Author Topic: Дигитална терморегулациона лемилица  (Read 2646 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не се бара лемило со термопар.. Типот сам си има вградено термопар на обично лемило. Види тука:
Code: [Select]
http://pcbheaven.com/projectpages/Homemade_Soldering_Station/?topic=testrun

А да, сега видов, ама пак бара додатно модфицирање на леткумот, поентата е да нема додатна модификација на леткумот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а нема некој велер или нешто слично со термо пар да се купи ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а нема некој велер или нешто слично со термо пар да се купи ?

Мислам дека има во Loging, барем знам дека пумпици Weller има сигурно, ама би требало да има и лемила и лемни станици ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не мора баш велер да може и некоја друга, некоја која во составот има и термопар заедно да не мора да се додава однадвор.
инаку ќе видам како со времево, како ќе е, ама и јас ќе се обидам малку да ти ја разработам идеата твоја :P, ми даде идеи :), а и мене нешто така ми треба
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
не мора баш велер да може и некоја друга, некоја која во составот има и термопар заедно да не мора да се додава однадвор.
инаку ќе видам како со времево, како ќе е, ама и јас ќе се обидам малку да ти ја разработам идеата твоја :P, ми даде идеи :), а и мене нешто така ми треба

Има од оние лемилиците со термопар што се, оние за Solomon SL-20-ката, не знам точно како се викаше моделот на лемилицата (од лемната станица), ама ако побараш за SL-20 нова лемилица, таа ќе ти ја дадат, мислам дека и во Емитер имаше проект за лемна станица со термо регулација баш со таа лемилица (најевтина е, околу 600 или 700 денари, а доста издржлива е).

А искрено, мислам дека идејата е супер, само треба малку да се разработи, инаку мислам дека како идеја е супер, лемната станица ќе биде компатибилна со било кој леткум кој работи на 220/230V и има моќност од 30W па до 100W ;). Нема да има термо скала (од 1 до 10 ќе биде, од min до max), ама затоа па затоа за некоја симболична сума на пари ќе добиете релативно солидна лемна станица (за од прилика 500 денари ;) + 100 денари за некое евтино леткумче, и ете ти лемна станица со скоро ист квалитет како купечка лемна станица ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
и плус јас ќе ти ја проширам малку
ќе има надворешна меморија и лцд екранче
меморијата еод тип еепром 512кБ, не мора голема да е, и со неколку тастери да се запишува во неа
е сега кога првпат ќе ја приклучиш лемилицата рачуна се пресметува.. е после ова ти дава сигнализација дали сакаш нагодувањата да ги снимиши си избираш да не
и ти ги снима под некое дефолт име пр. лемило1. После ова секое уклучување на нова лемилица смао ја додаваш на листата, би требало да собере 20-30 разни што е повеќе од доволно. Е сега кога ќе ја уклучиш избираш која ти е, откако ќе ја избериш трае некој краток временски интервал за калибрирање негде 30с-1минута не мора долго, после ова е спремна за работа и на дисплејот ќе има нешто како бар граф од 0-100 и со тастерите (или ротери енкодер :) !?) ќе се регулира температурата.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
и плус јас ќе ти ја проширам малку
ќе има надворешна меморија и лцд екранче
меморијата еод тип еепром 512кБ, не мора голема да е, и со неколку тастери да се запишува во неа
е сега кога првпат ќе ја приклучиш лемилицата рачуна се пресметува.. е после ова ти дава сигнализација дали сакаш нагодувањата да ги снимиши си избираш да не
и ти ги снима под некое дефолт име пр. лемило1. После ова секое уклучување на нова лемилица смао ја додаваш на листата, би требало да собере 20-30 разни што е повеќе од доволно. Е сега кога ќе ја уклучиш избираш која ти е, откако ќе ја избериш трае некој краток временски интервал за калибрирање негде 30с-1минута не мора долго, после ова е спремна за работа и на дисплејот ќе има нешто како бар граф од 0-100 и со тастерите (или ротери енкодер :) !?) ќе се регулира температурата.

Е баш така, некако така ми беше и на мене идејата, само убаво си кажа, ти ја прошири малку ;), ти и графовите сакаш да ги запишеш како „профили“ (лемило 1, лемило 2), итн. Добра ти е идејата.

