Author Topic: Одржан 2014 IARU HF World Championship  (Read 3938 times)

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Opened on 21.07.2014, Monday, 02:29:46 »
Одржан 2014 IARU HF World championship на 12.07.2014. Радиоаматерскиот сојуз зеде учество на овој натптевар и се учествуваше екипно. Од радиоклубот Стево патако Z37CEF учествувавме 4 натпреварувачи. Јас и Z33PB на SSB, се менувавме на 6 часа и Z31RM i Z31WW на CW. SSB работевме во клубот, а CW се работеше на локацијата на поранешно радио Битола и се користеше нивниот антенски столб. Натпреварот траеше 24 часа. 
Одработените контакти ги заведувавме во компјутер, користејќи софтвер кој е препорачан за такмичење.



Кога дојдов јас на смена, добивме повик од Z31RM и Z31WW дека линеарецот им рикна, па моравме да го однесеме нашиот кај нив и продолживме без линеарец. Сепак и без него одработивме далечни врски, но не оние најдалечните како Соединетите Американски Држави, иако ги слушав одлично, тие не ме слушаа.








Не е важен толку резултатот колку што беше доживувањето да се учествува. За овој натпревар се користеше повикувачкиот знак Z30HQ.
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас мислам дека ова е најисцрпниот и најбрз извор на радио-аматрски информации во Македонија. 8) Благодарност до членот,што ни овозможи барем нешто да чуеме за активностите на радио-аматерите во Македонија. Добро би било и други членови на форумот кои се потпишуваат со повикувачки знак да кажат нешто за нивните активности.Од мене само коментар дека ке му помогнам на  Z31GH да склопи линеарец за свои потреби.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А која е целта на натпреварот?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Овие контести имаат натпреварувачка цел .Се работи за престиж ( личен,на клубот и државата),а никако за некоја материјална награда.Рејтингот озовможува спонзорства од фирми поврзани со ра. уреди,опрема и слично.

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Reply #4 on 21.07.2014, Monday, 22:21:25 (Edited 21.07.2014, Monday, 22:25:56) »
@GigaWatt
Просто кажано целта на натпреварот е да се направат што е можно повеќе радиоконтакти со останатите натпреварувачи од другите земји. Подалечните земји се бодуваат со 5 бода, а поблиските со 3 или 1 бод. Има и мултипликација за одредени знаци. За останатото batka веќе кажа.

@batka
Благодарам за пофалбата. Натпреварот беше одличен филинг. Смените беа на 6 часа. додека еден работи друг спие и обратно. Се надевам дека и другите радиоаматери од форумот доколку учествувале на натпреварот ќе кажат нешто.
Ти благодарам и за понудената помош да склопиме линеарец. Имам може 90% од потребните компоненти, од кој две керамички лампи 4CX350A со подножје и ладење. Останатото ќе го договориме кога ќе дојдам во мојот Велес и секако една моја засега неостварена желба, Велес да има радиоклуб :)
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Велес имал прва гимназија во Македонија,прв театар,прва библиотека,единствено во Македонија со гемии тргувал со Солун,имал најдобар радио-аматер во МК,ама порано.Гимназија имаме,библиотека,нов театар,и гемија направивме - ама Радио-клуб - е тоа е големо прашање!! ;D ;) 8) Пиши уште што од делови ти требаат за линеарецот на пп.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Reply #6 on 22.07.2014, Tuesday, 05:29:37 »
@GigaWatt
Просто кажано целта на натпреварот е да се направат што е можно повеќе радиоконтакти со останатите натпреварувачи од другите земји. Подалечните земји се бодуваат со 5 бода, а поблиските со 3 или 1 бод. Има и мултипликација за одредени знаци. За останатото batka веќе кажа.

Аха, а има некоја комисија која на крајот ова го бодува и кажува кој е победник?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Reply #7 on 22.07.2014, Tuesday, 12:08:39 (Edited 22.07.2014, Tuesday, 15:25:36) »
IARU  е голема меѓународна организација во која членуваат сите Радио-аматерски сојузи и организации. Таа си има свои тела,комисии ,кои вршат рангирање и на годишно ниво даваат ранг листи и бодуваат за секоја активност.Самиот факт дека се работи за Светски куп ( нешто како светски шампионат за радио аматери ) секако дека се се бележи педантно ( ете кажа членот  дека дури даваат и софтвер за рачунање на поените !),па на крај се е регуларно.Ке видиме според остварените бодови на кое место ке се пласира нашиот специјален повикувачки знак за ова прилика - Z30HQ.Нека им е со среќа.Со освоени 5.544.872 бода би требало да имаат солиден пласман,барем во европски рамки.

