Author Topic: Анкета: Дали сте за конструирање на голема LED порака  (Read 1829 times)

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Јас сум ЗА. Но мислам дека не е многу исплатливо да се прави, бидејки сега од кина тие дисплеи можат да се набават за половина од цената само на лед диодите. Ако веке се прави нешто тоа нека биде уникатно, големо и нешто што нема, за да може да се продаде. Тие дисплеи единствено се наменети за реклами, а на електроничари би им биле само товар ако не ги продадат. Имам веке учествувано во еден ваков голем проект, и одприлика имам идеја како може да се реализира. Пример дисплејон кој го ставаат ЈСП на автобуските постојки, за него знам доста детали, и тоа е она што вреди да се направи, но за тоа да се направи инвестицијата не е воопшто мала, но заработувачката ке биде голема. Ако сте за конструкција на нешто такво би можеле да почнеме со дискусија, а за 10х10 дисплеј мислам дека не треба да се губи време а ни пари.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Oваа идеава ми е како за кејф :) а каде се продаваат толку евтини ЛЕД пораки ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Oваа идеава ми е како за кејф :) а каде се продаваат толку евтини ЛЕД пораки ?

Има трговци кои ги носат од Кина. Има и некои македоски фирми кои продаваат такви дисплеи набавени од кина, кои секако дека се нешто поскапи но сеуште се под цената на диодите.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Но мислам дека не е многу исплатливо да се прави, бидејки сега од кина тие дисплеи можат да се набават за половина од цената само на лед диодите.
каде да купам такво нешто по таа цена?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
имаш во БТ,цената е 100 евра,тука некаде.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
SKOLS, deophorant спомна за фабрички ЛЕД пораки по цена толку мала која би била помала од пола ЛЕД да ги купиш... тоа би било, ако таа ЛЕД порака има 100 ЛЕД, цената би била колку за 50 ЛЕД купени од продавница по 3-4 денари
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе што се ценкате! Дуканов  ми е од 56 м кб и се наоѓа на најпрометната улица во Велес.Не е проблем да ве финансирам - направете ,конструкцијата нема да пропадне,ја земам за во излог!! ;D >:(

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па еве deophorant да ни каже од каде може да се купат толку евтини, па ако е тоа вистина нема што да се мачиме и да правиме нели  :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Убави кажа Део, ама пошто нас ни е да го направиме ова од ќеф :), може да се земе готова таква кинеска лед-порака и да се искористи само матрицата од лед диоди (плус напојувањето и евентуално истиот микроконтролер), а да се направи само нов софтвер кој ќе го вози се тоа ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и ке имаш копија од кинеската копија :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ама ќе имаш нов македонски софтвер ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline TRAJKO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве нешто што може да го направиме,
Code: [Select]
http://forums.bit-tech.net/showpost.php?p=1185721&postcount=284 ќе кошта накај 1000 евра,па некој нека се нафати ::) :o

Offline deophorant

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 300
Имам еден пријател што носеше такви лед дисплеи од кина, често идеше натаму и патем ке донесеше и по некој дисплеј, и стварно евтини беа. Знам тој ми кажуваше дека имало и некоја фирма што носела дисплеи ама не ми текнува како се вика, ке го прасам и ке пишам. А и патем сигурно може да се најде и негде по интеренет некоја кинеска фирма да прака по пошта такви дисплеи, но со царината кој ке се разбере незнам.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
a во кој број од емитер ја има таа ЛЕД порака?
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/prethodni.php?godina=2005еве го колега, контролната плочка е направена, а до среда ке бидат готови и дисплеите ;)