Само има малку проблем со ова, овака дизјнираната лемна станица ќе биде поскапа од купечка (дека има LCD дисплејче, меморија, ова она), тоа е малку скапо, мене ми беше идејата да биде едноставна, значи евентуал но да има 3 профили (ретко кој има повеќе од 3 леткуми) и само преку диоди да се индицира кој профил е активен, исто и за термо регулацијата, планирав да биде индикацијата со диоди (ако веќе има ротирачки енкодер, ако е со потенциометар, само потенциометарот е доволна индикација ;)), не заради друго, за да биде евтино, да не биде прексапо и освен микроконтролерот, останатите компоненти да може да се најдат од „по дома“ што имаат луѓево ;) (диоди, трансформаторче, отпорничиња, итн.).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
абе види не мора баш таква меморија, неја ја лупнав дека сакам поголем број на лемила да има
може ти да ставиш од оние 24C06 или како беа кај мониторите :)
ако не сакаш да има некој посебни елементи, лцд ова она може да е со неколку диоди и со некој помал пик, на некој 12Фхх може да работи, само многу ќе се осакати со можноси :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па ти тоа што го викаш со скала од 1 до 10 ти е исто како и со димер да го правиш...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дигитална терморегулациона лемилица
« Reply #24 on 09.01.2011, Sunday, 20:59:41 (Edited 09.01.2011, Sunday, 21:04:19) »
абе види не мора баш таква меморија, неја ја лупнав дека сакам поголем број на лемила да има
може ти да ставиш од оние 24C06 или како беа кај мониторите :)
ако не сакаш да има некој посебни елементи, лцд ова она може да е со неколку диоди и со некој помал пик, на некој 12Фхх може да работи, само многу ќе се осакати со можноси :)

Па види, и онака евтиниве лемни станици (до кај 3000 денари) немаат некои кој знае какви можности. Ова барем ќе има можност да зачувува профили, што е многу повеќе од тао што може да го прават повеќето купечки лемни станици ;).

Поентата ми беше следнава: за мала сума на апри да се добијат истите (или слични ако не повеќе) опции кои ги има една лемна станица и евентуално да се додат некои опции ;).

A инаку, да, планирав да користам некој евтин микроконтролер (како што рече, некоја 12F серија, некој како што е искористен оној uScope-от, само што тој е 16F некој, не ми текнува сега кој, ама беше со многу модули во него, мал, компактен... некој во тој стил) што ги има сите модули кои се потребни за еден ваков проект (A/D конвертор, барем 8-битен и уште некои други модули кои ќе бидат потребни).

За осакатување, не мислам дека ќе се осакати... добро, барем не премногу, пак ќе има повеќе опции него што има било која лемна станица која купечки чини до 50 евра, а оваа ќе чини максумум 10 евра ;).

Споено мислење: 09.01.2011, Sunday, 21:04:19
па ти тоа што го викаш со скала од 1 до 10 ти е исто како и со димер да го правиш...

Па не е баш така, со димер немаш прецизна термо регулација, со ова ќе имаш ;). Со димер може да се случи и да е наместен димерот на иста вреднот потенциометарот, кога ќе го пиштиш нареден пат леткумот, да не биде на иста температура како последен пат кога си го пуштил (ми се има ова случувано, сум правел вакви импровизирани лемни станици). Со ваква контрола тоа нема да се случува, микроконтролерот цело време контролира колкава струја тече низ леткумот и тоа е предноста, ако имаш евиднеција за јачината на струјата, контролата е многу попрецизна ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Дигитална терморегулациона лемилица
« Reply #25 on 09.01.2011, Sunday, 22:19:21 (Edited 09.01.2011, Sunday, 22:46:53) »
интересно,ова смисла ќе биде добра.Само зашто ќе ви е толкава меморија.Може да се искористи и внатрешната меморија на самиот микроконтролер.Ако го има PIC16F628 може да се стави ЛЦД екран(како Девил што кажа) еден потенциометар или пак ротари енкодер(малце тешко програмата со него).Температурата може да се претставува бараграфски т.е. како на шемава,не да биде децимално со бројки.Само на шемата е бројките(декадно) е горе,за тоа доле мислам.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Температурата може да се претставува бараграфски т.е. како на шемава,не да биде децимално со бројки.Само на шемата е бројките(декадно) е горе,за тоа доле мислам.

Па ќе мора така, и онака нема да може да се прикажува темературата, бидејќи не знаеме каков леткум ќе се приклучи :S. Мора да биде прикажана така, или со LCD или со LED, ама со min и max, не со температурна скала :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а каков конектор ќе има за приклучување на леткумот?Ќе има обичен утикач?
Или нешто друго.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а каков конектор ќе има за приклучување на леткумот?Ќе има обичен утикач?
Или нешто друго.

Па поентата е да биде со обичен утикач, баш да може да купиш леткум „од пазар“ (;D) и да го приклучиш и да работи ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."