Offline Z3nesto

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 83
Одг: Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Reply #8 on 22.07.2014, Tuesday, 15:35:37 (Edited 22.07.2014, Tuesday, 15:51:24) »
Еве го мојот извештај за работата во контестот од локација Обозна (помеѓу Виница и Берово), како што беше пуштен на yahoo groups така го пренесувам и тука :)

„Како некој што немаше работено контести, тука а и во муабет со Z35W ја изразив мојата желба макар да присуствувам на локација каде што ќе се работи. Во втор разговор со него паднаа две варијанти: да отидам со него на локација Обозна или да видиме како ќе биде организацијата во Штип и да отидам таму. Се одлучив сепак за првата варијанта затоа што сакав првин да отидам во Берово и полесно беше да се вратам на Обозна :)

Не беше некој услов меѓутоа напомнав дека после толку години неработење, не сум баш сигурен за CW, и затоа и добродојден ми беше било кој банд SSB. Кога (очигледно) беше во криза лицитацијата и мораше да се земе уште еден банд ја понудив и опремата која што можев да ја обезбедам ICOM 745 и дипол за 14. Icom-от со мал проблем при работа (сам ги скенира фрекфенции надолу) меѓутоа во добра состојба и дипол (за) кој (сеуште) немам поим дали е во ред. Откако го добивме и 21MHz SSB договорот беше на 14 да се работи со вертикалка, FT847 и линеарец, а на 21 - delta-loop кој (ќе) го даде/направи Z32ID и Icom-ot.

По пристигање на локација Обозна веднаш се фативме за местење на delta-та, а во меѓувреме вриштеше телефонот, Битола-Кавадарци-Штип-Кочани-Обозна, дали може тој да работи ваму, јас онаму, едни дефекти, други дефекти и сл. - работи што не ме интересираа(т) баш. Заклучок беше дека монобандер на 21 CW, со таков искусен контестмен, ќе биде прав погодок.

Delta-та одлучивме да ја поставиме на 10тина метра висина - на бор, од кој ќе кренеме уште еден лост од 3-4 метра висина. После многу мака, која си ја знае Z35W качен на борот, delta-та се најде на висина од 7-8 метри затоа што неможевме лостот да го кренеме над борот.
Го поставивме ICOM-от во летниковецот, мерење SWR, за што беше известен и конструкорот на антената, меѓутоа наместо да ја поставиме север-запад за почеток, ние сме ја поставиле север-исток... ај ќе вртиме после.
Откако ја поставивме и вертикалката (доцневме веќе некое време, поради проблемите со качувањето на борот и фиксирање на дрвениот лост), веднаш седнав на 21 и почнав со работа. Z35W доста брзо се стави во функција меѓутоа имаше проблем... пробиваше кај мене на 21. За среќа не на цел банд.
После пола час работа се сменивме со позициите, на 14 имаше одлични услови за работа, а после првата „прошетка“ по бандот се сместив јас да повикувам што резултираше со 2-3 QSO-а во минута. Поради недоволно познавање на ICOM-от (користење на LOCK и скенирање со RIT) Z35W се врати на 14 а јас на 21 (во меѓувреме ја свртел и антената).
После промената во првиот час од барања по бандот завршив со 18 врски :( Над 21340 во тој момент немав можност да работам, поради пробивањето, а надолу сите што ги слушнав ги одработив, затоа „седнав“ јас да повикувам. Освен по некој Русин друг не слушнав да одговори. Проверував кластер, каде што тоа што излегуваше веќе го имав во log. Некако успеав да ги одработам N1Z и W100AW и до крајот на контестот тие останаа единствените Американци.
Го слушнав KQ2M следниот ден меѓутоа беше на 2kHz од UN1HQ кого го слушав со +20 и остана неодработен (незнам дали ме слушна воопшто).
Вечерта после 03 направивме замена со тоа што седнав повторно на 14 каде што од шетање ги одработив скоро сите од WRTC, 9Y, некој Рус и уште некој Американец.
На 21 се вратив околу 07 меѓутоа се идеше споро. Станиците кои ги слушав да повикуваат CQ или веќе ги имав или ги одработував од прва (меѓутоа не се појавуваа нови или барем јас не ги слушав).
Се сместив јас да повикувам и почнаа пак да влетуваат претежно Италијани, Украинци и Руси и еден Јапонец меѓутоа со доста паузи. Така имав 1 час период да повикувам CQ a да имам 0 врски.
Станиците кои ги слушнав а тие не ме слушнаа мене се HS0ZHC, HC1JQ, YT7Z и KQ2M.

