Author Topic: Необичен проблем - делумно бришење на податоците од пикот  (Read 1112 times)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Јас мислам дека или се лоши пиковите или пак на уредот има нешто што придонесува да ти се бришат дел од податоците...Друго објаснување нема...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
и јас го имав истиот проблем, се беше ок ги програмирав пиковите за 10 сек ама еден ден нејкеа и ништо не работеше, го испрограмирав кај сколс се беше ок, дојдов дома пак не ми работат и многу се изнервирав и немам веќе намера да се замарам со тој пик :D ;D иначе програмираме на Easy PIC6

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
провери шо напон носиш на пин 10 при програмирање да не ти е на 5V пошто ако е така влегуваш во програмски мод за ниски напони и после кога и да се појават 5В на овај пин ќе ти влегува во програмски мод пикот :)
друго ако додека работи пикот на пин 1 има 13В пак ќе влези во програмски мод и пак што и да му донесеш на пиновите ќе се зачува во него и може да ти ја избриши програмата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
пикот со други хекс когови се програмира и се е ок, го програмирав за саат со лцд се беше ок, еве сколс беше до мене, на неговиот Easy PIC6 ги програмира, а на мојот не, па ако ми треба нешто за поракава ке му даадм на него :D