не да ги дава само нив!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи ке ги пропушти сите фреквенции од 90 хз нагоре.оваа не е тоа што ми треба отпага
rules are made to be broken