Во кратки црти тоа од мене.
73/Z33RW“

За мене ова беше прекрасно искуство - Правење кабли во последен момент, кревање антени, нивно паѓање и повторно кревање и се на се 2 часа спиење во тој период од 24 часа. (Сериозни екипи недозволуваат спиење за време на контест, сепак е дозволено после затворање на бандот) иако не сум задоволен со резултатот кој го остварив на 21MHz SSB.

Инаку скорот од 5м поени далеку подобар од претходните години кога се движел околу 3м.

Споено мислење: [time]22 Јули 2014, 14:40:48[/time]
Еве и слики од локацијата каде што се работеше SSB на 14 и 21

Овде сум на позицијата за 14 MHz SSB со Yaesu FT847 и home made линеарец кој што беше користен со 500W, поради тоа што антената DunaX четири бандер издржува до 800W
 


ICOM 745 кој што работеше на 21 MHz со 100W и delta loop антена




Споено мислење: 22.07.2014, Tuesday, 15:51:24
Исто така да не заборавиме дека Македонија има оператори кои скоро секоја година работат за странски HQ екипи, што само покажува дека имаме квалитетни луѓе.
Останува да се види што може да се направи со обезбедување опрема и во иднина навремено врбување на нашите оператори за учество во наш тим :)
Македонија е далеку од германскиот тим или оние што котираат горе, меѓутоа техничко-технолошката предност си го прави своето.
И ние да имаме на располагање за секој банд и мод на работа по две антени поставени исток запад (5ел. јаги кон исток и кјубикал квад кон запад на пример, што би значело 4 антени по банд) со линеарци од неколку kW ќе имаме добри резултати.
Сепак самото учество во овој контест е престиж посебно како HQ станица.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Reply #9 on 22.07.2014, Tuesday, 16:51:35 »
Е,ова веќе е нешто! Мислам дека почесто треба да се пишува на Форумов за активностите на радио-аматерите во Република Македонија.Квалитетот треба да донесе и квантитет,односно да се заинтересираат помладите за овој вид на технички,но и хумани активности.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Благодарам за објаснувањето од batka и Z31GH ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
@Z3nesto
Навистина импресионирачко искуство. Најважно е учеството, секој нареден натпревар ќе бидеме поискусни, нели? :) Ми претставува големо задоволство што има и други радиоаматери на форумов
Hams do it! With Frequency

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Reply #12 on 26.08.2014, Tuesday, 09:25:02 (Edited 26.08.2014, Tuesday, 17:09:09) »
тука сме, тимот на Z30HQ

Z30HQ 2014 - MACEDONIAN TEAM

видеото е од Z31WW
Hams do it! With Frequency

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Reply #13 on 28.08.2014, Thursday, 21:11:56 (Edited 28.08.2014, Thursday, 21:17:47) »
Велес имал прва гимназија во Македонија,прв театар,прва библиотека,единствено во Македонија со гемии тргувал со Солун,имал најдобар радио-аматер во МК,ама порано...

Батка сигурен си за библиотекава???
Онаа во Бабино мислам дека е најстара  ;D

Споено мислење: 28.08.2014, Thursday, 21:17:47
И едно прашање, можда глупо ама... Ова врскиве што ги одржувате со морзова азбука се комуницира ??
Life is too short to remove USB safely ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Одржан 2014 IARU HF World Championship
« Reply #14 on 28.08.2014, Thursday, 23:25:26 (Edited 28.08.2014, Thursday, 23:29:53) »
Прво,вистина е дека првата званична градска библиотека е формирана во Велес,дури и во посебна зграда била,по заслуга на еден човек кој бил вљубеник во книгите и доволно богат тоа да си го дозволи.Сепак не е овде место за историја. 8)
Морзе измислил азбука составена од кратки и долги звучни сигнали ( а се запишуваат како точка и црта).Во радио-сообраќајот постојат кратенки т.н. Q- kod .Овие кратенки се доволни за брза комуникација ,а ако некој сака може да *спика* и со т.н.*отворен текст*,кога е дозволено и цели романи да куцаш со тастерот.Зависи кој за што има вкус.Ке ти дадам пример - ако сакаш да кажеш некому каде ти е сместена радио-станицата ,му куцаш * MY QTH IS VELES *- мојата местоположба е Велес, или 73 - ти е радио аматерскиот поздрав,нешто како здраво.Имаш 99,па 88  8) ,ама што значат некој друг нека ти каже.Кратенките се воглавном од англиски јазик ,ама има сепак и некој *сленг* кратенки кои си ги разбираат само определени кругови ,нешто како SSK ! :D :D
Ако сакаш да ги видиш и научиш сите кратенки мислам дека беа постирани во некоја тема на овој Форум.Побарај.

Споено мислење: 28.08.2014, Thursday, 23:29:53
ПС Да не се заморуваш ,еве нешто