Author Topic: Необичен проблем - делумно бришење на податоците од пикот  (Read 1111 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Необичен проблем - делумно бришење на податоците од пикот
« Opened on 01.03.2011, Tuesday, 22:34:21 (Edited 02.03.2011, Wednesday, 18:29:19) »
Имам еден проблем со пикот за LED пораката, пред неколку дена го програмирав и после го извадив и ставив друг пик. По само неколку дена (денес) го ставив тој првиот пик и гледам LED пораката не работи, го ставам пикот на програматор и гледам дека дел од буквите ги покажува како да точки (како празни места) па после го извадив пикот и пак го вратив на програматорот и пак го вчитав но сега покажа на празните места R (обратно свртено), што може да е проблемот ? Иначе ова ми се има десено и пред некој месец со друг пик. Но одкога ке го репрограмирам проблемот се средува. Што може да е проблемот ?

Видете ги сликите



Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
па програмскиот код ти е избришан, ти останал кодот само во eeprom-от кој не си го избришал, нешто не ти е во ред при бришењето, избриши го одново и препрограмирај го
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Необичен проблем - делумно бришење на податовите од пикот
« Reply #2 on 02.03.2011, Wednesday, 12:10:14 (Edited 02.03.2011, Wednesday, 12:25:29) »
па програмскиот код ти е избришан, ти останал кодот само во eeprom-от кој не си го избришал, нешто не ти е во ред при бришењето, избриши го одново и препрограмирај го
Само како се избришал ме ми е јасно, кога не го имам ставено на програматор за да го бришам

Види на едната слика, во eeprom фалат букви, а на нивно место има точки. По само едно вадење на пикот и ставање на ЛЕД пораката (видов дека не работи ич) го вратив на програматорот и пак го прочитав и видов дека овој пат не само што фалат букви од eeprom-от (овој пат ги покажува како превртено R) туку и го нема програмскиот код.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Е добро де, се случува, од толку пикови ке налеташ на некој што не го бива, си земаш друг и тераш. Инаку како што гледам сите битови во FLASH-от ти се 1, што значи дека е празен (на сите FLASH мемории празен е кога е полн со единици). А EEPROM-от го бришеш ли, испрограмирај го повторно и него со програматорот, а не да го полниш во кодот, и тие првите бајти од секој 8 бајтен збор се оштетени или со други зборови се полни со единици, и тука нешто не чини.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
види, јас имам тестирано со два PIC16F628А кои се набавени во различен месец (не се иста серија) и двата ми правеле такви проблеми со бришење на дел од меморијата од кодот за ЛЕД пораката, а пак исто така имам тестирано и со 1 пик од типот PIC16F628 04/p кој и по повеке месеци не се има воопшто променето (супер). Сега дали овој тип PIC16F628А  на микроконтролери е склон на тие работи стварно не знам.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мене ми се има случено со различни пикови (16F84, 12F629...) да направам нешто и да си работи најнормално, а после извесно време (неколку вклучувања и исклучувања) наеднаш да престане и кога ќе го препрограмирам пикот пак си работи како што треба.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Изгледа проблем им е тоа на определена серија на PIC-ови, или пак на сите (искрено не знам, не сум експериментирал со PIC-ови многу, тек сега почнувам ;)), но и мене ми се има јавено ист/сличен проблем со PIC18F2550 од PICkit 2-ката, еден од PIC-овите иако е испрограмиран, кога ќе гос атвиш да работи на PICkit 2-ката, не јавува ништо, потоа ја исчитав програмата од EEPROM-от и сите битови беа на високо логичко ниво (FFFF, FFFF, FFFF...), како да е празен. Зошто се случува ова, не знам, но најверојатно значи дека нешто не е исправен PIC-от. Или јас го имам изгорено/зезнато EEPROM-от, или таков сум го земал, кој знае :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да не бил подложен на некое електростатско празнење од некој надворешен уред?Некој ТВ,микробранова... итн.Може да е до тоа.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Единствено логички заклучок на проблемот е дека при допир со прстите се ствара некој мал статички електрицитет кој некако дрјствува на меморијата и таа се брише. Ма да има заштита од статички ел. ама друго не знам што може да е. + зошто само кај некои пикови се дешава а не кај сите...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
од каде дозна дека е оштетен со пренос на електрицитет од прстот??
 ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Единствено логички заклучок на проблемот е дека при допир со прстите се ствара некој мал статички електрицитет кој некако дрјствува на меморијата и таа се брише. Ма да има заштита од статички ел. ама друго не знам што може да е. + зошто само кај некои пикови се дешава а не кај сите...

