Author Topic: Анкета: Дали сте за конструирање на голема LED порака  (Read 1828 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Анкета: Дали сте за конструирање на голема LED порака
« Opened on 07.01.2011, Friday, 18:37:17 (Edited 07.01.2011, Friday, 18:41:09) »
Борче не почасти со супер едноставна шема за LED порака кој дел од нас ја направија и сме задоволни. Па сега сакам да ве прашам вас членовите дали би сакале да имаме шема со поголема LED порака, во слимла на големината на меморијата за текстот и 100 LED наместо 50 како сега ?
Ако повекето сте ЗА, ке му предложиме на Борче потака да ни направи нова ЛЕД порака.
Мој предлог е да се задржи истиот микроконтролер со тоа што да се додаде еден LED драјвер бидејки пикот нема доволно излези за да контролира толку многу LE диоди и големината на текстот да се зголеми со тоа што ке се додаде едно малечко интегралче од Maxim со меморија од 1kb, да да 1kb се доволни за да се напише голем текст од дури 1000 букви/бројки/знаци/spase

Следниве денови ке направам една видео монтажа, како би изгледала таа LED порака 20х5 и да видите колку убаво ке изгледа.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па искрено, мене не ми треба, колку да се истестирам дали може да го направам, кога би имал фазла пари, да, би пробал да направам, ама немам потреба од неа :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ама Борче ни го нема често.Каде ли е?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
ОК! Јас сум за! Дури ке посредувам и ке најдам купувач за овој дисплеј! Веројатно ,ке најдеме и спонзори!!! ;D :D ;)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Анкета: Дали сте за конструирање на голема LED порака
« Reply #4 on 07.01.2011, Friday, 18:43:03 (Edited 07.01.2011, Friday, 18:45:12) »
Како што пресметав 100 LED ке не коштаат 300 денари, пикот е 130 ден, драјверот би бил од 20-50 ден и меморијата ке ја најдеме за евтини пари :) Ке користиме монтажна плочка од околу 120 денари.
Мислам дека за 10 евра ке имаме супер LED порака
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Како што пресметав 100 LED ке не коштаат 300 денари, пикот е 130 ден, драјверот би бил од 20-50 ден и меморијата ке ја најдеме за евтини пари :) Ке користиме монтажна плочка од околу 120 денари.
Мислам дека за 10 евра ке имаме супер LED порака
Oк,јас ќе средам за пик,ме знаете мене 8) ;) :D.Него прашањето е кај кого да седи пораката,или па ќе се тепаме со безбол палки,па кој остане последен на нозе кај него оди? :D :D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема потреба да се тепате,кој ке ја прави пораката,да му пратам 10 ЕУ .Во краен случај додавам уште 10 ЕУ и ке ја ставам во излог кај мене во продавница место реклама.Ако одговара кој и кога да ги добие 20 ЕУ????

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
за што продавница имаш?Како ти се вика?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
продавница или дуќанче (сервис)?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
продавница или дуќанче (сервис)?

Се во едно мислам дека е, и сервис и продавница ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
јас почнав со изградба на 8х96 лед порака ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
по која шема? Ја има ли на форумов?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
по на Емитер
ПС.Малце ни е луд овој член :P ;D ;D ;D(не во буквална смисла)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
a во кој број од емитер ја има таа ЛЕД порака?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хардверот не е проблем, софтверот е проблем, интерфејсот со кој ќе се контролира сето ова ќе ни биди проблем.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!