Author Topic: Контрола на Чекорен мотор со 16F628  (Read 2431 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Контрола на Чекорен мотор со 16F628
« Opened on 03.02.2011, Thursday, 23:36:16 (Edited 03.02.2011, Thursday, 23:38:01) »
Во изработка ми е проект за контрола на чекорни мотори (за тие што незнаат какви се тоа чекорни мотори - stepper motor) со помош на 16F628
Не треба да е нешто сложено со еден куп додатоци, ми треба нешто ептем просто, така да зедов си дизајнирав по сопствени потреби :)
исто така во план е да може да се контролира преку компјутер (RS232), исто така има и надворешни тастерчиња преку кој може да се движи на одредена страна само по 1 чекор (ќе видам можеби ќе го сменам и тоа) а преку компјутерот може да се внесе колку круга сакате да заврти..
Во тек е изработката на софтверот за пикот, кога ќе завршам ќе ја ставам и неа :)

Сега засега само идеата ми е готова  ;D, се надевам дека викендов ќе успеам да стигнам до негде со изработката на фирмверот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а програма за на ПЦ имаш некоја?Или некој РС232 терминал ќе користиш?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
преку терминал ќе оди, од пикот испраќа информаци и со помош на тие информации ти му пишиш што треба да направи
сега за сега ќе биде со терминал, работам на некој проект за VB апликации ама ќе видиме  ;D
некако тешко оди ова комуникацијата :), не можам да се снајдам  :-\
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а во што имаш напишано програмата,ако може да поставиш кодот!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
SmallBasic, не ми е сеуште напишана, не можам да се снајдам со кодот :)
не можам да најдам како оди комуникацијата со серискиот порт :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
каква е таа SmallBasic?Да не е МикроБејзик на микроелектроника? :-\

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не нешто на микрософт и уште една некоја фирма е нешто како упростена верзија на VB
поедноставна малку прилично лесна за користење, ако сакаше нешто просто да направиш
викаат прилично моќна програма била, гледам и тетрис имаат правено во неа :)
само што ете нема многу туторијали како што ..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
аааах...а зашто не ја користиш шемата од борче???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Која шема ?
дај линк, плус то вака поинтересно и полесно ми е, сам ќе си наместам се какко што ми одговара најмногу
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=266.0
повели газда :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не бе ова не ми одговара ваква работа :)
плус то веќе стигнав до негде со програмата, сега работам на контролата, начинот на „придвижување“ по инпулси е готов, сега работам на контрола со тастерите (напред назад) и контролата со серискиот порт ќе остани последна :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и што со тастерите па, може тастерите да се употребуваат на истите влезови што ке се и за паралелната порта...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а оти да се користи така кога е ептем просто, зошто да се усложува цел проект толку ?
треба да се местат интераптс па глупости ..
вака местиш тие пинови влезни и кога има 0 дигитално ниво извршува нешто, ако е на Вцц нема да реагира и тераш :)
ако беше за така може да се користи внатрешен осцилатор зошто да користам надворешен.. поедноставно е ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
и што со тастерите па, може тастерите да се употребуваат на истите влезови што ке се и за паралелната порта...
за каква паралелна порта збориш?Да не мислиш на сериска.Доколку за сериската порта мислиш преку нејзе се пренесуваат податоци сериски,но ти неможе да ставиш тастери на таа сериска порта :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и што со тастерите па, може тастерите да се употребуваат на истите влезови што ке се и за паралелната порта...
за каква паралелна порта збориш?Да не мислиш на сериска.Доколку за сериската порта мислиш преку нејзе се пренесуваат податоци сериски,но ти неможе да ставиш тастери на таа сериска порта :)


аааа, грешка сум прочитал, мислев дека збори за паралелна порта...моја грешка е...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)