Па Quality Control-от на сите не е ист, плус и да помине QC тест PIC-от, или било кое друго коло, не значи дека нема да се расипа нареден пат кога ќе се стави да работи :S. Едноставно станува збор за среќа, PIC-овите како и сите останати кола, во принцип се black box, никој не знае што се случува внатре (можеби ја знаеме градбата на колото, но никој не може да види што се случува внатре кога работи микроконтролерот, освен со посебни debugger-и, а и тоа е само визуелна репрезенатција на тоа што вистински се случува, никој не може да гледа струја и напон, можеме да ги мериме и осетиме ;)), така да никој не може да прдвиди дали некое коло ќе откаже сега, или после 10 години, или никогаш. Едноставно се работи за среќа и статистички пресметки ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Единствено логички заклучок на проблемот е дека при допир со прстите се ствара некој мал статички електрицитет кој некако дрјствува на меморијата и таа се брише. Ма да има заштита од статички ел. ама друго не знам што може да е. + зошто само кај некои пикови се дешава а не кај сите...

Па Quality Control-от на сите не е ист, плус и да помине QC тест PIC-от, или било кое друго коло, не значи дека нема да се расипа нареден пат кога ќе се стави да работи :S. Едноставно станува збор за среќа, PIC-овите како и сите останати кола, во принцип се black box, никој не знае што се случува внатре (можеби ја знаеме градбата на колото, но никој не може да види што се случува внатре кога работи микроконтролерот, освен со посебни debugger-и, а и тоа е само визуелна репрезенатција на тоа што вистински се случува, никој не може да гледа струја и напон, можеме да ги мериме и осетиме ;)), така да никој не може да прдвиди дали некое коло ќе откаже сега, или после 10 години, или никогаш. Едноставно се работи за среќа и статистички пресметки ;).
Ама види што е нај интересното, ова ми се има случено со 2 од теститраните 16F628A I/P (вкупно имам тестирано со 2, значи 100%) А пак со 16F628 04/P не сум имал такви проблеми.
Пиковите не се расипуваат туку само им се брише дел од меморијата и со секое вадење ставање допирање со прсти и сл. се брише се повеке и повеке. Во секој случај уште при првото бришење пикот нема да функционира па ке мора пак да се програмира
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ама види што е нај интересното, ова ми се има случено со 2 од теститраните 16F628A I/P (вкупно имам тестирано со 2, значи 100%) А пак со 16F628 04/P не сум имал такви проблеми.
Пиковите не се расипуваат туку само им се брише дел од меморијата и со секое вадење ставање допирање со прсти и сл. се брише се повеке и повеке. Во секој случај уште при првото бришење пикот нема да функционира па ке мора пак да се програмира

Можеби имаат подобра заштита едните PIC-ови од другите од статички електрицитет, не знам, не сум читал datasheet ни на едниот, ни на другиот. Кој ги знае :S. Ова е една од причините поради кои не се препорачува CMOS интегрираните кола да се фаќаат со “гола рака“, поради тоа и стојат на проводна подлога (пред да се продадат), за да не изгорат (или да се оштетат) од електростатичко празнење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline kill

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Имам доста проекти но со ваквов проблем не сум се сретнал не само од пиц атмел ципрус ... надворешни еепроми (да не живеете во близина на чернобил  :) ) поставете изворен код , проект шема па да видиме каде е проблемот и како да се справиме со тоа а не вака на памет. поз.


Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
подобра заштита едните PIC-ови од другите од статички електрицитет, не знам, не сум читал datasheet ни на едниот, ни на другиот. Кој ги знае :S. Ова е една од причините поради кои не се препорачува CMOS интегрираните кола да се фаќаат со “гола рака“, поради тоа и стојат на проводна подлога (пред да се продадат), за да не изгорат (или да се оштетат) од електростатичко празнење ;).
Ама каде и да одиш да купиш пик, секаде пиковите ги пипкаат со рака продавачите.
Околу заштоитата, испаѓа дека заштитата го штити пикот од прегорување ама не го штити како треба од бришење.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.